Přejít k hlavnímu obsahu

Barva stěny v ložnici ovlivňuje váš spánek: Růžová je nejideálnější pro kvalitní regeneraci

Info ikona
Ložnice

Podle odborníků na spánek a barvy je barva stěny v ložnici někdy zásadní pro klidný spánek. Měli byste proto vsadit na tuto barvu.

Lidé stráví až třetinu svého života spánkem. Uvolněná atmosféra v ložnici je o to důležitější. Protože uspořádání místnosti, design, hluk v pozadí a dokonce i zápach v místnosti mají vliv na spánek. Například velmi špinavá ložnice může vést k nadměrné stimulaci a ztěžovat usínání.

Barva stěny je pro spánek zásadní 

A podle odborníka na spánek z Sleep Foundation Logana Foleyho ovlivňuje kvalitu spánku také barva stěny. "Abyste optimalizovali svůj vlastní spánek, měly by být vytvořeny ideální podmínky pro příjemnou atmosféru v ložnici. Jedním z faktorů, který je zde často podceňován, je barva stěn," říká Foley. "Pro svou vlastní ložnici byste si měli vybrat barvu, která vám dá pocit klidu a pohody. Růžová barva je k tomu obzvláště vhodná, protože má uklidňující účinek a podporuje spánek," vysvětluje odborník na spánek.

Je dobře známo, že barvy mají různé účinky na náladu lidí. Lidé zachycují barvy prostřednictvím senzorů kůže citlivých na světlo. Proto podle výzkumníka barev Dr. Axel Buether ovlivňuje biochemické a fyzikální procesy. Vědci dokonce mluví o barevném slovníku, který lidé používají jako vodítko. Mozek nevědomě zpracovává 99 procent všech barevných informací. V žádné místnosti nejsou barvy tak důležité jako v ložnici.

Info ikona
Ložnice

Černá nebo červená? An jedna!

Fialová je vzrušující barva. Stimuluje oběhový systém, metabolismus a imunitní systém - optimální v kanceláři, ale už není tak dobrá na spaní. Černá barva místnost zatemňuje, ale šíří pocit smutku a útlaku, a proto není vhodná. Červená barva má různé účinky - v tmavých nuancích vyzařuje klid, harmonii, uvolnění a ve světlých a světelných nuancích může působit povzbudivě. Současný trend: odstíny hnědé. Ale pozor, pokud hnědý tón příliš ztmavne, barva může vyvolat neklid a bránit vám ve spánku. Ale také nepořádek, příliš mnoho technologií nebo poutavá dekorace mohou narušit spánkový cyklus. Závěr: Aby byly vytvořeny dokonalé podmínky pro dobrý spánek, světlé a výrazné barvy by měly být nahrazeny klidnými, tlumenými odstíny,

Ideální barvy stěn pro spánek

Ale která barva je ta dokonalá? Kromě různých účinků rozhoduje tato otázka i o vašem vlastním vkusu. Hlavní je, abyste se tu cítili dobře. Podvědomé působení barev by se však nemělo podceňovat. Protože tlumené barvy místnost zvětšují, dávají nám pocit prostoru a neomezují nás při usínání. Pastelové barvy jako světle modrá, světle růžová, slonová kost nebo světle zelená zajistí klid a umožní vám tak klidně spát. Růžová barva má na lidi obzvláště relaxační účinek a podporuje vnitřní klid – bez ohledu na pohlaví. Namodralý tón je více uvolňující barva a čím více žluté, tím větši povzbuzující účinek. Důvod? Srdeční frekvence se sníží, když člověk vidí modrou barvu, protože receptory v sítnici reagují na barvu a vysílají signál do mozku. Člověk tak může usnout uvolněněji.