Přejít k hlavnímu obsahu

Jahodový superúplněk přichází 14.6. Co vás čeká a nemine?

Info ikona
Úplněk

Jahodový úplněk vychází na úterý 14. června 2022. Letos je superměsíc! Zjistěte vše o úplňku tohoto měsíce, včetně toho, proč se mu říká Jahodový měsíc!

Kdy vidět úplněk v červnu 2022

Večer v úterý 14. června — těsně po západu slunce — se podívejte na jihovýchod a pozorujte, jak Měsíc v úplňku mírně stoupá nad obzor. Tento úplněk bude druhým superměsícem roku 2022! Úplněk se tento měsíc bude jevit velký a jasný, pokud si budeme užívat tmavé a jasné noční oblohy. Běžná definice superměsíce je jakýkoli úplněk, který je ve vzdálenosti alespoň 90 % perigea (což je bod, ve kterém je Měsíc nejblíže Zemi). Červnový úplněk leží ve vzdálenosti 222 238,4 mil (357 658 km) – pohodlně uvnitř tohoto hraničního bodu.

Proč se říká Jahodový měsíc?

Názvy úplňků používané pocházejí z mnoha míst, včetně indiánských, koloniálních a evropských zdrojů. Historicky se ke sledování ročních období používaly názvy pro úplněk nebo novoluní. 

Jahodový měsíc

Červnový úplněk – obvykle poslední úplněk jara nebo první léta – se tradičně nazývá Jahodový měsíc.

Tento název používali mimo jiné Algonquinové, Ojibweové, Dakotové a Lakotové k označení dozrávání „červnových“ jahod, které jsou připraveny ke sběru. S rozkvětem květin a dozráváním raného ovoce je červen pro mnohé obdobím velké hojnosti.

Co nás čeká?

  • Rostoucí Měsíc a plynoucí příliv jsou šťastné časy na svatbu.
  • Dny po novu a úplňku budou s největší pravděpodobností deštivé nebo bouřkové.
  • Krabování, garnáty a škeble jsou nejlepší, když je Měsíc v úplňku.

Jaký je duchovní význam jahodového měsíce?

Jahodový měsíc dává prostor pro štěstí, lásku a prosperitu, takže je to ideální čas na projevení vašich největších tužeb. Důrazně doporučujeme, abyste si během této doby vytáhli deník nebo napsali dopis vesmíru.

Není divu, že „láska“ je také ústředním duchovním významem jahodového měsíce. Podle The Old Farmer's Almanach je jahodový měsíc v Evropě nazýván také medovým měsícem. Je to pravděpodobně proto, že červen je tradičním měsícem pro manželství a měsíc je dokonce pojmenován po Juno, římské bohyni manželství. S ohledem na to může být jahodový měsíc také obdobím úvah o minulých, současných nebo budoucích romantických vztazích.

Zdroj: Popsugar, Bustle, Almanac