Přejít k hlavnímu obsahu

Uplynulo 32 let od natáčení filmu Thelma a Louise: Herečka Geena Davis je dnes snad ještě krásnější než dřív

Info ikona
Geena Davis

Stačila trochu přesnější muška a v roce 2000 mohla slavná herečka Geena Davis reprezentovat USA v lukostřelbě na olympiádě v Sydney. Tenhle sen se jí nesplnil, zato v Hollywoodu, kde zazářila vedle Susan Sarandon v oscarovém roadmovie Thelma a Louise, uplatňuje svůj silný manažerský vliv. Roky totiž úspěšně bojuje za rovnoprávnost žen v umění a médiích.

Sexy scéna s polonahým Bradem Pittem 

Druhá velká role Geeny Davis, za první si odnesla sošku Oscara, jakoby korespondovala s jejím nehereckým životním příběhem, který se rozhodla psát v řádcích tabulek, plných tvrdých dat. Film Thelma a Louise byl v roce 1991 významným feministickým dílem, do hvězdných hereckých výšin vystřelil právě rodačku z Massaschutses, ale dal šanci vyniknout třeba i Bradu Pittovi. Jeho role zlodějíčka sice není nijak velká, ale scénu, kdy s odzbrojujícím úsměvem dovádí polonahý s fénem místo koltu, a svádí právě Thelmu v podání Davis, si vybaví snad všechny dnešní padesátnice

Nastassja Kinski: Nahé scény točila jako náctiletá a od patnácti randila s pronásledovaným režisérem

svetzeny.cz

Herečka utekla do čtení scénářů ke statistikám

K prosazování rovnoprávnosti žen v médiích a filmovém průmyslu utekla Geena Davis od práce před kamerou po studiu statistik filmů a televizních pořadů. V roce 2004 založila Institut on Gender on Media a v roce 2013 napsala poměrně rozsáhlou stať pro Hollywood Reporter na téma, co je třeba změnit, aby skončilo upozadňování žen hereček při obsazování vysokorozpočtových děl v továrně na sny. Její návod byl snadný - přepsat ve scénářích ryze mužské role na ty ženské. „Nikdy bych nevěřila, že se jednou natolik ponořím do statistiky a tvrdých dat. Ani by mě nenapadlo, že čísla budou v mém životě hrát tak důležitou roli. A přesto můj Institut Genderu v Médiích vyprodukoval za posledních dvacet let větší množství výzkumů na téma zobrazování genderu v médiích než jakákoliv jiná organizace,“ vysvětlila Geena Davis činnost svého Institutu. 

I díky Davis máme ve filmech více ženských hrdinek

Svými výzkumy, založenými na sbírání a analýze dat, poskytla Geena Davis filmovým tvůrcům poměrně zevrubný scénář, jak situaci v mediálním světě a v kinematografii ohledně zastoupení žen vylepšit. Její analýzy byly inspirací pro filmová studia a jako příklad výsledků změn mohou být třeba ženské postavy v sériích Marvelu i DC Comics nebo hlavní role vyšetřovatelek a vražedkyň, které bývaly ve scénářích víceméně výhradně mužskou doménou.  

Věra Galatíková: Vášnivá kuřačka a milovnice herectví. Se záletným manželem vydržela do smrti

svetzeny.cz

Uspět v lukostřelbě? Žádný problém

Herečka oslaví lednu 67. narozeniny, svůj život považuje za naplněný a úspěšný. Když na přelomu tisíciletí objevila svůj talent v lukostřelbě, pilovala svou mušku tak intenzivně, až se v roce 1999 dostala do olympijské kvalifikace a na samotné hry v Sydney se neprostřílela jen těsně. A i tento její sportovní výkon byl vlastně provázaný s tím, co se v USA odehrálo o deset let později. Do kasovního trháku Hunger Games byla obsazena do hlavní ženské role úžasná Jennifer Lawrence. „Její výkon byl natolik strhující, že inspirovala tisíce dívek v Americe a hromadně se hlásily do lukostřeleckých oddílů,uvedla k tématu Geena Davis. 

Otec ji naučil, že může dokázat cokoli

Kariéra Geeny Davis zahrnuje širokou škálu žánrů a postav, a díky svému talentu a výrazné osobnosti se stala ikonou filmového průmyslu. Je členkou mensy a za svůj neutuchající zájem o dění kolem sebe vděčí především výchově svého otce. „Kdykoli něco dělal, opravoval auto nebo pokládal šindele na střechu, vždy mě k tomu vzal. Přiměl mě jít s ním a já díky tomu vyrůstala s pocitem, že neexistuje nic, co bych neměla dělat, budoval mi tím sebevědomí, že můžu dokázat cokoli, a odnesla jsem si to s sebou do dospělého života. I proto jsem se rozhodla zkusit se prostřílet na Olympijské hry.“ 

Anketa: Který vánoční film je ten nejlepší? Hlasujte a vyberte vítěze

svetzeny.cz

Co ji naučila kolegyně Susan Sarandon?

Podobný náhled na život se snaží herečka předávat také svým dětem, má dceru a o tři roky mladší kluky dvojčata. Jejich otcem je Reza Jarrahy, za kterého se Davis provdala v roce 2001 a stal se jejím již čtvrtým manželem. Geena Davis je držitelkou Oscara za vedlejší roli ve filmu Náhodný turista, který natočila ještě před zmiňovanou roadmovie, z níž si za ztvárnění Thelmy odnesla nominaci. A jak vzpomíná na spolupráci se Susan Sarandon? „Ona si žila po svém a strávit s ní intenzivní tři měsíce pro mě bylo inspirativní. Po mých rodičích byla dalším člověkem, který naprosto změnil můj náhled život. Ukázala mi, že být svobodný a dělat věci podle sebe, je naprosto v pořádku.

Geena Davis
Zdroj článku