Přejít k hlavnímu obsahu

Dcera by neměla fungovat jako váš terapeut aneb proč byste si neměla dělat z dcery nejlepší kamarádku

Vypadá to jako dokonalá idylka, pokud jste vy a vaše dcera nejlepšími přáteli. Ale tento druh vztahu, který na první pohled vypadá skvěle, může mít ve skutečnosti negativní důsledky pro vás i vaše dítě.

Info ikona
Matka a dcera

Vaše dcera by neměla být vaším terapeutem

Součástí přátelství bývá i sdělování nejniternějších tajemství, problémů a starostí. Tento vztah má být vzájemný a mělo by se vám dostávat od přítele či přítelkyně dostatečné emocionální podpory. Jenže ve vztahu s dcerou nemusí být přátelství úplně zdravé, jelikož dítě by nemělo být zatížené starostmi rodičů a nemělo by nikdy nabýt dojmu, že jsou role obrácené a ono musí dávat rady své matce. Také je důležité ve vztahu vytvořit jisté hranice, které vztah odliší od jiných vztahů s přáteli. Například asi není vhodné s dcerou probírat vašeho partnera, jejího otce. Pro svoji dceru byste měla být autoritou a prosazovat svá vlastní pravidla, protože v opačném případě může mít vaše dítě špatné sebeovládání, když bude mít přespříliš tolerantního rodiče.

Mohlo by se vám líbit

Z malé dívky chlapcem nebo růžové vlasy v 9 letech: Pink, Jessica Simpson a další celebrity, které podporují své děti ve změnách

Doba se mění a s ní i způsob, jakým lidé vychovávají své děti. V dnešní době rodiče vidí věci z jiné perspektivy a jsou mnohem otevřenější a benevolentnější, pokud jde o vzhled, styl nebo i o pocity vlastní identity u dětí. Celebrity samozřejmě nejsou výjimkou, podívejte se na ty, které své děti ve změnách podporují.
svetzeny.cz
Info ikona
Matka a dcera

Vaše dcera se musí jednoho dne osamostatnit

Jak vaše dcera bude růst, měla by se naučit zodpovědnosti za své činy a také se sama rozhodovat. Pokud máte nastavený vztah více na roli přátel než matky a dcery, pro vaší dceru může být těžší se stát nezávislou osobou. Pokud máte se svou dcerou příliš blízký vztah, může jí to bránit v osobnostním rozvoji a může přejímat až příliš názorů a myšlenek od vás. Pokud jste pro svou dceru více kamarádka než matka, možná se vaše dcera nenaučí vytvářet si vlastní názory ani rozvíjet vlastní identitu.

Můžete být na sobě závislé

Být přáteli se svou dcerou je jistě skvělé, ale pokud je toto přátelství příliš silné, může dojít k závislosti, kdy budete závislá jedna na druhé. Vaše dcera pak nemusí být schopná se osamostatnit a najít si své vlastní bydlení. Také se můžete navzájem pronásledovat telefonáty a zprávami, jelikož vás obě bude přemáhat silný stesk. Vztah matky a dcery vám namísto přátelství umožňuje větší svobodu v komunikaci a nemusíte se tak bát, že by konflikt nebo spory zničily vaše přátelství.

Mohlo by se vám líbit

Máte doma třídního klauna, jedničkáře či zlobivce? Jak se těmto dětem v životě povede a kdo vydělá nejvíc peněz? Vědci znají odpověď

Jak se v životě povede třídním klaunům, šprtům nosícím domů samé jedničky a zlobivcům? Vědci na tuto otázku znají odpověď, jejich zjištění vás možná překvapí. Kdo z výše zmíněných vydělá nejvíce peněz?
svetzeny.cz
Info ikona
Matka a dcera

Děti potřebují disciplínu

Je zcela přirozené, že chcete, aby vás vaše dcera milovala. Pokud však fungujete více jako kamarádka než jako matka, vaše dcera vás nebude považovat za autoritu a zároveň jí bude v životě chybět vedení. Děti potřebují disciplínu a tu jim nedávají přátelé, ale rodiče. Samozřejmě je možné být zároveň rodičem i přítelem, ale musíte dát pozor na zdravou hranici, abyste se nestala nejlepší kamarádkou své dcery, nedovolovala jí utvářet si vlastní pravidla a také se vzájemně nesvěřovat úplně se vším. Pak je na čase totiž udělat krok zpět a získat opět vaší roli matky. Kromě toho přátel si může vaše dcera udělat spousty, ale matku má jen jednu. Ta by jí měla vždy být oporou, ale také vzorem.

Mohlo by se vám líbit

Maminky, pozor: Nechcete navždy zničit dceři sebevědomi? Tak tohle před ní nikdy neříkejte

Mnohdy zapomínáme, že nejen naše chování vůči dětem může ovlivnit jejich vývoj. Jsou to i naše slova, která děti vnímají velmi pozorně, a která je formují do budoucna. Možná stejně jako ostatní matky děláte jednu velkou komunikační chybu, která může do budoucna negativně ovlivnit vaše dítě.
svetzeny.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška