Přejít k hlavnímu obsahu

Nápoje pro zimní zdraví: 3 super tipy

Ať už nejchladnější roční období spíš „přežíváte“, nebo si ho naopak aktivně užíváte, volte nápoje, které v tomto čase nejen chutnají, ale také prospívají zdraví.

1. Čaj léčí i povzbuzuje

Odvar z lístků čajovníku pije lidstvo už téměř pět tisíc let a ne náhodou jej staří Číňané nazvali elixírem života. Čaj obsahuje mnoho tělu prospěšných látek včetně antioxidantů, které organismus zbavují nebezpečných volných radikálů. Dále je vynikajícím přírodním zdrojem fluoridu, draslíku, manganu a vitaminu B2. Kromě toho, že pomáhá při chřipce a dalších virózách, chrání před onemocněním kardiovaskulárního systému i před zubním kazem. Navíc psychicky povzbudí a pročistí tělo i mysl. Na zimní popíjení i při nachlazení zkuste například Earl Grey Ahmad (směs nejkvalitnějších černých čajů s jemnou příměsí bergamotu) nebo specialitu English Tea No. 1 (směs čajů z území Assam ve východní Indii, ze Šrí Lanky a Keni se špetkou bergamotu a s jemnější chutí, než mají ostatní směsi). Koupíte na www.ahmadtea.cz.

Zima opět naplno převzala vládu a nás čeká období, kdy máme dvě možnosti. Buď strávíme tyto tři měsíce doma u televize, či využijeme všech příležitostí, které nám chladné období nabízí – pobyty na horách, lyžování, bruslení, sáňkování, koulovačky, stavění sněhuláků nebo toulky zimní krajinou.

2. Irská káva zahřeje tělo i duši

Po návratu z lyžování či ze zimní procházky to chce něco pro zahřátí. Jak na to, vědí Irové – zkuste to jako oni. Horký nápoj připravený podle originálního irského receptu z pravé irské whiskey Jameson vás zaručeně zahřeje nejen na těle, ale i na duchu! Příprava je jednoduchá: Do šálku horkého espresa přilijte 5 cl Jameson Irish whiskey, přidejte 2 čajové lžičky hnědého cukru a nakonec doplňte troškou šlehačky (tekuté, nevyšlehané!).

3. Vitaminová bomba proti virózám

Od 1. února najdete v nabídce fresh džusů Mangaloo (www.mangaloo.cz) takzvané chřipkobijce – poznáte je podle skoro až výstražného označení KILL BACIL. Některé obsahují kromě ovoce i zeleninu (mrkev, petržel, řepu či křen, který usnadňuje odkašlávání a pomáhá léčit záněty dýchacích cest). Pokud je na vás třeba kombinace jablko, řepa, citron a křen (která ovšem chřipce nedá šanci!) přece jen trochu moc, vyzkoušejte pomeranč s mrkví a antiseptickým zázvorem nebo nejoblíbenější mix – pomeranč, limeta, citron, zázvor.

Extra rada: Čaj i kávu si nejlépe vychutnáte ve stylových nádobách. Není pochyb, že Japonci rozumějí čajové kultuře – zkuste tedy pít čaj z šálků a konviček japonské značky Kinto. Hrneček Unimug se sítkem na sypaný čaj je skleněný, což umožňuje užít si nápoj nejen chutí a čichem, ale také očima (a navíc sledovat jeho sílu). Konvička Unitea funguje úplně stejně, jen je pro více osob. Popíjení kávy zase výborně rozumějí Skandinávci. Skandinávské studio ISAK nabízí nádherný design originálních šálků Leaf, k nimž patří dubová víčka, aby nápoj vydržel déle teplý. Vše koupíte na www.bonami.cz.

Foto: Depositphotos (1), archiv firem (5)