Přejít k hlavnímu obsahu

Ochutnejte méně známý citrus, který obsahuje mnohem více vitamínu C než citron. Navíc úžasně chutná

Dopřát tělu vitamíny z přírodních zdrojů, je ideální způsob, jak podpořit imunitu. Snad každý zná citrony nebo pomeranče, ale už jste ochutnali yuzu? Je to méně známý citrus, který chutná podobně jako grep s mandarinkou dohromady a vypadá tak trochu jako pomeranč zkřížený s citronem. Díky svým výjimečným vlastnostem se mu říká také super citrus!

Yuzu, vitamínový zázrak známý také pod názvem yuja, je citrusový plod s výjimečnými vlastnostmi. Pochází z japonské a korejské kultury, kde si ho lidé oblíbili pro vysoký obsah vitamínu C. Obsahuje ho totiž třikrát více než obyčejný citron. Yuzu je také plné antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály a působí protizánětlivě.

Jak konzumovat Yuzu

Nečekejte ale šťavnatou dužinu, na které si smlsnete ke svačině. Jeho chuť je unikátní - hořká s trochou šťávy a spoustou dužiny a pecek. Z toho důvodu se využívá spíše k výrobě teplých i studených nápojů. Ve většině případů jej můžete použít stejným způsobem, jako byste použili citron nebo limetku. Vymačkáte si šťávu do vody, na mořské plody nebo grilovanou zeleninu. Vyrábí se z něj i různé vinné octy, marmelády, šťávy, dresinky na saláty nebo sirupy.  Zajímavé je i jeho zpracování. Aby asijští farmáři využili celé plody, citrusy nejprve vypeckují a nakrájí. Následně se využije dužina, šťáva i kůra, které se smíchají s medem a cukrem. Touto metodou vznikne tradiční čaj yuja-cha, který je nejen lahodný, ale také slouží jako skvělá podpora imunity.

Mohlo by se vám líbit

Toto ovoce by měla jíst každá žena nad 50 let: Pomůže s celulitidou, hubnutím i křečáky

Sladký a šťavnatý ananas je u nás k dostání nejčastěji kolem Vánoc, ale díky jeho skvělým účinkům, byste ho měli konzumovat nejen v zimě, ale po celý rok! Zvláště, jste-li žena nad 50 let. Vedle jeho skvělých zdravotních benefitů je totiž naprostým zázrakem v boji proti celulitidě, křečovým žilám a nadváhou.
svetzeny.cz

Yuzu vás zbaví stresu

Citrusy Yuzu se v čínské medicíně používají také v aromaterapii díky svému pozitivnímu vlivu na stres, úzkosti a celkové zklidnění organismu, a to především díky obsahu terpenoidů limonenu a linaloolu. Antioxidant limonen dokáže zabránit poškození buněk. Významné flavonoidy, hesperidin a naringinen, které se nacházejí ve slupce a v dužině, pomáhají snižovat srážlivost krve, čímž mohou zlepšit průtok krve a snížit tak riziko srdečních onemocnění. Extrakt z yuzu by podle vědců mohl i snižovat i záněty v těle, mozkové dysfunkce a zlepšovat paměť.

Zdroj článku