Přejít k hlavnímu obsahu

Únava nebere konce? V těchto 4 případech odpočinek nestačí

Zvlášť v tomto období není neobvyklé, že vám docházejí baterky. Přeci jen zima je pro organismus náročná. Jenže nic by nemělo trvat dlouho, a pokud chodíte polospící už několikátý týden, vaše tělo se vám snaží podat jasné hlášení, že něco není v pořádku.

Obvykle na únavu platí jediný recept – vydatný odpočinek. SOS řešením je chodit pravidelně ve stejnou hodinu spát i vstávat.

Po ránu se nasnídat a dále během dne dodržovat maximálně tříhodinové rozestupy mezi jídly, která by měla být bohatá na ovoce, zeleninu a kvalitní bílkoviny, dbát je také třeba na pravidelný pitný režim. Věnovat byste měla i trochu více času sama sobě. Zajděte například na jógu nebo na relaxační masáži a nebo si dopřejte koupel při svíčkách.

Pokud se váš stav ani po zavedení tohoto režimu nezlepšuje či pociťujete naopak zhoršení, raději si to namiřte do ordinace praktického lékaře, který vám provede potřebná vyšetření. Může se totiž jednat o onemocnění, které již vyžaduje cílenou léčbu.

1. Málo červených krvinek

Anémie může být způsobená nedostatkem železa nebo vitaminů, ztrátou krve, některým chronickým onemocněním či špatnou prací ledvin. Slabost, která ji doprovází, jde až do extrémů. Naprosto vyčerpat vás může i vyjití do prvního patra. Pokud navíc špatně spíte, nemůžete se koncentrovat, často vás bolí hlava, rozhodně na nic nečekejte a k lékaři zavítejte do nejdříve. Následná léčba se bude přirozeně odvíjet podle diagnózy. 

2. Špatná práce štítné žlázy

Štítná žláza produkuje hormony, které řídí náš metabolismus. Problém nastává, když jich produkuje příliš moc i málo. V obou případech je třeba „seřídit hodinky“. Na problémy se štítnou žlázou upozorní dost často svalová únava: bolavé ruce i po tom, co jste přinesli tašku z auta nebo bolest ve stehnech i po obyčejné cestě do práce.  Někdy se přidávají i výkyvy hmotnosti (vzhledem k zadržování vody), zvýšená srdeční frekvence nebo trávicí potíže. Léčba spočívá v podávání hormonů štítné žlázy v podobě léků.

3. Příliš mnoho cukru

Diabetes mellitus 2. typu je nejčastější metabolickou chorobou. Na problém upozorní náhlé ataky únavy během dne, jejichž frekvence se bude zvyšovat. Přidat se pak může i nadměrná žízeň, časté močení, hlad, ztráta hmotnosti, podrážděnost, kvasinkové infekce a rozmazané vidění. K nápravě stavu je třeba přijmout režimová opatření, zejména pak zavedení zdravého životního stylu, kde budete dbát dodržování doporučeného příjmu sacharidů (55 % skladby jídelníčku), snížení tělesné hmotnosti, zvýšení fyzické aktivity a podávání perorálních antidiabetik. 

4. Únavový syndrom

Únavový syndrom je stále otazníkem i pro samotné lékaře. Doposud se přesně neví, co ho spouští. Mnoho výzkumů mu ale dává za vinu selhání imunitního systému. Vyčerpání je v tomto důsledku tak velké, že vás může úplně vyřadit z procesu. A bohužel i na delší dobu. Léčba spočívá v odpočinku a podporování funkcí imunity a to nejen vitaminy, ale i plnohodnotnou stravou a potlačení dalších příznaků s vyčerpáním spojených. Od lékaře tedy můžete dostat také analgetika, antihistaminika nebo antidepresiva.