Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na drobné dětské úrazy

Malí neposedové poznávají svět a při tom se zkrátka snadno přijde ke zranění. Nejde-li o nic vážného, ošetřete bolístku sami. A nezapomeňte ji také pofoukat!

Odřeniny

Nečistotu z rány nejlépe odstraníte silným proudem vlažné vody. Tou omyjte i okolí odřeniny (k tomu použijte také mýdlo). Nakonec zranění přikryjte náplastí. Vhodná je především hydrokoloidní (navlhčená), protože k ráně dobře přilne a vydrží na ní až několik dní. Její odstraňování dítě navíc tolik nebolí. Nestrhne se jí totiž nově vytvořená tkáň.

Popáleniny

U těch drobnějších není nutné lékařské ošetření. Postižené místo stačí zchladit ledovou vodou. Dětskou popáleninu však ochlazujte maximálně jednu až dvě minuty, jinak by dítěti hrozilo podchlazení, které by mohlo mít za následek až nedokrvení vnitřních orgánů. Po zchlazení ránu vydezinfikujte a aplikujte na ni zklidňovací krémy a mastičky.

Kdy vyhledat lékaře

* Vždy, když se něco přihodí miminku mladšímu 1 rok.

* V případě, že popáleniny a odřeniny zasáhly více než 5 % tělíčka dvouletého batolete. U dětí ve věku tři až deset let je hranice posunuta na 10 %, u deseti- až patnáctiletých na 15 %. A lékařské ošetření je nutné i tehdy, když se popálenina nachází v oblasti obličeje, krku či genitálií.

* Jestliže se vám nedaří zastavit krvácení (a to i u obyčejné odřeniny!) nebo rána při hojení stále více bolí.

* Pokud zranění hnisá nebo se u dítěte objeví horečka, zimnice či mu poklesne krevní tlak.

* Je-li rána příliš hluboká a nedaří se vám z ní vyčistit veškeré nečistoty.

Foto: Depositphotos (1)