Přejít k hlavnímu obsahu

Co znamenají vaše sny i noční můry? Mohou upozorňovat na blížící se nemoc

Info ikona
Sny

Bývají zběsilé, bláznivé, romantické, strašidelné nebo všechno dohromady. Sny si s námi zkrátka dělají, co chtějí, a stále toho o nich moc nevíme. Sny nám napovídají, čemu bychom měli v bdělém stavu věnovat pozornost.

Za jedinou noc můžeme letět do vesmíru, zamilovat se v Hollywoodu, porodit paterčata, vyhrát olympijskou medaili, uniknout vrahovi... Ráno je všechno pryč, maximálně nám v hlavě zůstane mlhavý obraz a možná i spousta otazníků, co to zase mělo znamenat. Lidé se od nepaměti snaží svoje sny rozluštit. V moderním světě jsou předmětem zkoumání psychologů a psychoanalytiků, ale navzdory četným výzkumům zůstávají stále tajemstvím.

Proč k nám přicházejí?

Zatímco ve spánku tělo odpočívá, mozek pracuje – vyrábí sny. Zdají se úplně každému a ten, kdo tvrdí, že se mu nic nezdá, si svoje sny jednoduše jen nepamatuje. V průběhu noci přicházejí dvě až tři fáze snění a odborníci se shodují, že při osmihodinovém spánku sníme dvě až tři hodiny.  A protože se  nic neděje náhodou, tak i sny mají svůj význam. Z hlubin nevědomí se vynořují obrazy, myšlenky, nálady a pocity. Ty nejsilnější překročí hranici mezi spánkem a bděním, takže si je po probuzení dokážeme alespoň částečně vybavit. S tím pak přichází otázka, co nám podvědomí chce sdělit, jak správně rozklíčovat dané poselství a jak s ním naložit.

Co o vás prozradí datum vašeho narození? Budete překvapení, jak to sedí

svetzeny.cz

Cesta k sebepoznání

Se sny se dá pracovat. Stačí naslouchat jejich symbolické řeči  a chápat je jako zrcadlo naší psychiky.  Máte-li sen, který se vám vrací, pak je v něm nejspíš zakódovaná nějaká důležitá zpráva. Zamyslete se nad tím nebo si s někým promluvte, zapojte intuici, díky níž se vám podaří některé „snové materiály“ uchopit a promítnout do reálného života. Jiný úhel pohledu vám může poskytnout psychoterapeut. Nepočítejte ale s tím, že můžete pochopit úplně všechno.

Varovné signály

Zabývat se sny není jen ženský vrtoch, protože podle odborníků mohou skutečně upozorňovat na blížící se nemoc. O vážnějších chorobách nás mozek informuje s předstihem právě prostřednictvím snů. Lidi, kteří onemocněli rakovinou, prý často ve spánku pronásledoval agresor. Infarkt zase předznamenává sen o předmětu padajícím na prsa apod.  To ovšem neznamená, že byste měli myslet na nejhorší hned, když vás někdo v noci bude honit. Pro klid duše se můžete ujistit, zda svému zdraví něco nedlužíte.

Ženy potřebují spát více

Něžné pohlaví potřebuje odpočívat déle než muži. Spánkový deficit má u žen výraznější negativní dopad na psychické i fyzické zdraví. Vědci z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně zjistili, že ženský mozek potřebuje více času na regeneraci. Zdůvodňují to hlavně tím, že ženy jsou schopny dělat více věcí zároveň a využívají k tomu větší část mozku než muži. Ten pak logicky potřebuje delší odpočinek a více spánku.

Naučte se správně si přát: Co musíte udělat aby se vám splnily všechny sny?

svetzeny.cz

Čakry: Bolesti v krku, problémy se sluchem, potíže se zuby i úzkost způsobuje zablokovaná krční čakra. Jak ji odblokovat?

svetzeny.cz

sny