Přejít k hlavnímu obsahu

Očekáváte příchod miminka? Nenechte se vystrašit povídačkami. Jaké fámy o porodu kolují?

Info ikona
Mýty o porodu

Jste těhotná a už se nemůžete dočkat svého potomka, ale zároveň máte velký strach z porodu? Možná, že se bojíte zbytečně. V prvé řadě se nenechte vystrašit mýty o porodu, kvůli kterým se mnoho nastávajících maminek úzkostlivě obává dne, kdy přijde jejich dítě na svět. Jaká nepravdivá tvrzení byste proto raději měla úplně ignorovat, abyste se vyhnula přehnané panice?

Pokud máte ve svém okolí kamarádku, která má děti, jistě jste od ní už slyšela hned několik „zaručeně pravdivých“ informací o porodu, které se údajně týkají každé ženy. Než se ale začnete děsit nad nepřekonatelnými bolestmi a dalšími hrůzami, o kterých jste se doslechla, trochu se uklidněte a začněte nejdříve prověřovat. Některé okolnosti porodu se totiž ani zdaleka nemusí týkat všech rodiček, zato vás ale mohou pořádně vystrašit.

Bolí stejně jako menstruace

Možná to znáte z filmů nebo z vyprávění někoho ze svého okolí. Řeči o tom, že jakmile vám odteče plodová voda, musí přijít silné a bolestivé kontrakce, ale nejsou zrovna pravdivé. Kontrakce totiž mohou probíhat i téměř bezbolestně. Dokonce tak, že je téměř nepoznáte. Některé ženy zase popisují kontrakce jako bolest podobnou silnější menstruační bolesti, ale ani tento jev zdaleka neplatí pro všechny ženy. Naopak je vědecky prokázané, že bolesti stejně jako porodní kontrakce mají u každé rodičky zcela jinou podobu.

Samotný porod a jeho průběh je tak u všech žen zcela individuální a rozhodně vám nikdo dopředu nemůže přesně říct, na co se máte a nemáte připravit. Zatímco některé nastávající maminky se během porodu musejí poprat se silnými bolestmi vystřelujícími až do konečníku, zad nebo stehen, a někdy v jejich důsledku mohou čelit také nepříjemným žaludečním potížím či zvracení, jiné dámy mohou rodit zcela hladce a bez potíží. Než se tedy začnete předem strachovat úporných bolestí, uvědomte si, že i vy můžete být pověstným „dítětem štěstěny“, a prožít snadný a téměř bezbolestný porod.

Jak vychovat spokojené dítě a nevyhořet? Zkuste pravidlo pěti P

svetzeny.cz

Porodní kontrakce pozná každá žena

Nejčastěji zažitý mýtus, který můžete slyšet z úst mnoha žen, ale i zdravotníků, rozhodně není vždy pravdivý. Porod totiž vůbec spolehlivě poznat nemusíte. Matoucí bývají třeba případy časných porodů, během nichž rodí nastávající maminky klidně i o několik dnů před termínem, který jim lékař určil. Zmást vás ale mohou i takzvaní „poslíčci“. Příznaky, které mají za úkol připravit ženu pomocí stahů připomínajících kontrakce na porod. Snadno si tak můžete začít myslet, že už rodíte, i když to tak ještě není.

Nastat ale může i zcela opačná situace, kdy spolehlivě nerozeznáte, že už jde o samotný porod. Jedním z poměrně spolehlivých signálů, které vám napoví, jestli už skutečně rodíte, je intenzita stahů a bolestí. Obecně se dá říct, že síla a frekvence pouhých „poslíčků“ je po chvíli nižší. Pokud se jedná jen o tyto projevy připravující ženu na fázi porodu, povede se vám je utišit koupelí nebo relaxací vleže. Naopak při kontrakcích se fáze mezi jejich nástupem většinou zkracují a jejich průběh časem nabírá na síle.

Moje dítě je bordelář! Celé dny jen uklízím. Tipy, jak naučit děti pořádnosti

svetzeny.cz

Po druhé je to „brnkačka“?

Některé mýty hovoří o druhém porodu jako o tom jednodušším. Těžko říct, z čeho tato informace vychází. Jednou z možností, proč se některé dámy domnívají, že napodruhé už „to“ bude snazší, může být i fakt, že už tuší do čeho jdou. Často si také myslí, že je nemůže nic překvapit. To ale není vždy pravda. Druhý porod bývá někdy rychlejší, rozhodně to ale není pravidlo. Navíc je zase mnohdy o to bolestivější. Každý porod probíhá jinak, takže můžete jeho průběh jen těžko předvídat. Rozhodně se tedy nespoléhejte na to, že pokud rodíte už po několikáté, musí vše proběhnout hladce.

Na druhou stranu mohou být vícenásobné maminky oproti prvorodičkám tak trochu ve výhodě, protože už vědí, co je během porodu čeká. To jim může pomoci se uklidnit. Mezi důležitá kritéria, která jsou rozhodující pro průběh porodu, a mohou vám tedy trochu napovědět, patří umístění dítěte a jeho velikost. Důležitou roli může hrát také rychlost otevírání porodních cest. Odborníci se proto většinou shodují na tom, že počet porodů není pro jejich podobu rozhodující.

Špatná komunikace s dítětem může mít následky. Jakým nejčastějším nešvarům je nutné se vyhnout?

svetzeny.cz

10 věcí, které by matka měla naučit dceru

svetzeny.cz