Přejít k hlavnímu obsahu

Tchyně jako věčné téma neshod v rodině. Proč je pro matky těžké nechat žít své syny po vlastní ose?

Info ikona
rodina

O tchyních koluje mnoho škaredých vtipů a poznáme, ale není se příliš čemu divit. Jak nastavit zdravý vztah se svou tchyní a nastolit hranice už od samotného začátku?

Svou tchyni nemusíte milovat, ale je dobré s ní minimálně vycházet. Studie však naznačují, že rozkolísané vztahy mezi rodiči a prarodiči, bez ohledu na to, kdo je na vině, vedou k tomu, že děti přicházejí o potenciálně cenné vztahy. Naštěstí existují způsoby, jak špatné a narušené vztahy s tchyní a tchánem potlačit hned v zárodku. Měli byste například odvádět rozhovory od rodinných dramat a minimalizovat osobní útoky jak na členy rodiny, tak na cizí osoby.

Proč vaší tchyni nejspíš vadíte?

Vycházet s partnerovými rodiči je obtížné a někdy i nemožné. Některým tchyním se však nezavděčíte, a i když to nebudete chtít slyšet, tak pokud vás nemá ráda, nejspíše si pro svého syna představovala jinou partnerku a měla jasnou představu, kdo se k jeho synovi hodí lépe. Možná jste až příliš atraktivní a tím tchyni rozčilujete nebo ji jednoduše přímo ohrožujete a berete pozornost jejího syna jen pro sebe.

Jak poznáte, že máte doma manipulátora: lže, zastrašuje, vydírá nebo vás dokonce fyzicky trestá

svetzeny.cz

Jaký má vztah váš manžel s matkou?

Znáte to, co se říká? To, jak se muž chová ke své matce, tak se jednou bude chovat i ke své ženě. Pevný vztah s matkou je dobrou předzvěstí vašeho šťastného manželského života. Ženám se často připisuje zásluha na rozvíjení emoční inteligence u jejich dětí a výzkumy ukazují, že páry s vyšší emoční inteligencí mají pravděpodobně vyšší míru manželské spokojenosti a méně konfliktů.

Tchyně se "pouze" snaží starat o syna

Pokud matka vašeho manžela nezasahuje do vašeho každodenního života, pak patříte mezi šťastné ženy. I když je to s vaší tchyní k nevydržení, nezapomeňte, že se snaží starat o svého syna, jak nejlépe umí, i když to nemusí být správné. Jednou možná budete také v podobné roli u svých dětí a ruku na srdce, babička na hlídání se vždycky hodí. Pro matky je těžké, nechat své syny jít, když se o ně staraly většinu života. Především v případě, pokud s ní syn netráví již tolik času, nechodíte na společné návštěvy a svou matku staví na druhou kolej.

Je tu i druhá varianta, kdy může být váš partner tzv. „mamánek“ a vše co řekne maminka je svaté. V tomto případě to zajisté nebudete mít lehké a je potřeba nastolit jasná pravidla, jak se svým mužem, tak s jeho matkou.

Jahodový superúplněk přichází 14.6. Co vás čeká a nemine?

svetzeny.cz

Jak na tom můžete pracovat?

Jak už to tak bývá, tak vina je většinou na obou stranách. Získat si tchyni bude jistě oříšek, ale když dodržíte pár základních bodů, které psychoanalytička F. Diane Barthové navrhuje, máte možnost k úspěchu.

  1. Každý člověk má chyby, stejně jako vaše tchyně. Přijměte je a uvidíte, že s ní pak zvládnete lépe komunikovat.

  2. Buďte svá a neměňte se jen proto, že to vaše tchyně vyžaduje a že se máte přivdat do její rodiny.

  3. Respekt zde hraje hlavní roli, nastavte ale hranice, a to i v odlišných názorech a rozdílnostech.

  4. Nevyhovuje vám něco? Zkuste navrhnout rozumný kompromis, přejdete tak konfliktu a vydáte se mírovou cestou.

  5. Pokud už máte děti, vynechejte je z boje se svou tchyní, kritizovat jejich babičku by se vám mohlo v budoucnu vymstít.

  6. Mluvte spolu otevřeně o svých pocitech, komunikace je alfou každého vztahu.

Zdroje: verywellfamily.com, family.com, wehavekids.com