Přejít k hlavnímu obsahu

Zhubněte do Vánoc bez drastických diet: Dejte si pozor na slazené nápoje a osvojte si další jednoduché návyky

Info ikona
keto dieta

Blíží se Vánoce, které jsou velkou výzvou pro všechny milovníky jídla. Mnoho lidí se také obává, že během Vánoc přiberou díky množství cukroví, jídla a alkoholu hned několik kilo navíc, která pak budou v novém roce pracně shazovat. Zkuste na to jít obráceně a hubnout již před Vánocemi. Když si osvojíte pár následujících návyků, nebudete mít na hory cukroví ani chuť a navíc se budete cítit lépe.

Info ikona
Džus

Dejte pozor na slazené limonády a džusy

Mnoho lidí považuje ochucené minerální vody za lepší alternativu k slazeným nápojům, jako je třeba kola. Pravdou však je, že v těchto vodách většinou bývá minimálně poloviční množství cukru jako v limonádách, leckdy je množství dokonce vyšší! Existují však i ochucené vody, které cukr neobsahují, zde však musíte dávat pozor, jestli není cukr nahrazený umělými sladidly, která nejsou pro váš organismus příliš vhodná. Stejně je na tom i džus, který prakticky ve všech případech obsahuje stejné množství cukru jako limonády. Mnozí lidé se mylně domnívají, že džusy jsou zdravé a tak jsou vhodné do diety. Jenže džusy nejsou vhodné pro redukční diety, právě kvůli vysokému obsahu cukru. Nejlepší volbou jsou tedy neslazené minerální vody a jako zdroj vitamínů kousek ovoce.

Info ikona
Pečivo

Dejte pozor na množství sacharidů

Nejvíce sacharidů byste měli přijmout ráno, aby se nastartoval váš metabolismus. Proto si bez výčitek můžete ráno dopřát i kousek pečiva, které by mělo být ideálně celozrnné, nebo třeba menší kousek koláče či ovesnou kaši. Snídani můžete doplnit výše zmiňovaným kouskem ovoce či sklenicí džusu. Během dne by se však měla vaše konzumace sacharidů výrazně snížit. K obědu si dejte minimum přílohy nebo nahraďte brambory či rýži například fazolkami nebo salátem. K večeru se pak sacharidům zcela vyhýbejte, ideální večeří je například zeleninový salát s kousky kuřecího masa. Naopak se nemusíte být potravin s vysokým obsahem bílkovin, jako je třeba kuřecí maso, ryby nebo sýr cottage. U ostatních sýrů však musíte dávat pozor na množství tuků, které v nich jsou obsaženy. Bílkoviny jsou také výživou pro vaše svaly, díky kterým tuk pálíte.

Info ikona
Činky

Nebojte se činek

Spousta lidí, obzvlášť žen, nechtějí cvičit s činkami či obecně v posilovně kvůli tomu, že mají strach, aby jim nenarostly příliš velké svaly. Za velkými svaly však stojí v kulturistice každodenní tvrdá dřina v posilovně po dobu několika měsíců či dokonce let a poté také speciálně upravený jídelníček. Nemusíte se tak bát, že by vám díky pár zvednutým činkám narostly obrovské bicepsy. Při správně zvolených váhách a kvalitně provedených cvicích své svaly zpevníte, případně docílíte menšího růstu, který vám však výrazně do budoucna pomůže s hubnutím. Svaly totiž pálí tuk, a čím větší svaly máte, tím více tuku spálí.

Info ikona
Pitný režim

Dodržujte pitný režim a nenechte tělo hladovět

U jakékoliv redukce váhy je třeba důsledně dodržovat pitný režim. Tělo také nesmíte nechat hladovět, protože poté přejde do „nouzového režimu“ a začne místo tuku pálit svaly. Navíc pak v tomto režimu ukládá jakoukoliv přijatou potravu okamžitě do tuku, aby si udělalo zásoby na další období hladovění. I to je důvod obávaného jojo efektu.

Zdroj: Healthline