Přejít k hlavnímu obsahu

Výživový poradce radí, jak na hubnutí v roce 2024: Můj názor na výživové doplňky je jednostranný, říká

Jedno z nejčastějších předsevzetí nového roku bývá hubnutí. Nový start vás motivuje a reklamy v televizi, které slibují zázračné hubnutí pomocí drinků, koktejlů, pilulek a dalších věcí, ještě víc. Za pár dní viditelné výsledky, ale za jakou cenu? Fungují? A pokud ano, na jakém principu? Na naše otázky odpovídá Michael Šetina, výživový poradce.

Mohou nám výživové doplňky pomoci s hubnutím?

V reklamách i na internetu se objevuje snadné hubnutí za pomoci prášků nebo koktejlů. Mohou některé fungovat? „Můj názor na tyto produkty je jednostranný. Základ je pohyb a správná strava, ostatní věci už jsou pouze doplňky, které prostě tu tvrdou práci neudělají za vás," odpovídá Michal Šetina, výživový poradceCo se stane, když člověk začne prášky na hubnutí brát? „Záleží na tom o jakých prášcích se tu bavíme. Pokud ale vím, tak skoro ve všech je téměř stejný poměr látek, jako je například synefrin, carnitin či výtažek ze zeleného čaje. Tyto věci fungují spíše stimulačně, tedy určitou chvíli. Tělo si na ně rychle zvyká a my musíme zvyšovat dávky, což není úplně nic zdravého. Carnitin z dlouhodobějšího hlediska může mít na tělo účinek zrychlující metabolismus, ale jak říkám, nic není zadarmo".

Prášky na hubnutí či další podpory redukce váhy fungují obvykle na stejném principu. „Jak už jsem avizoval v minulé otázce, fungují většinou na bázi stimulativní, tedy jejich účinek je krátkodobý a působí na tělo z dlouhodobého hlediska spíše negativně. Je to stejné jako s kofeinem. Pokud si zvyknete dávat kafe každé ráno, tak to pro vás po pár týdnech bude, jakoby nic a budete muset dávku zvýšit, abyste něco cítili. Chtěl bych tím tedy říci, že když už se rozhodnete užívat nějaký z těchto produktů nepřekračujte množství ani dobu užívání".

Vliv výživových doplňků na lidské zdraví

Jak to působí na tělo a lidské zdraví? „Na tuto otázku bych odpověděl jednoduše – všeho s mírou. Pokud máte tyto doplňky užívat každý den a tím pádem i zvyšovat dávky, určitě to pro tělo nebude nic zdravého. Pokud ale budete mít správnou stravu a nebudete překračovat dávkování, z mého hlediska by vám nějaký spalovač neměl nijak ublížit. Samozřejmě pokud má člověk například vysoký krevní tlak, měl by zvážit, zda jsou pro něj tyto doplňky nutné, nemuselo by mu to udělat úplně nejlépe," dodává Michal Šetina.

Výživový poradce radí: Rýži jako přílohu při hubnutí nikdy nejezte. Způsobí více škody než užitku

Troufáme si tvrdit, že každý z nás někdy prošel fází hubnutí – ať už v létě do plavek, kvůli menšímu oblečení, nebo kvůli celkovému zdraví. Existuje ale jedna chyba, kterou při snaze zhubnout dělá skoro každý – konzumace rýže. Výživový poradce říká, že tato potravina může způsobit více škody než užitku.
svetzeny.cz

Pozor na to, co se tělu může stát

Ne všechno je zdraví prospěšné. Co se tedy může stát, když budete tyto prášky užívat? „Jde o to, jestli se tu bavíme o zdravém člověku, který nemá žádné zdravotní komplikace v rámci kardiovaskulárního systému. Pak bych řekl, že jediné co se může stát je to, že se pozvracíte a bude vám opravdu dost nevolno, když to přeženete s dávkou daného suplementu. Pokud máte ale nějaké kardiovaskulární problémy, mohl by si člověk přivodit dokonce i nějakou lehčí arytmii srdce s nevolností, což už je opravdu závažné," varuje výživový poradce.

Jak je možné, že se výsledky v hubnutí přeci jen objevují? „Je to jednoduché. Pokud tělo vystavíte nízkému počtu kalorií například v podobě nějakého keto drinku, půjdete váhově rychle dolů. Druhá stránka je ale ta, jak dlouho to člověk opravdu vydrží a jak nezdravé to ve výsledku je. Z 99% se dostaví jojo efekt po znovuobnovení normálního stravování, ne-li hůře, váha může vyskočit ještě výše". Lze všechny pilulky a doplňky stravy házet do jednoho pytle? Jsou nějaké doplňky stravy, které mohou být prospěšné? „Určitě ano, je mnoho doplňků stravy zlepšující naše zdraví, a to v rámci vitamínů, jako je D3, C, B, a Omega 3, to jsou ty základní, které určitě má smysl do těla doplňovat. Dále jsou to doplňky napomáhající sportovcům k regeneraci svalů po tréninku. Tam bych zařadil buď BCAA, nebo určitě účinnější EAA."

Výživový poradce radí, které doplňky stravy brát

Nabízí se otázka, co by člověk tedy měl z doplňků stravy pravidelně brát. „Řekl bych, pokud máte kvalitní a pestrou stravu, tak žádné. Pokud se ale zas až tak nevěnujete tomu, aby jídlo bylo variabilní a jedli jste jak bílé, červené i rybí maso, pak bych vám doporučil Omega 3, D3 a vitamín C + občas nějaký ten protein k doplnění deficitu bílkovin v těle". A jaký je tedy recept na zdravé hubnutí? "Je to jednoduché, jezte zdravě a hýbejte se," dodává Michal Šetina.

Zdroj článku