Přejít k hlavnímu obsahu

Mýtus aneb musíme chodit 10 000 kroků: Zdaleka nezáleží jen na počtu kroků, ale i na dalších faktorech

Info ikona
unsplash

Pomůže vám 10 000 kroků denně zhubnout? Trenér fitness a výživy vysvětluje, jak můžete tuto metodu použít k udržitelnému hubnutí.

Již dávno se stalo oblíbeným cílem po celém světě: denně byste měli uběhnout/ ujít alespoň 10 000 kroků, aby vaše tělo mělo pohybu. "Step Challenge" alá chodící výzva by měla být dobrou volbou zejména pro lidi, kteří chtějí zhubnout, protože podle odborníků můžete spálit potřebné množství kalorií právě chůzí a nemusíte tak cvičit. Ale opravdu to musí být 10 000 kroků? A na co si musíte dát pozor – nebo pro to stačí prostě jen jít?

Nahrazuje 10 000 kroků denně cvičení?

"Ne každé tělo spálí stejný počet kalorií podobnými pohyby. Některé důležité faktory jsou například váha, délka kroku a celková kondice," vysvětluje Henri CL, který je trenérem fitness a výživy a také zakladatelem a výkonným ředitelem CL Coaching GmbH.

Ujistěte e, že máte dostatek pohybu: s metodou 10 000 kroků

Dobrým vodítkem je 10 000 kroků denně. Nezáleží na tom, zda chodíte rychle nebo pomalu, v kuse nebo přes den. Hlavní je cvičit denně. Samozřejmě záleží na vaší výšce, váze a další fyzické aktivitě. Někdo, kdo většinou sedí, by měl udělat více kroků než někdo, kdo je již hodně v pohybu v práci. Proto nelze obecně říci, zda je těch 10 000 kroků dostačujících pro každého. Přesto je každodenní cvičení nezbytné, abyste se dostali k vysněnému tělu.

Sledujte počet kalorií ve stravě

Kromě cvičení je důležitá především výživa. Kdo si myslí, že spálené kalorie může konzumovat ve formě jídla, je na omylu. Myšlenky typu: Teď jsem ušel svých 10 000 kroků každý den – teď se za to odměňuji, zpomaluje hubnutí. Odměňovat se je skvělé a dobré na motivaci, ale ne ve formě (nezdravého) jídla. Čokoládová tyčinka sem a kousek dortu tam a co je nejlepší, kila stejně padají? Bohužel to nefunguje.

Důvodem je nesprávný odhad počtu spálených kalorií. Ti, kteří udělají 10 000 kroků denně, spálili kalorie navíc a mohli sníst ještě jeden nebo dva rohlíky (bonbony, lízátka nebo zmrzliny), ale pouze v případě, že cílem není zhubnout. Pokud chcete zhubnout, musíte spálit více kalorií, než přijmete.

Závěr

Metodu 10 000 kroků lze snadno integrovat do každodenního života a snadno se implementuje. Může vám pomoci zhubnout a je to snadný způsob, jak přidat do života více pohybu.

Zda však těch 10 000 kroků stačí nebo je potřeba více kroků či pohybu, záleží na individuálních okolnostech. Jeden člověk v běžném životě převážně sedí a druhý se hodně hýbe. Proto je nutná osobní analýza. Každý je samozřejmě jiný a neexistuje univerzální řešení, které by vyhovovalo všem. Pro dlouhodobé, odolné, zdravé a svalnaté tělo snů potřebujete dobře strukturovaný každodenní jídelníček, který je individuálně přizpůsoben. Pokud budete postupovat podle správných kroků, můžete se mnohem více přiblížit svému vysněnému tělu nebo ho dokonce dosáhnout pouhou chůzí.