Přejít k hlavnímu obsahu

Vysoký krevní tlak: nenápadný a zákeřný nepřítel

Info ikona
EUC

Dlouhodobě vysoká hladina krevního tlaku poškozuje cévy, může způsobit onemocnění srdce, ledvin, mozku i očí. Hlavní nebezpečí tohoto onemocnění spočívá v tom, že zvýšené hodnoty krevního tlaku se obvykle nijak výrazně neprojevují a vy o závažném problému nemusíte mít řadu měsíců či let vůbec tušení.

V době, kdy není hladina krevního tlaku pod kontrolou, dochází často k nevratnému poškození orgánů. Přitom zjištění, jaká je hladina krevního tlaku, patří k nejjednodušším: stačí navštívit praktického lékaře. Normální hodnoty u dospělého člověka jsou v rozmezí 120–139 systoly a 75–89 diastoly (vyšší systolický vyjadřuje sílu, s jakou srdce vhání krev do tepen; nižší diastolický zase sílu tlaku ve chvíli, kdy povolené srdce do sebe mezi údery nasává neokysličenou krev). Hodnoty, u nichž byste měli zpozornět, se pohybují okolo 140/90mmHg.

Životní styl varuje

Při vyšších naměřených hodnotách není třeba okamžitě panikařit, lékař vám krevní tlak změří opakovaně a provede komplexní krevní a další testy, které pomohou odhalit příčinu. Někdy může být na vině i dlouhodobý stres a vyčerpanost. Asi u 5 procent dospělé populace je vyšší krevní tlak projevem dalších nemocí, například štítné žlázy a ledvin. Když se odhalí primární nemoc a dostane se pod kontrolu, obvykle se upraví i krevní tlak. Roli hraje částečně i dědičná dispozice a určitě životní styl: krevnímu tlaku rozhodně neprospívá nadváha, vysoký příjem živočišných tuků, smažených jídel, nadměrná konzumace alkoholu, kouření a nedostatek pohybu.

Nebezpečí: srdce a cévy

Vysoký krevní tlak patří k zásadním rizikovým faktorům kardiovaskulárních nemocí, na které ročně v Česku umírá kolem 50 tisíc lidí. Při dlouhodobě vysokém krevním tlaku cévy postupně tuhnou a ztrácejí pružnost. Hrozí jim protrhnutí nebo ucpání a dochází k akutnímu infarktu myokardu či náhlé mozkové příhodě, tedy mrtvici. Vysoký krevní tlak poškozuje mozkovou tkáň. To se může projevit poruchami paměti, demencí či rozvojem Alzheimerovy choroby. Narušené cévy v oku zase zhoršují zrak.

Poslouchejte varování těla

Většinou se vysoký krevní tlak neprojevuje, ale občas o sobě může dát vědět náhlým bušením srdce, tlakem na hrudi, bolestí hlavy a případně dalšími projevy jako je nadměrné pocení, dušnost či častější krvácení z nosu. Tyto příznaky nepodceňujte a svěřte se svému praktickému lékaři. Namístě není ani podceňování prevence, tedy dvakrát ročně preventivní návštěva praktika, dodržování rad lékaře a případná důsledná medikamentózní léčba.