Perimenopauza: Dovede potrápit i třicátnice. Zjistěte, zda i vy pociťujete její příznaky
svetzeny.cz
Přehoupla se padesátka, najednou je tu menopauza a vy je kroutíte hlavou. Stačí se snad jen nadechnout nebo si dopřát k jídlu něco jiného než salát a ručička na váze ukáže zase kilo navíc. S lítostí se loučíte se svou konfekční velikostí a musíte nakoupit oblečení minimálně o číslo větší. Jenže co s tím? Smířit se, že jste v přechodu a nedá se nic dělat? Nebo radši zabojovat a cítit se v pohodě i ve zralém věku?
Čím je člověk starší, tím je hubnutí těžší. Zatímco ve třiceti stačilo pár dní vynechat večeři a dvě tři kila byla rázem pryč, o deset let později se už pro takový výsledek musíte docela nadřít. Je to dáno tím, že se nám přirozeně zpomaluje metabolismus, což souvisí s postupným úbytkem svalové hmoty.
Vlivem poklesu hladiny pohlavních hormonů se mění také distribuce a ukládání tuků v těle. Zatímco během reprodukčních let se tuk ukládal především na zadku, bocích a stehnech, teď se soustřeďuje hlavně do oblasti břicha a obklopuje vnitřní orgány. Svou roli v přibývání hmotnosti hraje i stres, nevyspání, nedostatek pohybu, ale i deprese, úzkosti a další psychické potíže, kterými mnohé ženy trpí.
Pokud vás trápí tělesná hmotnost, na nic nečekejte a pusťte se do hubnutí, i když se vám nechce a máte obavy z neúspěchu a selhání. Nikdy není pozdě. Na druhou stranu je potřeba se obrnit trpělivostí. Neposlouchejte rady typu „nežer a cvič“ a přistupte k hubnutí jako ke změně vašeho celkového životního stylu, v němž vám bude už napořád dobře. Nejde totiž jen o to, kolik budete vážit a měřit v pase, ale především o to, jak se budete cítit.
V první řadě dbejte na dostatečný příjem bílkovin, které vám pomohou udržet svalovou hmotu, a tím pádem i metabolismus. Vsaďte na dostatek drůbežího masa, ale i ryb a luštěnin. Zaměřte se také na příjem fytoestrogenů, vitamínu D, vápníku, kyseliny listové, polyfenolů, vlákniny a omega 3 mastných kyselin. Do jídelníčku zařaďte sóju a sójové výrobky, cizrnu, cereálie, bobulovité ovoce. Nezapomeňte ani na tuky pocházející z rostlinných olejů, ořechů, semínek a ryb. Vynechejte naopak fast foody, sladkosti, snažte se omezit příjem soli, živočišných tuků a alkoholu, který je sám o sobě velmi kalorický a navíc podporuje chuť k jídlu.
Aby bylo hubnutí skutečně úspěšné, je potřeba dodržet základní pravidlo. Příjem musí být nižší než výdej. Jinými slovy, nejde „jen“ o to, že upravíte jídelníček, ale také o to, kolik kalorií denně přijmete. V tomto ohledu je dobré – alespoň ze začátku – dát na rady odborníka, ať už to bude výživový poradce nebo případně obezitolog.
Není vůbec žádná ostuda se do jejich rukou svěřit. Naopak. Pokud se vám přeci jen ještě nechce takový krok udělat, zkuste si stáhnout aplikaci Kalorické tabulky, která obsahuje i Kalorickou kalkulačku. S její pomocí si vypočítáte, kolik kalorií konkrétně vaše tělo potřebuje. Aplikace navíc nabízí i mnoho různých doporučení, receptů a příběhů lidí, kteří svůj boj s kily navíc vyhráli.
Je jasné, že se vám kolikrát nechce. Vůbec. Přemáhá vás únava a při představě, že si obléknete legíny a půjdete někam do fitka, chytáte paniku. Nic se neděje. Důležité je najít takovou formu fyczických aktivit, které vám budou vyhovovat. Protože bez pohybu se prostě hubnutí a zdravý životní styl neobejde. Pokud nezvládnete nic jiného, alespoň hodně choďte. Svižnější chůze pravidelně třikrát až čtyřikrát týdně dokáže zázraky. K tomu by bylo ideální přidat i posilování, které se dá zvládnout i doma. Inspirujte se třeba na YouTube nebo si zaplaťte přístup do nějaké online cvičební platformy.
Stanovte si, kolik kilo chcete shodit za jaké období a to si rozkouskujte na malé kroky. Buďte ale v realitě. Ideální je hubnutí zhruba 1-2 kilogramy týdně. Do plánu si zapište nejen jídelníček, ale také pohyb a regeneraci a případně i další faktory, které vám k vysněné váze dopomohou. Za každý úspěch se nezapomeňte odměnit. A neúspěchy si nevyčítejte. Selhat je normální. Důležité je se pak zase umět vrátit a své snahy nevzdat.
Eatingwell.com, STOB.cz, Velká kniha o hubnutí