Přejít k hlavnímu obsahu

Menopauza postihuje i ženy mladší 40 let: Snížené libido není jediným ukazatelem

Hormonální změny a konec plodného období obvykle začíná až po 45. roku. V poslední době ale není výjimkou, že se ještě před čtyřicítkou objeví takzvaná předčasná menopauza. Jaký je nejrizikovější faktor a dá se nějak ovlivnit její příchod?

Mohlo by se vám líbit

Největší psychopati historie: jak jejich zvracené praktiky ovlivnily dějiny

Že mezi námi byli, jsou a budou lidé, kteří ostatním rádi způsobují bolest, ve které se vyžívají, je jasné. Z krutostí některých takových lidí, kteří právě tímto způsobem rezonují v dějinách lidstva, máme dodnes husí kůži. Pojďme si společně připomenou některé z těch nejkrutějších.
svetzeny.cz

Pro ženu nejsou hormonální změny procházkou růžovým sadem. Nesou s sebou spoustu příznaků, které jsou nepříjemné a jejich tělo se s nimi musí nějak poprat. O to horší je tato situace pro ženy, které s takovou změnou vzhledem k věku nepočítají a rády by ještě rozšířily rodinu nebo se teprve na příchod miminka chystají.

Velká zátěž na psychiku

Informace, že jim právě skončilo plodné období a už nikdy nebudou moci mít děti, je pak pro ně bolestivá a šokující. „Ženy s předčasnou menopauzou navíc procházejí těžkou psychickou tísní, protože nejsou ve svém věku na takovou diagnózu emočně připraveny,“ uvedla pro web Vitalia.cz Hana Hrušková, lékařka z Gynekolo-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Odhaduje se, že postiženo je až deset procent všech žen,“ zmínil děsivou bilanci profesor Olaf Ortmann z Univerzity v Regensburgu, jenž zkoumá možné příčiny tohoto jevu. 

Nejohroženější jsou kuřačky

Bohužel z jakého důvodu se dostaví předčasná menopauza stále není zřejmé. „Jasné je to pouze v případech, kdy je vyvolána uměle, například v důsledku léčby onkologického onemocnění, případně u žen, jimž bylo nutné vaječníky chirurgicky odebrat. V těch zbylých případech jde spíše o předpoklad,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. Roli může hrát genetika a také životní styl. Ohroženy jsou především kuřačky, kdy nikotin snižuje hladinu estrogenu. Proto je kouření považováno za nejrizikovější faktor společně se stresem

Mohlo by se vám líbit

Kouřením netrpí pouze plíce, ale celé tělo: Zbavte se tohoto škodlivého zlozvyku jednou pro vždy, dokud je čas! Důležité rady, jak začít

Asi nikoho z nás nepřekvapí všeobecně známé a pravdivé tvrzení, že kouření škodí zdraví. Možná právě proto je v současné společnosti daleko větší množství nekuřáků než dříve a přibývá stále více i odnaučených kuřáků. Oproti minulosti tedy s cigaretou u pusy už dávno nebudete trendy. Mnoha lidem navíc vadí i nepříjemný cigaretový kouř, takže ubývá také množství kuřácky „přátelských míst“.
svetzeny.cz

Ztráta chuti na sex

Příznaky časné menopauzy se u jednotlivých žen liší. Prvotní známkou je samozřejmě vynechání menstruace několik měsíců po sobě. Typické jsou pak návaly horka, bolesti hlavy a celého těla, noční pocení nebo problémy se spánkem. „Mezi další projevy se pak řadí náladovost, závratě, inkontinence, padání vlasů, ale i snížené libido či zvýšená citlivost prsou,“ popsala gynekoložka Radka Gregorová pro novinky.cz nepříjmenosti, které přechod provází. 

Jestliže žena cítí změny na svém těle a psychice rozhodně by neměla otálet s návštěvou lékaře. Především tehdy, pokud ještě plánuje rodinu. Za několik měsíců by díky zanedbané péči už mohlo být na otěhotnění pozdě. 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku