Přejít k hlavnímu obsahu

Ženy nad 50 a nadměrné pocení: Důvodem nemusí být vždy menopauza, skvěle vám pomohou i bylinky

Pocení je sice přirozené a našemu tělu prospěšné, ale čeho je moc, toho je příliš. Propocené prostěradlo po probuzení, neustále vlhké dlaně nebo pot po návalu horka dobře znají ženy kolem padesátky. Jaké jsou důvody a jak s takovými potížemi bojovat?

Nejčastěji bývá na vině blížící se menopauza, která o sobě může začít dávat vědět dokonce až 4-8 let před tím, než vůbec přijde. Je to dáno hormonálními výkyvy. Dochází k poklesu hladiny estrogenu a progesteronu, což může ovlivnit termoregulační mechanismy těla. To pak vede ke známým návalům horka. Právě ty jsou provázeny nadměrnou tvorbou potu, zejména v oblasti obličeje a hrudníku. Tyto potíže trápí až 80 % žen. Na termoregulaci těla má vliv také zpomalování metabolismu, k němuž dochází s přibývajícími roky.

Všechno se ale na menopauzu svádět nedá. "Ne vždycky je za nadměrným pocením hormonální nerovnováha,“ zdůrazňuje doktorka Lauren Streicherová, ředitelka z Centra pro sexuální zdraví a menopauzu Northwestern Medicine v Chicagu a doplňuje, že je celá řada jiných důvodů proč se ženy obvykle v tomto věku nepřiměřeně potí.  

Potraviny, které umí potlačit chuť k jídlu: Zařaďte je do svého jídelníčku

Snažíte se hubnout a ne vždycky to jde? Cvičíte, hlídáte si, co jíte, jaké potraviny zakomponujete do své stravy, ale přesto máte pořád pocit, že chuť k jídlu je velká. Jak je to možné? Hubnutí je běh na dlouhou trať a je důležité, abyste si správně vybíraly potraviny, které budete jíst. Existují takové, které umí pomoci s chutí k jídlu. Jaké to jsou?
svetzeny.cz

1. Když to není menopauza

Na vině může být hypertyróza, což je porucha štítné žlázy, která spočívá v její zvýšené činnosti. Ta se mimo jiné projevuje právě nadměrnou tvorbou potu. Dalším důvodem pak může být vysoký krevní tlak, cukrovka nebo nějaké jiné infekční, autoimunitní nebo neurologické onemocnění. V neposlední řadě se pak člověk může více potit následkem užívání některých léků, ale také když prožívá velký stres nebo psychickou nepohodu. Vždy je důležité svěřit se praktickému lékaři, který provede vyšetření a problémy pomůže řešit.  

2. Upravte životní styl

Jedním z prvních kroků je udržovat si dobrou fyzickou kondici a zdravý životní styl. Pracujte především na své psychické kondici. Pokud je člověk ve stresu, tělo vylučuje vysoké množství adrenalinu, který vede ke zvýšené činnosti potních žláz. Hlavně večer je proto důležité zklidnit se a snížit úzkost a napětí. K tomu vám pomohou relaxační techniky jako je například jóga, hluboké dýchání nebo meditace.

Menopauza a otázky, na které se bojíte zeptat

Menopauzu nemusíte nutně protrpět. Řadu jejích projevů lze poměrně jednoduše ovlivnit a zmírnit. Stačí jen myslet trochu dopředu a včas přijmout preventivní opatření.
svetzeny.cz

Svoji roli hraje i správná životospráva. Odborníci doporučují hodně pít a vynechat z jídelníčku alkohol, kávu, sůl a ostré koření. Vhodné je konzumovat větší množství stravy, která obsahuje fytoestrogeny. To jsou látky které jsou svým složením blízké ženským hormonům. Najdete je v sóje, pohance, jahodách, brusinkách nebo hroznovém vínu.  

3. Sáhněte po bylinkách

Pokud při řešení zdravotních potíží sázíte na přírodní prostředky, vyzkoušejte pomoc ze zelené lékárny. Proti nadměrnému pocení dobře funguje andělika, ploštičník, kontryhel nebo šalvěj. Připravte si z těchto bylinek litr čaje a popíjejte ho průběžně během dne. Tyto bylinky podporují stahování potních žlázek na pokožce a významně tak mohou produkci potu omezit. K dostání je také čaj z rostliny Mayetus ilicifolia, která roste v Jižní Americe a má podobné účinky jako „naše“ bylinky.   

Jak zhubnout v menopauze? Musíte více zabojovat, ale jednoduché změny dokáží divy

Přehoupla se padesátka, najednou je tu menopauza a vy je kroutíte hlavou. Stačí se snad jen nadechnout nebo si dopřát k jídlu něco jiného než salát a ručička na váze ukáže zase kilo navíc. S lítostí se loučíte se svou konfekční velikostí a musíte nakoupit oblečení minimálně o číslo větší. Jenže co s tím? Smířit se, že jste v přechodu a nedá se nic dělat? Nebo radši zabojovat a cítit se v pohodě i ve zralém věku?
svetzeny.cz

4. Pomoc od odborníků

Pokud je na vině nadměrného pocení menopauza, je jedním z řešení hormonální terapie, kterou vám doporučí gynekolog. Než se ale vydáte pro pilulky, vyzkoušejte i další cesty. V lékárnách jsou volně dostupné přípravky na bází přírodních hormonů fytoestrogenů, které vám pomohou potíže zmírnit. Nebo se pusťte cestou alternativní léčby, kterou může být akupunktura, čínská medicína nebo homeopatie. 

Zdroj článku