Přejít k hlavnímu obsahu

Domácí mazlíčci v nebezpečí: Která havěť je ohrožuje nejvíce?

Každý majitel kočky nebo psa nejspíš potvrdí, že je pro něj čtyřnohý mazlíček právoplatným členem rodiny, pro kterého chce to nejlepší. Jenže chlupaté miláčky mohou trápit různí zevní parazité, kteří přenášejí nepříjemné nemoci. Co ohrožuje pejsky a kočičky nejvíce a jak se havěti bránit?

Nerozhoduje věk ani velikost zvířete. Nepříjemní parazité se mohou zakousnout i do toho nejčistotnějšího domácího mazlíčka, kterého pravidelně opečováváte. Na které tři nepřátele byste si ale měla dát obzvlášť pozor?

Blechy

Psí a kočičí blechy vezmou za vděk i lidskou krví, když mají nouzi. Zevní parazité jsou celoroční hrozbou a stačí, aby se zvířátko setkalo s kamarádem, jehož páníček podcenil prevenci, a přinese si nechtěný dárek. Blechy v kožichu, představují jen 5 % celé populace. Zbylých 95 % je v různých vývojových stadiích mimo srst. Ty lze odstranit pouze mechanicky (vysát či vyprat) a ošetřit riziková místa protibleším přípravkem. Krvežízniví vetřelci mohou způsobit řadu problémů – od alergie na bleší kousnutí až po přenos vnitřních parazitů.

Komáři

Před pisklavým hmyzem neochrání mazlíčky ani hustá srst. Způsobuje jim štípance a navíc mohou být přenašeči chorob – srdeční červivosti a leishmaniózy, jež je přenosná ze zvířete na člověka. K nákaze v obou případech dochází bodnutím infikovaného komára. Dříve byly tyto choroby výsadou jihu Evropy, ale čím dál častěji se s nimi veterináři setkávají i v našich krajích. Jediná obrana je fungující repelentní přípravek.

Klíšťata

Jsou přenašeči závažných onemocnění, jako jsou lymská borelióza, babesióza či klíšťová encefalitida. Pravidelnost a nepřetržitost – zásady boje proti klíštěcí hrozbě. Antiparazitikum je třeba měnit podle doporučení výrobce. Aplikovat spot-on s účinností měsíc jen jednou za sezonu jsou vlastně vyhozené peníze. Klíšťata se nehemží jen přes léto, ale jsou aktivní až do hlubokého podzimu. A mírné zimy jim hrají do karet.

Tip!

Přípravků, čím můžete svého mazlíčka chránit, je na trhu celá řada. Vyzkoušejte třeba Fypryst Dog nebo Fypryst Cat, který spolehlivě chrání proti klíšťatům, blechám i všenkám. Díky pipetě je jeho aplikace velice snadná a účinkuje 4-8 týdnů!