Přejít k hlavnímu obsahu

Zjistěte, jak správně podpořit svůj imunitní systém

Info ikona
Barnys

Imunitní systém je jednoduše základem pro zdravý a dlouhý život. Nejenom nyní potřebujeme, aby náš imunitní systém dobře fungoval. Stačí tělu dodávat potřebné vitaminy a ono se vám bohatě odmění v podobě pevného zdraví.

Hlavním úkolem imunity je obrana našeho organismu za účasti velkého množství buněk a prostřednictvím specifických bílkovin neboli protilátek, které se navážou na povrch struktury antigenu cizí částice a svojí specifickou schopností se jej snaží zlikvidovat nebo deaktivovat.

Druhy imunity

Rozeznáváme nespecifickou (vrozenou) a specifickou získanou) imunitu. Nespecifickou imunitu  máme zapsanou v genech, na rozdíl od specifické imunity, kterou si budujeme v průběhu celého života. Je z části na nás, jak se dokážeme vypořádat s fyzickou a psychickou zátěží, kterou invaze virů a bakterií způsobuje. Pro správně fungující imunitní systém je potřeba zdravý životní styl, dostatek pohybu, pestrá strava bohatá na přirozené zdroje vitaminů a minerálů a kvalitní spánek. 

V tom nám můžou být nápomocné kvalitní doplňky stravy s obsahem aktuálně preferovaných látek na posílení imunitního systému. 

Potřeba vitaminů a minerálů stoupá při psychickém a fyzickém vyčerpání organismu, dlouhodobém vystavení stresu a znečištěnému prostředí a při stárnutí organismu. Dále v období, kdy organismus vykazuje zvýšené nároky na přísun důležitých vitaminů a minerálů. 

 

Info ikona
Kolostrum

Jak vitaminy, minerály, tak stopové prvky jsou součástí důležitých biochemických cyklů v organismu a představují základ pro udržení mnoha tělesných funkcí, pro stavbu tělesných tkání a všeobecně přispívají k ochraně zdraví.

Nejznámější vitamin C

Vitamin C přispívá ke každodenní podpoře imunitního systému. Další nejznámější základní prvky, jakými jsou: organicky vázaný zinek, selen a mikronizovaný vitamin D3 pomáhají funkčnosti imunitního systému jako celku. 

Synergicky působí kombinace těchto základních vitaminů C a D a minerálů selenu a zinku v bioaktivních formách je pak lépe dostupnější pro potřeby organismu. 

Tyto látky díky vzájemnému působení dokážou působit efektivněji v období zvýšeného výskytu sezónních neduhů v důsledku změn počasí a pro správnou funkci imunitního systému po celý rok. 

Znáte kolostrum?

Další, tělu prospěšnou látku pro podporu zdraví je kolostrum. Ukazuje se, že kolostrum není látka určená pouze pro novorozence, ale že vytváří základ imunitního systému pro celý život. Obsahuje totiž více než 200 látek s biologickou a nutriční hodnotou, jako jsou bílkoviny, aminokyseliny, lehce stravitelné tuky, mastné kyseliny s krátkým řetězcem, nenasycené mastné kyseliny, ale i složky, které mají nezastupitelnou roli v metabolických procesech probíhajících v lidském organismu: vitaminy, minerální látky, stopové prvky a enzymy. Kolostrum se užívá v období obnovy organismu, pro podporu celkového zdraví. Když se užívá společně s dalšími látkami, jako jsou vitaminy C, D, nebo minerály selenem a zinkem, se působení tohoto komplexu zesiluje. Oblíbenou skupinou přírodních látek v doplňcích stravy jsou i beta-glukany, u kterých je důležitá čistota, protože s ní stoupá i účinnost a společně s kolostrem se účinek celého produktu ještě násobí.

V dnešní době máme k dispozici více pomocníků při posilování imunity. Neměli bychom ale spoléhat pouze na ně a myslet na zdravější životní styl, který je pro silnou imunitu velmi důležitý. 

Desatero pro posílení imunity

1. Aktivně sportujte
2. Pravidelně jezte vyváženou stravu
3. Otužujte se
4. Naučte se trávit čas v přírodě
5. Nezapomínejte na pitný režim
6. Dopřejte tělu kvalitní spánek
7. Udržujte v bytě správnou teplotu
8. Relaxujte
9. Udržujte sociální kontakty (online nebo osobně)
10.Zajistěte tělu dostatek vitaminů.