Přejít k hlavnímu obsahu

Brutální smrt režiséra nejkontroverznějšího snímku filmové historie: Jak zemřel Pier Paolo Pasolini?

Info ikona
Pier Paolo Pasolini

Natočil jeden z těžko pochopitelných filmů světové historie. Pier Paolo Pasolini (†53) zemřel brutální smrtí jako vystřiženou z mafiánských kriminálek. Potkal ho tak podobný osud jako aktéry jeho snímku. Nemilosrdní vrazi režiséra přejeli autem, zmasakrovali jeho tělo, polili benzínem a škrtli zápalkou.

Perverze, násilí a syrová brutalita. Těmito slovy by se dal popsat poslední film Pasolina, který se zapsal do historie. Saló aneb 120 dnů Sodomy (1975) byl natočen podle předlohy románu markýze De Sade. Pokud jste měli tu čest film vidět, rozhodně víte, o čem mluvíme.

Nejhorší praktiky za hranicí lidského chápání

Lidé, kteří měli žaludek na to, aby zhlédli celý snímek, mají navždy v paměti vyryté určité pasáže. Pasolini se s ničím nemazal a natočil vše až děsivě realistické a uvěřitelné. Fašistická Itálie, čtyři vysoce postavení muži zneužívající své moci na mladých chlapcích a dívkách. Zvrácené sexuální praktiky toho nejhoršího kalibru a na konci všeho brutální vraždy. Dodnes snímek vzbuzuje velké emoce, co tím chtěl vlastně režisér říci. Upozorňoval na tehdejší režim nebo si jen pomocí filmu ukojil své nejtajnější choutky? 

Brutální smrt upálením

Pravdu se už bohužel nedozvíme, protože Pasolini byl ještě před premiérou svého snímku, který je dodnes v mnoha zemích zakázán, zavražděn. Jednalo se o jasnou popravu, jež si v ničem nezadala s mafiánskými filmy. Režisér měl mít na pláži v italské Ostii sraz s údajnými zloději, kteří ukradli několik pásek s jeho filmem. Ze zlodějů se ovšem vyklubali brutální vrazi. Pasoliniho několikrát přejeli jeho vlastním autem. Nejspíš železnou tyčí nebo baseballovou pálkou mu rozdrtili varlata, aby ho na konci šíleného běsnění polili benzínem a zapálili.


 

Největší psychopati historie: jak jejich zvracené praktiky ovlivnily dějiny

Že mezi námi byli, jsou a budou lidé, kteří ostatním rádi způsobují bolest, ve které se vyžívají, je jasné. Z krutostí některých takových lidí, kteří právě tímto způsobem rezonují v dějinách lidstva, máme dodnes husí kůži. Pojďme si společně připomenou některé z těch nejkrutějších.
svetzeny.cz

Pachatelé s otazníkem

Z vyšetřování bylo jasné, že tak hrůzný čin nemohl spáchat jen jeden člověk. Policie však nejdříve zadržela teprve sedmnáctiletého prostituta Giuseppa Pelosiho, jenž byl režiséra klientem. Později se mladík k vraždě přiznal a za mřížemi strávil osm let.  Ovšem až po neuvěřitelných třiceti letech svou výpověď stáhl. Tvrdil, že za vraždou Pasoliniho stáli tři muži se sicilským přízvukem, čemuž by nahrával způsob usmrcení. Měli tehdy mladého prostituta k přiznání donutit, když začali vyhrožovat ublížením jeho rodině. 

Existuje ale ještě jiná verze. Vraždu měli spáchat mladí herci z kontroverzního snímku, kteří si během natáčení prý vytrpěli své. Kde je tedy pravda? Režisérův bratranec v roce 2014 požádal o znovuobnovení případu, dodnes se tak ale nestalo. Opět je zde spousta otázek, které nechce nikdo znovu otevírat.


 

Nejšílenější snímek filmové historie má nejspíš na svědomí režisérovu smrt
Zdroj článku