Přejít k hlavnímu obsahu

Ideální potravina pro ženy nad 50 let: Jezte ji pravidelně, uleví nejen od zažívacích potíží

Mnohé ženy kolem padesátky pociťují nečekané zdravotní potíže, které souvisejí s hormonálními změnami v menopauze. Kromě klasických návalů či nepravidelné mensturace se objevují například zažívací problémy či oslabení imunity. Předejít nepříjemnostem můžete pomocí zdraví prospěšných bakterií. Najdete je v některých potravinách.

Zázračná probiotika uleví od potíží v menopauze

Probiotika jsou velmi známá jako zdraví prospěšné bakterie nebo kvasinky. Nachází se ve střevech, v kterých utváří takzvaný zdravý střevní mikrobiom. Odborná studie dokonce dokazuje, že střevní mikrobiom hraje klíčovou roli nejen všeobecně na zdraví, ale také na kvalitu života žen po padesátce. Naše střeva jsou osídleny biliony mikrobiálních buněk, což je 10x více než celkový počet lidských buněk. Jedná se o více než tisíc různých kmenů bakterií různých vlastností. Některé kmeny dokáží například ochránit naše střeva před patogeny, jako jsou bakterie E. coli a salmonela, čímž zamezují vzniku žaludečních potíží a průjmů. Svou úlohu plní i v těle žen nad padesát. Zlepšují zdraví trávicího traktu, posilují imunitu, snížují záněty a riziko vzniku chronických onemocnění, ale udržují i hormonální rovnováhu u žen během menopauzy.

Toto ovoce by měla jíst každá žena nad 50 let: Pomůže s celulitidou, hubnutím i křečáky

Sladký a šťavnatý ananas je u nás k dostání nejčastěji kolem Vánoc, ale díky jeho skvělým účinkům, byste ho měli konzumovat nejen v zimě, ale po celý rok! Zvláště, jste-li žena nad 50 let. Vedle jeho skvělých zdravotních benefitů je totiž naprostým zázrakem v boji proti celulitidě, křečovým žilám a nadváhou.
svetzeny.cz

Sýr plný probiotik je ideální pro ženy po padesátce

V souvislosti s hormonálními změnami dochází vemi často k poruchám trávení, objevuje se plynatost, nadýmání a další zažívací potíže. A právě probiotika mohou účinně pomoci zažívání upravit a celkově jej zlepšit. Probiotika můžete doplnit pomocí potravinových doplňků a nebo pravidelně zařazovat do svého jídelníčku probiotiky nadupané potraviny. Skvělý je například sýr bryndza, který se vyrábí z ovčího, kozího, ale také kravského mléka. Díky obsahu prospěšných kultur svému tělu zajistíte nejen dostatek probiotik, ale vytvoříte si i silný imunitní systém, který je pro ženy po padesátce zcela zásadní.

Trápí vás otoky, celulitida či nadýmání? Na vině může být špatně fungující lymfa

Přestože patří lymfatický systém mezi důležité tělesné systémy, hodně ho přehlížíme a nevěnujeme mu dostatečnou pozornost. Přitom dohlíží na celé tělo, každou buňku zbavuje nečistot a ještě k tomu pomáhá regulovat imunitní systém. Pokud vás trápí otoky, celulitida či nadýmání, na vině může být špatně fungující lymfa. Zjistěte, jak ji správně rozproudit.
svetzeny.cz

V jakých potravinách ještě najdete probiotika?

Nejznámější zdroj probiotických kultur je kefír, nebo-li kvašený mléčný výrobek původem z Kavkazu. Mléčný kefír je vyráběn z kefírového zrna, vodní kefír tvoří kvasnou kulturu z kefírových krystalů. Má mírně kyselou a příjemnou chuť a obsahuje od 10 do 34 kmenů probiotik v jedné dávce. Probiotika najdete i v nepasterizovaném jogurtu bez přidaného cukru, zbytečných aditiv s přídavkem prospěšných probiotických kultur. Dalším zástupcem je perlivý nápoj kombucha z černého či zeleného čaje a kombuchové houby původem z Japonska. Během kvašení kombuchy zniká kyselina octová, která má schopnost ničit škodlivé bakterie, které se vyskytují v našem těle. Má blahodárný vliv na trávení a metabolismus, detoxikaci jater, může pomoci se snižováním vysokých hladin cholesterolu a mnoho dalšího.

Ověřeno odborníkem: Cholesterol můžete snížit i bez léků. Lékaři radí tučné ryby a další potraviny

Zvýšená hladina cholesterolu trápí mnoho lidí. Tento problém není radno podceňovat, protože může postupně vést k srdečně cévním onemocněním. Zásadní vliv má přitom naše životospráva. Než začnete polykat pilulky, zkuste upravit jídelníček.
svetzeny.cz

Fermentované a kysané potraviny jsou plné probiotik

Rovnováhu střevního mikrobiomu logicky nejvíce ovlivňuje to, co jíme a pijeme. „Základem je jíst co nejméně průmyslově zpracovaných potravin. Vhodné je ovoce, zelenina, ořechy, ryby a vláknina. Naprostým zázrakem pak jsou fermentované potraviny, ať už mléčné výrobky ve formě jogurtů, kefírů nebo syrovátky, nebo fermentovaná zelenina, jako je třeba zelí nebo kimči,“ vysvětluje nezávislý novinář Jan Tuna, který se kvalitě potravin a tématu mikrobiomu věnuje již řadu let. Právě fermentované potraviny fungují jako přírodní probiotikum s obsahem enzymů podporujících trávení. Jsou bohaté na vitaminy skupiny B, vitamin K2 a především na vitamin C a A. Zvyšují imunitu, mají antibiotické a antikarcinogenní vlastnosti a usnadňují trávení jiných potravin a pomáhají regulovat vstřebávání tuků a chutě k jídlu. Pomáhají obnovit zdravý mikrobiom ve střevech, střevní peristaltiku a regulovat kyselost žaludečních šťáv. Kysané pokrmy mají díky fermentaci kyselou a slanou chuť. Kysané zelí je kromě probiotických vlastností bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů C, B a K. Navíc obsahuje velké množství sodíku, železa a manganu a antioxidantů jako je lutein a zeaxantin, které jsou důležité pro náš zrak. Konzumovat můžete i fermentovaný sójový produkt tempeh nebo třeba oblíbené kimchi. V neposlední řadě je třeba zmínit i podmáslí, nebo-li zbytkovou tekutinu při stloukání másla. Hledejte ale takové, které je obohaceno o živé kultury, které jsou zdrojem prospěšných probiotik.

Jablečný ocet nepatří pouze do kuchyně. Poděkují vám i vaše vlasy

Jablečný ocet pravděpodobně používáte doma v kuchyni nebo při úklidu. Využívá se nejen při redukčních dietách, při úklidu nebo k odstranění vodního kamene, doslova prospěje i vašim vlasům. Přečtěte si, jak jej správně použít, abyste měli krásné a lesklé vlasy.
svetzeny.cz

Jablečný ocet jako elixír mládí pro ženy nad 50 let

Jablečný ocet je považován za všelék. Kromě kyseliny octové obsahuje vodu, enzymy, stopová množství dalších kyselin, ale také v sobě ukrývá řadu vitamínů a důležitých minerálů, které mají antibakteriální a antibiotické účinky. Používejte ho v omezeném množství například v podobě salátových zálivek. Jeho konzumace posílí vaši imunitu, upraví krevní tlak, sníží hladinu cholesterolu a také doplní důležitá probiotika.

Zdroj článku