Přejít k hlavnímu obsahu

Nejoblíbenější chlapecká jména roku 2023: Na prvních příčkách se drží česká klasika. Některá jména vás překvapí

Info ikona
dítě

Vybrat jméno pro očekávaného potomka může být vskutku pěkný oříšek. Pro rodiče je to radost, ale zároveň i obrovská zodpovědnost. Nejčastěji se však čeští rodiče uchylují k top deseti chlapeckým jménům. A která to jsou v roce 2023?

Nejčastější chlapecká jména v roce 2023

Zvolit to správné jméno pro své dítko může být v současnosti opravdu náročnou disciplínou. Je tisíce možností a stále více rodičů se uchyluje k inspiraci ze zahraničí. I přes silný zahraniční vliv se ale do popředí top chlapeckých jmen v roce 2023 dostala ta, která nejspíš nikoho nepřekvapí. Stále více jsou oblíbená typicky česká jména s dlouholetou tradicí. Nebude to trvat dlouho a budeme potkávat čím dál více zástupců jmen jako jsou Vincent, Vilém, nebo Mikuláš. Mezi oblíbence se v poslední době řadí také jména s koncovkou -áš/-as, jako jsou Matyáš, Nikolas, nebo Tobiáš.

Neplodnost je na vzestupu: Přijďte na vyšetření — oba!

svetzeny.cz

Top 3 jména pro chlapce

Asi nikoho nepřekvapí, že první příčku v nejoblíbenějších chlapeckých jménech obsadil Jakub. Toto jméno má starověký původ a vychází z hebrejštiny. Má dlouholetou tradici a biblický kontext. Právě v Bibli je totiž Jakub jednou z hlavních postav Starého zákona. Ačkoliv je v dnešní době toto jméno rozšířeno do všech koutů světa a má různé varianty, jeho původní hebrejský význam spojený s náklonností k Bohu zůstává jeho významným aspektem. Stejně tak má starověký původ jméno Jan, které v žebříčku obsadilo druhou příčku. Zvláště důležité je toto jméno především v křesťanské tradici, jelikož byl svatý Jan Křtitel významnou postavou v příběhu Ježíše Krista. V současnosti je jméno Jan a všechny jeho varianty jedním z nejběžnějších jmen rozšířeném na celém světě. Nese s sebou svůj hluboký historický a náboženský význam. Třetí místo v naší top trojce má Tomáš, taktéž starověké jméno. Toto jméno je v náboženství spojováno s apoštolem Tomášem, který je známý svým pochybováním o Ježíšově zmrtvýchvstání až do momentu, kdy měl možnost se dotknout Ježíšových ran. Dnes je toto jméno, stejně jako předchozí, přechylováno v mnohých kulturách a jazycích a je celosvětově velmi rozšířené.

Věty, které vašemu dítěti mohou zničit navždy sebevědomí. Jaká je jejich vhodná alternativa?

svetzeny.cz

Další oblíbená chlapecká jména

Čtvrté místo v žebříčku nejpopulárnějších chlapeckých jmen v Čechách si vysloužil Matyáš. Toto jméno je taktéž významné v biblickém kontextu, jelikož byl Matyáš jedním z apoštolů vybraných po Ježíšově vzestupu do nebe, aby nahradil zrádce Jidáše Iškariotského. Stejně jako v předchozích případech, i jméno Adam, které obsadilo páté místo, je spjaté s biblickým kontextem. Jako první člověk stvořený Bohem se vyskytuje v knize Genesis. Jedná se o jedno z nejstarších a nejběžnějších jmen na světě a až do současnosti nese svůj hluboký historický a náboženský význam. Další populární jméno je Filip, které má svůj původní význam v řečtině. Díky svému významu, který v překladu znamená „milovník koní”, bylo toto jméno v antickém Řecku spojováno právě s jezdectvím a sporty spojenými s koňmi. Postupně se rozšířilo do nejrůznějších jazyků a kultur a stalo se celosvětově populárním. Mezi další oblíbená jména, která Češi pro své syny v roce 2023 nejčastěji volí, patří například Vojtěch, Martin, Matěj, nebo Ondřej.

Zdroj článku