Přejít k hlavnímu obsahu

Vlkodlak z německých lesů: Tragický příběh farmáře Stumppa, zarytého protestanta v katolickém středověku

Peter Stumpp byl německý farmář žijící v 16. století, který se stal známým díky svému údajnému vlkodlačímu životnímu stylu. Byl obviněn z účasti na vraždách a dalších krutostech, které měl páchat za jeho údajné zvířecí proměny. Tento příběh se stal jedním z nejznámějších případů domnělého vlkodlačího chování a dodnes je významným příkladem stíhání a perzekuci lidí obviněných z praktikování čarodějnictví v době temného středověku.

Krutost doby, kdy vládl strach z čarodějnictví

Příběh Petera Stumppa, bohatého farmáře z německého Bedburgu, který se po převtělení do vlkodlaka dopustil několika desítek vražd lidí i zvířat, zůstává i nadále kontroverzním tématem historie. V 16. století totiž nebylo nijak složité zmanipulovat dav a obvinit nehodícího se člověka z čarodějnictví. Životní pouť protestanta, který skončil na popravišti strašlivou smrtí, vyvolává hrůzu. A to nejen kvůli obludné zvrácenosti při zacházení s oběťmi, ale i při pomyšlení, jak krutá byla doba temna ve jménu ochrany katolické víry.  

Dojemné setkání milenců z Osvětimi po 72 letech: Láska jim pomohla přežít

Tento neuvěřitelný příběh napsal sám život. David Wisnia (†94) a Helen Spitzerová (†99) se do sebe zamilovali v koncentračním táboře v Osvětimi. Jejich láska jim pomohla přežít ta nejhorší lidská utrpení, která se za ostnatými dráty odehrávala. A oni si po neskutečných 72 letech znovu řekli slova lásky.
svetzeny.cz

Soudní systém v zajetí pověr

Peter Stumpp, známý také jako Vlkodlak z Bedburgu, byl jedním z nejznámějších případů údajného řádění vlkodlaka v evropské historii. Období pronásledování čarodějnic a čarodějů postihlo ve středověku a raném novověku celý starý kontinent. Pověry a strach měly tehdy velmi silný vliv na lidskou společnost i soudní systém a tento fenomén je stále předmětem studia v rámci historie, kultury a folkloru. 

Stumpp se odmítal přiklonit ke katolíkům

Stumpp nebo-li Peter Stubbe žil v 16. století v německém městečku Bedburg, byl poměrně bohatý farmář a jeho neochota přiklonit se coby protestant se katolické víře místním vlivným lidem vadila. Legenda praví, že Stumpp měl být schopen proměny ve vlka a údajně se podílel na několika brutálních útocích na lidi a dobytčata v okolí. Během soudního procesu se měl přiznat, že během 25 let zabil desítky lidí, většinou žen a dětí, ale také vojáků, kteří tou dobou v Porýní tábořili. K hrozným činům, kdy oběti potrhal a znetvořil, se farmář přiznal při výslechu. Alespoň to tvrdí záznamy v pamfletu, který byl sepsán v roce 1590 v Anglii a byl objeven až koncem 19. století. 

Krutý sovětský sériový vrah Čikatilo: Policie nemohla varovat veřejnost kvůli ideologii, své oběti pojídal

Andrej Čikatilo si vysloužil přezdívku Rostovský řezník. Do historie se zapsal jako sovětský sériový vrah, který během 12 let připravil nejméně 50 lidí o život tím nejkrutějším způsobem. Jeho případ je pozoruhodný nejen vysokým počtem obětí, ale i tím, že úsilí policie varovat veřejnost bylo znemožněno politickým vlivem, neboť ideologie nepřipouštěla v komunistické společnosti existenci sériových vražd.
svetzeny.cz

K odhalení napomohla potrhaná dívka

V historických dokumentech se píše, že Stumpp podlehl pekelnému vábení a k chování divokého vlka, toužícího po krvi, jej nutil čarovný opasek, který mu věnoval právě sám ďábel. Podle jiných záznamů byla u farmáře nalezena kožešina z vlka, vykazující známky častého nošení. A jak lovci a vyšetřovatelé, kteří byli povoláni k dopadení vraha kvůli smrti dcery bohatého měšťana, na Stumppa přišli? Vlkodlak údajně udělal chybu a svou poslední oběť nezardousil. Její křik uslyšel jeden z hlídačů a psi se vydali po krvavé stopě, vedoucí od potrhané dívky do hlubokých lesů kolem městečka. Když lovci obávané monstrum objevili, poznali v něm svého souseda. 

Podivná doznání i krutá smrt vlkodlaka

Farmář Stumpp se měl ke svým zločinům doznat, vyprávěl, jak si své oběti vyhlížel v ulicích města a jak mu následně dělalo radost potkávat jejich zdrcené pozůstalé. Údajně měl také potvrdit, že ve vlkodlačím druhém já zavraždil i svého syna že si velice užívá znásilňování vlastní dcery. Stumpp byl odsouzen nejen za praktikování čarodějnictví, ale i za vraždy a znásilnění. Trestem mu bylo stažení kůže zaživa rozžhavenými kleštěmi, zlámání kostí a useknutí hlavy. Takto shrnuje osud vlkodlaka Stumppa zmiňovaný pamflet, v němž bylo vše dopodrobna popsáno. 

Kvíz: Poznáte nejznámější vánoční pohádky pouze podle fotografie? Otestujte svoje znalosti

K Vánocům neodmyslitelně patří sledování pohádek. Televizní kanály každoročně vysílají ty nejznámější a nejoblíbenější, které milují jak děti, tak dospělí. Otestujte, jak dobře známé vánoční pohádky znáte a zda jste schopni je poznat pouze podle fotografie.
svetzeny.cz

Přiznání vynucené týráním nebo výpověď vraha? 

Jenomže nemohlo být vše kolem farmáře, který byl v katolickém městě jako jeden z mála přívržencem protestantského vyznání, úplně jinak? V historických pramenech totiž byly nalezeny záznamy, že jedním z důkazů proti obžalovanému měl být využit fakt, že mu chyběla levá paže od lokte dolů. Vlkodlakovi prý v boji usekl levou tlapu místní sedlák. Jenomže celé město vědělo, že Stumpp neměl ruku už od mládí, ale to se zřejmě do příběhu o zvrhlém vlkodlakovi nehodilo. Jiným důvodem pro zbavení se farmáře Stumppa mohla být kromě jeho víry také avantýra s manželkou vysoce postaveného měšťana. Ta byla farmářovou vzdálenou sestřenicí, a ač ve středověku nebyl incest ničím výjimečným, v tomto případě to samozřejmě byla pro žalobce voda na mlýn. I proto se chtělo všem snadno věřit i prohlášení, že znásilňuje vlastní dceru. Jenomže jakou váhu má takové přiznání, když mohlo být vynuceno týráním, bitím nebo třeba v té době oblíbeným natahováním na skřipec? 

Věra Galatíková: Vášnivá kuřačka a milovnice herectví. Se záletným manželem vydržela do smrti

Do srdcí českých diváků se herečka Věra Galatíková zapsala nezapomenutelnými výkony v seriálech Sanitka či Četnické humoresky nebo ve filmu Skalpel, prosím. Milovali jsme její hlas, který propůjčila francouzské kolegyni Annie Girardot. Těsně před Vánoci to bude 16 let, kdy prohrála boj s rakovinou plic a ve věku 69 let odešla na věčnost.
svetzeny.cz

Příběh vlkodlaka? Spíš vykonstruovaný hon na čarodějnice

Nakolik je příběh farmáře Stumppa pravdivý, nemůže už nikdo prokázat. Historikové se samozřejmě shodují v tom, že rozhodně nebyl vlkodlak. Mohl být sériovým vrahem? Určitě ano. Ale stejně tak dobře mohl být jen nevinnou obětí tehdejší doby, která dokládá, jak snadno se společnost může dopustit nespravedlnosti a honu za čarodějnicemi, které vedou k vykonstruovaným obviněním a nelidským trestům. Stumppův příběh je považován za historickou kuriozitu, ale také platnou připomínkou, jak důležité je udržovat ve společnosti zdravé a racionální myšlení a nedopustit, aby nás strach a ignorance vedly k nespravedlivým soudům a nelidskému utrpení.

Zdroj článku