Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se dobře vyspat: Kvalitní spánek má vliv na hubnutí i vaše zažívání

Info ikona
spánek

Otáčíte se v posteli ze strany na stranu, oveček se nemůžete dopočítat a každé ráno vstáváte unavení a bez energie? Chce to změnu. Nedostatek spánku totiž dlouhodobě má vliv nejen na únavu a celodenní energii, ale časem také na hubnutí, zažívání a mnoho dalšího.

Vyhýbá-li se vám spánek, pak je potřeba přijít na příčinu. Často to bývá stres, nervozita, problémy doma a v práci, které mají vliv na kvalitu spánku. Možná to bude chtít čas, abyste ovlivnili faktory, které spánek narušují, ale můžete tomu zkusit pomoci. Jak? Dodržujte tyto rady nebo vyzkoušejte pár relaxačních technik, které vám mohou pomoci zlepšit usínání a spánek.

Vytvořte si plán

Pro dospělého člověka se doporučuje spát v rozmezí šesti až osmi hodin a je na vás, abyste si vyzkoušeli, co je pro vás to nejlepší. Někomu stačí šest hodin, jiný potřebuje zmíněných osm. Aby byl spánek kvalitní, choďte spát a vstávejte každý den přibližně ve stejnou dobu. A ano, i o víkendech. Být důsledný, minimálně ze začátku, posiluje spánkový cyklus a vaše tělo se naučí, kdy má jít spát a kdy vstávat.

 

Zdraví: Jedno ze čtyř zvířat prozradí váš denní režim. 55 % populace jsou medvědi

Specialista na spánek doktor Michael Breus přišel se zábavným rozdělením čtyř různých denních režimů podle různých zvířat. Podle něj je biologický rytmus u každého člověka jiný a ovlivňuje dobu, kdy jste nejvíce produktivní a kdy byste naopak měli odpočívat. Přečtěte si následující chronotypy, kdy každý představuje jiné zvíře – medvěd, vlk, lev nebo delfín. Které zvíře nejvíce sedí na váš režim?
svetzeny.cz

Před spánkem se věnujte odpočinkovým činnostem

Před spánkem se doporučuje najít si klidové činnosti. Minimálně dvě až tři hodiny před spaním omezte nikotin, alkohol i kofein. Nechoďte spát hladoví, ale ani přecpaní. Před spaním je dobré dát si lehkou večeři, kterou dobře a bez problémů strávíte. Přes spaním nekoukejte do notebooku nebo mobilu, protože modré světlo může narušit spánek a vy pak budete mít problém usnout.

Správné prostředí

Místnost, ve které spíte by měla být tmavá, tichá a také chladná. Před pouličními lampami a světly využijte žaluzie nebo závěsy. Nepatří zde například ani televize či rádia, která hrají nebo svítí jejich obrazovky. Před spaním stáhněte topení a pořádně vyvětrejte. Bude se vám tak lépe usínat i spát.

Unavte se

Jste unavení přes den a jdete si na chvíli zdřímnout a stane se z toho pár hodin? Pak se nemůžete divit, že nespíte. Zdřímnutí by nemělo trvat déle než půl hodinky, neváhejte si nastavit budík. Když pracujete v noci, během dne si jděte na pár hodin lehnout, aby se vyrovnal váš spánkový deficit a nebyli jste pak unavení. Také je dobré odpoledne sportovat, ovšem ne těsně před spaním.

 

Info ikona
spánek

Vaše poloha při spánku vypovídá o vaší osobnosti: Spíte jako voják, hvězdice nebo embryo?

Přemýšleli jste někdy o tom, co vaše oblíbená poloha při spánku vypovídá o vaší osobnosti? O povaze člověka vypovídají nejen zvyky, preference a chování, ale i to, jak nejčastěji v noci usíná. Níže se podívejte na pět nejčastějších spánkových poloh a na to, co vypovídají o vaší osobnosti.
svetzeny.cz

Metody na rychlé usínání

Vojenská metoda

Lehněte si do postele, uvolněte celý obličej a to i včetně sevření čelistí. Spusťte ramena, uvolněte celkové napětí z těla, nechte ruce volně klesnout. Uvolněte vydechnutím hrudník, břicho, nohy, stehna i lýtka. Na deset sekund si vyčistěte hlavu pomoci relaxačních technik (například oblíbené místo, klidná meditace atd..). Pokud to nefunguje, zkuste opakovat a rozvíjejte meditaci. Můžete také vyzkoušet klidné dýchání a prázdnou mysl.

4-7-8

Pohodlně si lehněte, rty jemně pootevřené. Při výdechu vydejte ústy jemný syčivý zvuk. Zavřete rty a tiše se nadechněte, počítejte u toho do čtyř. Zadržte dech na sedm sekund a poté pomaličku, po dobu osmi sekund, vydechujte ústy (se syčivým zvukem). Tento cvik opakujte na čtyři plné nádechy. Zkuste se vyvarovat přílišné pozornosti dýchání a počítání sekund, chce to cvik, aby vše probíhalo bezmyšlenkovitě.

 

Zdroj článku