Přejít k hlavnímu obsahu

Menopauza postihuje i ženy mladší 40 let: Snížené libido není jediným ukazatelem

Info ikona
Deprese provází menopauzu.

Hormonální změny a konec plodného období obvykle začíná až po 45. roku. V poslední době ale není výjimkou, že se ještě před čtyřicítkou objeví takzvaná předčasná menopauza. Jaký je nejrizikovější faktor a dá se nějak ovlivnit její příchod?

Největší psychopati historie: jak jejich zvracené praktiky ovlivnily dějiny

svetzeny.cz

Pro ženu nejsou hormonální změny procházkou růžovým sadem. Nesou s sebou spoustu příznaků, které jsou nepříjemné a jejich tělo se s nimi musí nějak poprat. O to horší je tato situace pro ženy, které s takovou změnou vzhledem k věku nepočítají a rády by ještě rozšířily rodinu nebo se teprve na příchod miminka chystají.

Velká zátěž na psychiku

Informace, že jim právě skončilo plodné období a už nikdy nebudou moci mít děti, je pak pro ně bolestivá a šokující. „Ženy s předčasnou menopauzou navíc procházejí těžkou psychickou tísní, protože nejsou ve svém věku na takovou diagnózu emočně připraveny,“ uvedla pro web Vitalia.cz Hana Hrušková, lékařka z Gynekolo-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Odhaduje se, že postiženo je až deset procent všech žen,“ zmínil děsivou bilanci profesor Olaf Ortmann z Univerzity v Regensburgu, jenž zkoumá možné příčiny tohoto jevu. 

Nejohroženější jsou kuřačky

Bohužel z jakého důvodu se dostaví předčasná menopauza stále není zřejmé. „Jasné je to pouze v případech, kdy je vyvolána uměle, například v důsledku léčby onkologického onemocnění, případně u žen, jimž bylo nutné vaječníky chirurgicky odebrat. V těch zbylých případech jde spíše o předpoklad,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. Roli může hrát genetika a také životní styl. Ohroženy jsou především kuřačky, kdy nikotin snižuje hladinu estrogenu. Proto je kouření považováno za nejrizikovější faktor společně se stresem

Kouřením netrpí pouze plíce, ale celé tělo: Zbavte se tohoto škodlivého zlozvyku jednou pro vždy, dokud je čas! Důležité rady, jak začít

svetzeny.cz

Ztráta chuti na sex

Příznaky časné menopauzy se u jednotlivých žen liší. Prvotní známkou je samozřejmě vynechání menstruace několik měsíců po sobě. Typické jsou pak návaly horka, bolesti hlavy a celého těla, noční pocení nebo problémy se spánkem. „Mezi další projevy se pak řadí náladovost, závratě, inkontinence, padání vlasů, ale i snížené libido či zvýšená citlivost prsou,“ popsala gynekoložka Radka Gregorová pro novinky.cz nepříjmenosti, které přechod provází. 

Jestliže žena cítí změny na svém těle a psychice rozhodně by neměla otálet s návštěvou lékaře. Především tehdy, pokud ještě plánuje rodinu. Za několik měsíců by díky zanedbané péči už mohlo být na otěhotnění pozdě. 

Zdroj článku