Přejít k hlavnímu obsahu

Boj s osamělostí a depresemi začíná malými kroky: Jak vám může pomoci 8 minut hovoru posílit duševní zdraví

Osamělost a deprese nesvědčí nikomu z nás, proto také patří mezi nejzávažnější duševní problémy dnešní doby. Dlouhodobé osamění může vést k rozvoji depresivních stavů, ale také k fyzickým zdravotním problémům. Přitom stačí pouhých osm minut a všechno může být jinak. Proto tedy pokud vás samota trápí, zkuste na problému zapracovat. Jak vám může pomoci 8 minut hovoru posílit duševní zdraví?

Dnešní doba sice přináší mnoho možností komunikace, aniž by člověk musel vstát ze stolu, opustit bydliště a jít mezi lidi, přesto se pocit osamělosti objevuje častěji než kdy dříve. Mnoho lidí pracuje na home office, a právě proto dochází k nižší sociální interakci, což může mít zásadní vliv na jejich duševní pohodu. Nedávné vědecké studie však ukazují, že i velmi krátká osobní interakce může pomoci zmírnit osamělost a depresi.

Dopad osamělosti na fyzické zdraví

Osamělost je dle studií rizikovým faktorem pro vznik řady somatických a duševních poruch. Je spojena s depresí, úzkostí, poruchami spánku a zhoršením kognitivních funkcí. Také zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a zhoršuje funkci imunitního systému. U dětí může nedostatek sociálního kontaktu vést k pozdější depresi, antisociálnímu chování či sebepoškozování.

Mohlo by se vám líbit

Jak váš minulý život ovlivňuje současný: Díky bráně do minulosti se můžete zbavit neplodnosti, toxických vztahů i depresí

Říká se, že život máme. jen jeden. Ale co když je to jinak? Přemýšleli jste někdy nad tím, zda je tento váš současný život jeden jediný, který jste kdy prožili? Mnoho lidí věří na reinkarnaci, tím pádem i na to, že jejich duše putuje různými životy a v každém z nich má zvládnout nějaký úkol, který ji posunuje do vyšších vibrací.
svetzeny.cz

Pozitivní interakce

Studie publikovaná v roce 2021 v časopise JAMA Psychiatry se zaměřila na klienty organizace Meals on Wheels, kterým během pandemie COVID-19 poskytovali dobrovolníci pravidelné osmiminutové telefonáty. Cílem bylo sledovat, jak této skupině seniorů pomůže sociální kontakt v boji proti pocitu osamělosti a depresi. Po čtyřech týdnech se ukázalo, že u respondentů došlo ke snížení pocitu osamělosti a ke zlepšení celkového duševního stavu. Psycholožka Karen M. Reivich z Pensylvánské univerzity ve své knize Faktor odolnosti uvádí, že krátké pozitivní interakce mohou být klíčem k získání pocitu sounáležitosti a podpory. I pár minut hovoru nebo vřelý úsměv mohou výrazně ovlivnit naše emoce a duševní stav.

Krátké sociální interakce fungují na několika úrovních. Především ovlivňují biochemii mozku. Studie říkají, že i krátký kontakt s druhým člověkem stimuluje uvolňování hormonů štěstí, jako je dopamin a oxytocin, které napomáhají snižovat stres a navozovat pocity pohody. Kromě toho dochází ke zpřetrhání negativních myšlenkových vzorců. Lidská mysl má tendenci cyklit se v negativních myšlenkách, pokud se cítí osaměle, a i krátká konverzace může tento vzorec narušit. Třetím aspektem je pocit sounáležitosti, i letmý rozhovor přináší pocit propojení s jiným člověkem a pomáhá překonat pocit izolace.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Co vás v hloubi duše trápí? Mohou to být obavy o zdraví, samota i nejistota ohledně financí

Necítíte se delší dobu ve své kůži, ale nejste si jistí, co vás přesně trápí? Zjistěte to díky našemu kvízu, který odhalí, co vás skrytě sžírá. Mohou to být obavy o zdraví, samota i nejistota ohledně financí.
svetzeny.cz

Jak vám může pomoci 8 minut hovoru posílit duševní zdraví

Začlenění osmiminutových interakcí do každodenního života není složité. Stačí věnovat pár minut denně telefonátu s blízkým člověkem, pozdravit souseda a krátce s ním prohodit pár slov, strávit chvíli rozhovorem s kolegou místo strohé e-mailové komunikace nebo se zapojit do komunitních aktivit, kde lze navázat i krátké sociální kontakty. Pravidelné osmiminutové interakce nejenže pomáhají zmírnit osamělost a depresi, ale mohou mít i dlouhodobé pozitivní dopady. Pomáhají zlepšit psychickou pohodu, zvýšit sebevědomí, lépe zvládat stres a posílit sociální vazby.

Důležité je si uvědomit, že osamělost není pouze pocit, ale může mít reálné fyzické důsledky. Výzkumy ukazují, že dlouhodobá izolace může vést k vyšší hladině stresových hormonů, zhoršení spánku, oslabení imunitního systému a dokonce i zvýšenému riziku úmrtí. Přitom řešení nemusí být složité, někdy stačí jednoduchý rozhovor, krátký telefonát nebo i virtuální setkání.

8 minut nad zlato

Osm minut vám možná může připadat jako zanedbatelně krátký čas na to, abyste změnili nastavení svojí mysli, ale pravdou je, že i těchto pár minut dokáže s vaší náladou zázraky. A co víc, pomůže i druhé straně, která možná bojuje se stejnými problémy jako vy. Pokud každý den věnujete pouhých osm minut vědomé sociální interakci, může to přinést výrazné zlepšení vaší duševní pohody i celkové životní kvality.

Zajímá vás psychologie? Zjistěte v našem kvízu, jaký v ní máte přehled.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie jmen: Co o nás může prozradit jméno a jak ovlivňuje náš život?

Pokud si ho nezměníme, provází nás jméno celým naším životem. Spojuje nás s naší identitou a díky němu si nás lidé pamatují. Dokonce si o nás někteří mohou vytvořit určitou představu. Jméno zkrátka ovlivňuje náš život víc, než si možná myslíte. Potvrzuje to dokonce i řada vědeckých studií.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit