Přejít k hlavnímu obsahu

Běhání se nevzdávejte ani v zimě a mrazu: Jaké pokyny je třeba dodržovat, aby běh nebyl nesnesitelný

Info ikona
Běh v zimě

Zimní běh je tak trochu výzva. Už jen proto, že pro spoustu lidí znamená příchod zimy odložení běhu venku s tím, že na to prostě už není počasí. Ale běh nemá žádnou svojí sezónu a při dodržení následujících pravidel se může stát příjemným sportem i v kruté zimě.

Info ikona
Běh

Ještě uvnitř se důkladně rozehřejte

Pokud si obvykle vystačíte před běháním s rychlým pětiminutovým rozehřátím, pamatujte si, že v zimě tento čas musíte prodloužit alespoň na patnáct minut. Věnujte poctivě čas tomu, abyste pořádně uvolnili svaly a klouby a zvýšili svou tělesnou teplotu. Pokud takto rozehřátí a rozhýbaní vstoupíte na mráz, nebude to pro vaše tělo tak hrozné. Pokud není zbytí a musíte se rozehřát venku, vezměte si s sebou lehkou mikinu, kterou si můžete snadno sundat a uvázat kolem pasu.

Udržujte hlavu a ruce v teple

I když se neprokázalo, že byste nejvíce tepla ztráceli hlavou, stejně je stále velmi dobrý nápad udržovat hlavu a uši v teple. Vezměte si tlustého kulicha nebo klapky na uši, které navíc snadno dáte do kapes, pokud vám bude opravdu horko. Používejte také rukavice, pokud se z běhu nechcete vrátit se ztuhlými a zimou znecitlivělými prsty.

Mýtus aneb musíme chodit 10 000 kroků: Zdaleka nezáleží jen na počtu kroků, ale i na dalších faktorech

svetzeny.cz

Info ikona
Běh

Noste termoprádlo

Termoprádlo je ideálním pomocníkem v chladném počasí, jelikož vaše tělo udrží v teple, aniž byste se museli nabalit do tlustého oblečení. Pohodlně se v něm běhá a navíc skvěle odvádí pot. Na termoprádlo pak zvolte počet vrstev podle venkovní teploty. S oblečením to však příliš nepřehánějte, jelikož se s během zvýší vaše tělesná teplota a příliš oblečení byste se zbytečně nadměrně potili horkem.

Noste boty určené k běhání v zimě

Není dobrý nápad si jít v zimě zaběhat ve vaší letní obuvi na běhání, jelikož by vám podkluzovaly nohy a zbytečně byste tak riskovali úraz. Zvolte tedy vhodné zimní běžecké boty, které mají odolnou podrážku, která vás bude chránit a izolovat od chladné země. Navíc mají také podrážku s výrazně hrubším vzorkem, které fungují podobně jako zimní pneumatiky a dobře přilnou i na kluzkém či mokrém povrchu.

Nepřehánějte to s výkonem

Vaše srdce bije v chladném prostředí rychleji, což zvyšuje intenzitu jakéhokoliv venkovního běhu v zimě. Pokud tedy netrénujete na nějakou konkrétní akci, není dobré se snažit v zimě podávat své maximální výkony. Pokud si chcete dát v zimě opravdu do těla, využijte raději nějakou aerobní zónu ve fitness centru. Běh venku si spíše užívejte, ideální je mít běžeckého partnera, se kterým si při běhu můžete i povídat.

Kolik hodin spánku doopravdy potřebujete podle vašeho věku, abyste nedevastovali vaše tělo

svetzeny.cz

Info ikona
Běh

Dodržujte pitný režim

I když možná nejste v tomto chladném počasí při běhu zpocení, nezapomínejte na pitný režim, který je velice důležitý i v chladném počasí. Pijte nejlépe tekutiny před, během i po běhu. Ven si s sebou vezměte teplejší nápoj, který se vám během vašeho běhu nepromění v bolestivě ledový nápoj.

Běh rychle dokončete

Vaše tělesná teplota po dokončení běhu opět rychle klesne, buďte tedy připravení a minimalizujte vzdálenost od cíle do teplého místa. Pokud váš cíl nejsou dveře vašeho domova, mějte připravenou tlustou bundu a horký nápoj na cestu domů.

Maminka dvou dětí shodila 13 kilo za měsíc: Jaký je její cvičební plán a jídelníček pro úspěšné hubnutí bez omezování a „mučení“ v posilovně?

svetzeny.cz