Přejít k hlavnímu obsahu

Pronásledování, pád či tonutí: Odborníci vysvětlují skutečný význam nočních můr. Co se vám vaše podvědomí snaží říct?

Info ikona
Horoskop

Pronásledování, pád či tonutí – to jsou jedna z nejčastějších nočních můr, které nás trápí. Jaký je však jejich skutečný význam, co se nám naše podvědomí snaží naznačit? Na tuto otázku odpovídají psychologové i odbornice na spánek.

Pronásledování značí frustraci z nedosažení cíle

Zdá se vám často, že utíkáte před hrozbou mající různé podoby? Pak v tom nejste sami, je to jedna z nejčastějších nočních můr. Koučka a trenérka pozitivního myšlení Rebecca Lockwood vysvětluje, proč se vám takový sen zdá: Mozek sní v metaforách, a proto nezáleží na tom, koho pronásledujete, znamená to, že máte pocit, že je něco stále nedokončené.“ Tato noční můra se stále dokola zdá lidem, v jejichž podvědomí se skrývá frustrace z toho, že nedosáhli vytouženého cíle či mají pocit, že je jejich snažení ohroženo. S tímto souhlasí i vědkyně Diane Brandon, která se už více jak 40 let zabývá výzkumem snů. Dle ní to také může znamenat, že o sobě člověk pochybuje a cítí se méněcenný.

Červená nit osudu: Dle japonské legendy nás jednoho dne dá dohromady se spřízněnou duší. Objevte návod, který vám pomůže ji najít

svetzeny.cz

Sen o pádu má několik významů

Další častou noční můrou, která lidi ve snech pronásleduje, je pád. Dle odborníka na spánek Phila Lawlora pády ve snech značí, že podvědomě cítíte, že jste ztratili kontrolu nad svým životem. Může se to týkat kterékoliv ze sfér života – partnerských vztahů, kariéry, rodinných vazeb i vašeho rozpočtu. Také to někdy značí strach ze životní změny – odchodu. Phil Lawlor nabádá k tomu, abyste věnovali pozornost tomu, jakým způsobem ve snu padáte. Pozvolný mírný pád s mírnějším dopadem může kupříkladu znamenat postupný proces opuštění určitých záležitostí ve vašem životě. S tím souhlasí i Diane Brandon, která ovšem nabízí ještě další vysvětlení. Pokud ze snu nemáte žádný negativní pocit, může se dle jejích zkušeností jednat o tzv. hypnagogický stav, kdy se vaše vědomí nachází na rozcestí mezi bděním a spánkem. Proto se vám zdají tyto živé sny, ve skutečnosti se chystáte probudit. Také tento sen může značit strach z výšek či pocit, že v životě nemáte žádnou jistotu.

Info ikona
Muž

Úplněk v říjnu: Beran, Rak a Váhy zažijí nečekanou změnu, která jim může změnit život

svetzeny.cz

Tonutí ve snu upozorňuje na problémy v lásce i vyčerpání

Topíte se ve snu, pravidelně se vám zdá, že se nemůžete vynořit na hladinu a zhluboka se nadechnout? Význam tohoto snu je dle odborníků negativní. Může to značit, že v reálném životě se potýkáte s velkými problémy v milostném životě, kdy musíte řešit zapeklité situace. Pokud v noční můře nejste schopni udržet hlavu nad vodou, mizíte pod hladinu, a následně máte problém vyplavat zpět, značí to, že je toho na vás zkrátka příliš. Měli byste zvolnit, popřemýšlet o reorganizaci denního harmonogramu a o tom, jak si uděláte čas na sebe. Tento sen je varovným znamením, kdy vaše tělo vysílá signál, že je toho na něj příliš. Pokud ve snu lapáte po dechu a nejste schopni volně dýchat, značí to, že máte problém slovy vyjádřit své pocity, dost možná je v sobě proto dusíte. Diane Brandon nabádá k tomu, abyste si v případě tohoto snu našli specifický význam dané situace ve snáři, jiný význam má sen, kdy se topíte sami a odlišný ten, kdy by vás topila druhá osoba.

Zdroje: Woman And Home, Business Insider

Dcera by neměla fungovat jako váš terapeut aneb proč byste si neměla dělat z dcery nejlepší kamarádku

svetzeny.cz