Přejít k hlavnímu obsahu

Pouštíte svého domácího mazlíčka do postele? Nestyďte se za to. Podle vědců má spaní po boku zvířat mnoho výhod

Sdílíte jedno lože se svým čtyřnohým parťákem, ale obáváte se, že byste ho kvůli možným rizikům měla raději posílat spát do jeho pelíšku? Máme pro vás dobrou zprávu. Svého mazlíčka můžete v posteli s klidným svědomím nechat chrupat. Spaní vedle vašeho pejska nebo kočky je totiž podle vědců oboustranně velmi prospěšné. Zjistěte, jaké výhody s sebou přináší pro vás a vašeho nejlepšího přítele.

Zná to asi většina milovníků psů a koček. Už skoro uleháte do postele, když najednou zjistíte, že vaše místo v ní je obsazeno vaším chlupatým mazlíčkem. V lepším případě se do ní ještě vejdete, i když se musíte značně uskromnit. Než vašeho pejska či kočku pošlete nemilosrdně pryč do jeho pelíšku, zvažte výhody, které vám sdílení spánku vzájemně přináší. A můžete si být téměř jistá, že podle nejnovějších výzkumů jich rozhodně není málo.

Oboustranně lepší nálada a silnější důvěra

Veterináři se domnívají, že především pro naše čtyřnohé chlupaté přátele je velmi prospěšné, když s námi spí v posteli. Tento fakt potvrzuje pro CNN i veterinářka Danua Varbleová: „Mazlíčci, kteří sdílejí postel s člověkem, mívají vyšší úroveň důvěry a těsnější pouto se svými majiteli. Je to z jejich strany totiž velký projev důvěry," řekla odbornice s tím, že sdílení jedné postele může vaše vzájemné pouto jen posílit. Navíc tím údajně chráníte i zdraví svých huňatých miláčků, kterým spánek vedle páníčků skutečně prospívá: „Zvyšují se některé prospěšné chemické látky v těle, jako například oxytocin nebo dopamin a hormon dobré nálady," vysvětlila pro web CNN.com veterinářka. Šťastná z hebkého přitulení tak určitě nejste jenom vy, ale i váš čtyřnohý parťák.

Mohlo by se vám líbit

Jezevčík, nebo kokršpaněl? Zjistěte, jaké plemeno pejska vám je souzeno hvězdným horoskopem

Znamení zvěrokruhu ovlivňuje nejen naši povahu, ale také to, co nás baví a zajímá. Podobně je to i s výběrem domácího mazlíčka. Ačkoliv tomu možná nemusíte věřit, plemeno pejska vám může být souzeno vašim hvězdným horoskopem. Budete správní parťáci spíše s kokršpanělem nebo s pomeranianem? Hvězdy vám možná napoví
svetzeny.cz

Boj s úzkostmi i depresí

Domácí mazlíčci a usínání vedle nich vám mohou pomoci účinně zatočit s úzkostmi a depresí. Potvrzují to také slova spánkového odborníka lékaře Raje Dasgupty, odborného asistenta klinické medicíny na Keck School of Medicine na University of Southern California, která zmiňuje ve svém textu i časopis Prestige: „Lidé s depresí nebo úzkostí mohou mít prospěch z toho, že mají svého mazlíčka v posteli, protože je pro ně jako velký polštář, velká přikrývka, a mohou tak mít pocit, že přítulné, mazlivé a chlupaté stvoření snižuje jejich úzkost," popsal výhody spaní se čtyřnohými přáteli pro úzkostlivé jedince odborník na spánek.

Psi versus kočky

Pro sdílení postele s domácími mazlíčky je ale podle vědců také podstatné, o které zvíře se jedná. Zejména mezi spánkem vedle psů či koček jsou, jak tvrdí odborníci, podstatné rozdíly. Právě ty se odvíjejí podle aktivity vašich chlupatých kamarádů. Zatímco kočky dle veterinářů nevydrží spát celou noc, proto po posteli různě přecházejí a po svých majitelích tak často šlapou, čímž mohou narušovat jejich spánek, psi vám dokonce mohou pomoci kvalitu spánku zlepšit.

Mohlo by se vám líbit

Domácí mazlíčci v nebezpečí: Která havěť je ohrožuje nejvíce?

Každý majitel kočky nebo psa nejspíš potvrdí, že je pro něj čtyřnohý mazlíček právoplatným členem rodiny, pro kterého chce to nejlepší. Jenže chlupaté miláčky mohou trápit různí zevní parazité, kteří přenášejí nepříjemné nemoci. Co ohrožuje pejsky a kočičky nejvíce a jak se havěti bránit?
svetzeny.cz

Lepší kvalita spánku díky pejskům

Vědci během nedávných průzkumů zjistili, že spaní v jedné posteli s pejsky je mnohem komfortnější nejen oproti spánku vedle koček a dalších zvířat, ale podle nejnovější studie je spánek po boku psů pohodlnější, než když sdílíte lože s partnerem či partnerkou. Výsledky výzkumu Christy L. Hoffmanové z Canisius College v New Yorku ukazují, že spací vzorce nejlepšího přítele člověka věrně zrcadlí spánek lidí.  Této studie se zúčastnilo 962 žen ze všech států USA, z toho až 55 % dam sdílelo postel s alespoň jedním či více psy, 57 % žen sdílelo postel se svým partnerem a 31 % sdílelo postel s nejméně jednou kočkou.

Výsledky výzkumu pak byly pro mnohé velmi překvapivé. Zjistili totiž, že zatímco spaní po boku partnera přináší věčné boje o přikrývku či polštáře a sdílení postele s kočkou může její nespavostí narušit váš spánek, sdílení postele se psem naopak vašemu spánku dodá řád a pravidelný režim. Podle studie pejskaři dříve usínají a dříve se probouzejí, což svědčí o lepší kvalitě jejich spánku. Jejich majitelé se totiž musejí uskromnit a uzpůsobit své spánkové pozice, takže si brzy najdou svou pohodlnou pozici spánku, kterou během noci dále nemění.

Navíc oproti kočkám, dosáhnete během spánku díky pejskům i většího pocitu bezpečnosti a budete se těšit také z většího pohodlí díky hřejivosti a hebkosti jeho srsti. Jak již zde bylo zmíněno, pejsci totiž zrcadlí spánek svých majitelů, takže vás nechají v klidu a pohodě spát až do rána, zatímco o něco sobečtější kočky mohou být během noci podobně hlučné jako třeba váš lidský protějšek.

Zdroje: prestigeonline.com; metro.co.uk; sciencedirect.com; edition.cnn.com

Mohlo by se vám líbit

Jaký pán, takový pes: Co o vás vypovídá vaše oblíbené psí plemeno?

„Jaký pán, takový pes,“ říká se. To, že to mnohdy opravdu platí, dokazuje studie publikovaná v roce 2019. Naznačuje, že existuje spojitost mezi povahou člověka a jeho oblíbeným plemenem psa. Osobnostní črty páníčka jsou až nápadně podobné jako povaha jeho psa. Zjistěte, co o vás vypovídá výběr plemene psa, a co máte společného.
svetzeny.cz