Přejít k hlavnímu obsahu

Největší psychopati historie: jak jejich zvracené praktiky ovlivnily dějiny

Že mezi námi byli, jsou a budou lidé, kteří ostatním rádi způsobují bolest, ve které se vyžívají, je jasné. Z krutostí některých takových lidí, kteří právě tímto způsobem rezonují v dějinách lidstva, máme dodnes husí kůži. Pojďme si společně připomenou některé z těch nejkrutějších.

„Krvavá hraběnka” Alžběta Báthoryová

Pověsti o uherské hraběnce z přelomu 16. a 17. století fascinovaly tolik lidí, že o ní bylo napsáno několik knih a její příběh byl několikrát zfilmován. Mnohokrát ji příběhy spíše očisťovaly, avšak historici se shodují v tom, že byla šlechtična opravdu chladnokrevnou vražedkyní. Bylo veřejným tajemstvím, že si libovala v surovém mučení mladých dívek. Některé mučení podlehly, jiné zabila. Mezi její oblíbené praktiky patřilo třeba sešívání rtů jehlou a nití, bičování kopřivami, pálení rozpáleným železem, polévání studenou vodou na mrazu, nebo píchání jehel pod nehty. Některé legendy praví, že se s oblibou koupala v krvi mrtvých dívek. O jejím řádění vědělo služebnictvo, z nějž jí někteří pomáhali, a dokonce i její manžel. Ačkoliv byla přímo přistižena při činu, před soudem nikdy nestála. Byla pouze zavřená v domácím vězení, kde i zemřela.

„Anděl smrti" Josef Mengele

Německý důstojník SS a lékař za druhé světové války, mnohdy přezdíván jako „anděl smrti”. Liboval si v mučení lidí, které maskoval jako vědecké pokusy. Morbidní a sadistické experimenty na vězních praktikoval především v koncentračním táboře Osvětim a později v táboře Gross-Rosen. Mezi některé jeho experimenty se řadil například pokus o to uměle spojit dvojčata sešitím jejich tepen, což skončilo zanícením rukou obou obětí a následnou smrtí. Dále třeba nořil své oběti do vařící vody, aby zjistil, při jaké teplotě tělo zemře. Jeho nechutným zvěrstvům neunikli ani novorozenci. Těm hned po narození nedával jídlo ani pití aby zjistil, jak dlouho vydrží. Neštítil se ani pitev, které velmi často prováděl bez jakéhokoliv umrtvení. Často také lidem vyjímal orgány a pozoroval, jak bez nich dokáží fungovat.  Po skončení války a prohře Německa se mu podařilo několik dlouhých let utíkat před spravedlností. Zemřel v Brazílii až ve svých 67 letech na infarkt. Za své odporné činy tak nikdy nepykal.

Hřbitov bláznů: Mrazivé tajemství Bohnického ústavního hřbitova

Bohnický ústavní hřbitov, kterému se také přezdívá „Hřbitov bláznů“, se nachází v severní části Prahy necelý kilometr od Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Přečtěte si, čím se liší od ostatních hřbitovů a proč vám bude běhat mráz už jen při pohledu na vstupní bránu!
svetzeny.cz

Vlad III. Dracula

Valašský kníže, který žil v 15. století, si za svůj život vysloužil několik přezdívek. Říkalo se mu třeba „Napichovač”, nebo „Naražeč”. Do dějin se zapsal především svou krutostí. Velmi rád nechával popravovat lidi tak, že je nechal pomalu a bolestivě napichovat na kůl. Legendy a staré zápisky jeho sluhů vypráví o dalších krutostech, které Vlad dělal. Jednou prý turecké poselstvo, které na jeho dvůr přijelo s žádostí o tribut, nutil z hlav smeknout turbany. Když odmítli, protože jim tento čin nedovolovala jejich víra, nařídil jim Vlad turbany k hlavám přibít. Další příběh vypráví o tom, jak v záchvatu vzteku pořezal svou těhotnou milenku tak, že ji z břicha vyhřezl nedonošené dítě. To si pak vystavil ve své ložnici. Krutých příběhů o tomto panovníkovi existuje opravdu spousta a počet jeho obětí se odhaduje na 40 000 - 100 000.

Jim Jones

Americký zakladatel sekty „Chrám lidu”,  jehož myšlenky následovaly stovky lidí. Sektu založil Jones v roce 1955 a sám sebe označoval za inkarnaci řady osobností, včetně Ježíše, Buddhy, či Lenina. Jeho myšlení bylo značně komunistické a ve své církvi se snažil dosáhnout utopie. Hnutí původně vzniklo jako rasově smíšená křesťanská komunita, postupně však hnutí Jones směřoval bez výrazného důrazu na křesťanství. Celá komunita se přesunula do Guyany, kde chtěl Jones vybudovat zemi zaslíbenou. Postupně se však z milé a harmonické společnosti stalo společenství s přísnými pravidly a sektářskými rysy. Jones na sebe a svou komunitu upozornil skandálem, kdy došlo k zavraždění kongresmana a několika novinářů, kteří komunitu přijeli navštívit. Někteří členové sekty se totiž ke kongresmanovi chtěli přidat a odejít spolu s ním. To se jim ale nepovedlo a strážní komunity je postříleli. Jones tušil, že se blíží jeho konec a tak se rozhodl pro naprosto nepochopitelný krok – všem členům jeho komunity nařídil hromadnou sebevraždu. Několika málo z nich se podařilo utéct do okolní džungle, avšak celá událost si vyžádala 915 obětí. Mezi mrtvými byl nalezen i sám Jones s prostřelenou hlavou. Událost je považována za největší masovou sebevraždu v moderní historii.

Jak vypadali jedni z největších psychopatů historie?
Zdroj článku