Přejít k hlavnímu obsahu

Vrah od Zelené řeky

Skoro dvacet let se v americkém souměstí Seattle-Tacoma ztrácely prostitutky. Jejich těla se později našla u místního toku zvaného Green River…

Gary Ridgway se narodil 18. února 1949 v utažském Salt Lake City, odkud se rodina kvůli tristní ekonomické situaci přestěhovala do okolí Seattlu ve státě Washington. Malý Gary sdílel jedinou postel se svými dvěma bratry, přičemž se až do svých deseti let pomočoval, za což býval svou despotickou matkou bit. Příčinou těchto „nočních nehod“ a zřejmě také Garyho pozdějšího chování však byla patrně právě její agresivita a tvrdost, s níž jednala jak se syny, tak s manželem.

Ve škole to Garymu nijak zvlášť nešlo – ostatně měl IQ pouhých 82 bodů a jeden ročník musel opakovat. Spolužáci o něm po letech hovořili jako o celkem příjemném klukovi, jenom ne zrovna moc bystrém a hodně zapomnětlivém. Nikdo z nich ovšem pochopitelně netušil, jaké představy se mu zřejmě už tehdy honily v hlavě… Když mu bylo patnáct, měl už za sebou pár „rošťáren“ (zakládání požárů, vraždění domácích mazlíčků, uvolnění brzd na kopci stojícímu kamionu), ale člověka se dosud nedotkl. To se však mělo brzy změnit…

Jednou za soumraku vylákal do lesa šestiletého chlapce, jemuž pak vší silou zabodl nůž do boku. Rána naštěstí těsně minula játra, takže hoch přežil. Později vypověděl, že když od něj, zalitého krví, Gary odcházel, vesele se šklebil, jako by se mu právě povedl dobrý vtip. Ridgway sám o tomto útoku řekl, že jen chtěl vyzkoušet, jaké to je, někoho zabít.

Po skončení povinné školní docházky Ridgway ihned nastoupil k přepravní firmě, ale vzápětí se dal naverbovat k americkému námořnictvu. Právě tehdy zřejmě vznikla jeho posedlost prostitutkami – v každém městě, kde loď zakotvila, zamířil rovnou do nevěstince.

Po návratu ze služby se oženil se svou dlouholetou přítelkyní Claudií Kraig Barrows, ale brzy zjistil, že mu byla po celou dobu nepřítomnosti nevěrná, a rozvedl se s ní. Ani další manželství s Marcií Winslow netrvalo dlouho. Tentokrát však skončilo z rozhodnutí ženy. Ta mu sice porodila syna, ale pak podala žádost o rozvod. Důvod? Násilí při sexu.

PRVNÍ ZAVRAŽDĚNÉ

Tehdy už Ridgway přesně věděl, co ho láká a vzrušuje, a rozhodl se své představy také uskutečnit. V červnu 1982 oslovil pětatřicetiletou prostitutku Aminu Agisheff a v autě ji pak uškrtil. Poté tělo zakopal na křižovatce dálnic blízko Zelené řeky. Hned druhý den nabral do auta další prostitutku, šestnáctiletou Wendy Lee Coffield. Po dlouhém škrcení za městem ještě ověřil zrcátkem, zda nedýchá. Pak její tělo několikrát znásilnil. Jak později uvedl u soudu, vyhovovalo mu, že dívce nemusel platit.

Záhy následovaly další vraždy. Protože média zprávami o nálezech těl prostitutek bombardovala veřejnost, musel Ridgway zdokonalit taktiku. Aby byl důvěryhodný, pověsil si na zpětné zrcátko fotografii svého syna. Vždy když nabral potenciální oběť, svedl na něj řeč. Oběti to uklidnilo – nikdy by je totiž nenapadlo, že „vrah od Zelené řeky“ může být otcem. Čtvrtého května 1983 se objevilo svědectví, které Ridgwayovi mohlo zlomit vaz. Pasák jedné z pohřešovaných totiž perfektně popsal poslední vůz, do něhož žena nasedla. Vyhledat v registraci vozidel jméno a adresu majitele auta netrvalo dlouho.

Vyšetřovatel se tedy vydal do domu č. p. 21589. Tam mu otevřel docela obyčejný chlapík jménem Gary Ridgway. Vypověděl, že dívku nikdy nevezl a ani ji do té doby neviděl. Vyšetřovatel se s jeho slovy spokojil a odjel. Tehdy se však Ridgwayovo jméno poprvé objevilo v policejním spisu, který byl nadepsán „Vrah od Zelené řeky“. Pohřešovaná, kvůli níž se na Garyho obrátila pozornost, byla jeho třiadvacátou obětí.

CHYBĚLY DŮKAZY

V zaměstnání Ridgway všechny mátl. Na směny chodil přesně, nikdy se nezpozdil. Vždy byl čistě a hezky oblečený, spolupracovníky uctivě zdravil a nezapomněl si několikrát denně přetřít vlasy a knír gelem. Nebylo divu, že ho nikdo z kolegů nepodezíral. V cele smrti tehdy seděl jiný sériový vrah, Ted Bundy. Ten s vidinou mírnějšího trestu nabídl, že vytvoří dokonalý profil hledaného zločince. Později však byl stejně popraven a jím vytvořenému portrétu nikdo nevěnoval větší pozornost. Jak se nakonec ukázalo, byla to chyba. Bundy předestřel, že si vrah pamatuje místa, kam mrtvoly odhodil, že se na ně chodí dívat a znovu prožívá vzrušení, jaké mu poskytl zločin. Také jako první s jistotou prohlásil, že je vrah nekrofil. Doporučil, aby se policisté u dalšího nálezu těla skryli – pak by stačilo jen čekat. Škoda že ho neposlechli, jak později sám Ridgway vypověděl, nespletl se. Vyšetřovatele sice ke Garymu vedlo mnoho domněnek, ale chyběl jediný nezvratný důkaz. Ridgway dokonce dvakrát prošel detektorem lži, aniž by něco naznačovalo, že lhal. Jednoho rána roku 1987 k němu domů naběhly desítky policistů, kteří pročesali každý kout jeho domu, odebrali vzorky z koberců i záclon, ale nic nenašli. Vzali mu ovšem i vzorek DNA ze slin.

Když v roce 2001 lákal mladou prostitutku do svého vozu, netušil, že to je lest. Z ženy se vyklubala převlečená policistka, která ho na místě zatkla. Z cely předběžného zadržení ho však dostala kauce pouhých pět set dolarů – za přečin vyhledávání placeného sexu byl vyšetřován na svobodě.

Až nový šerif Dave Reichert nenechal nic náhodě. Dal znovu ohledat některé ze starších obětí a porovnat stopy na tělech s Ridgwayovou DNA. Našly se shody u čtyř obětí (včetně vrahova ochlupení z podbřišku). Třicátého listopadu 2001 byl Ridgway k překvapení všech kolegů zatčen přímo před továrnou, kde tři desetiletí spořádaně pracoval.

Strach ze smrti ho přiměl, aby si zaplatil jednoho z nejlepších právníků ve státě Washington Anthonyho Savage. Přestože žalobce navrhoval trest smrti, Ridgwayovi přálo štěstí. Za příslib, že se přizná ke všem vraždám, mu bylo vyšetřovateli nabídnuto, že za každou oběť dostane jeden doživotní trest, takže se sice z kriminálu na svobodu nikdy nepodívá, ale nebude popraven. Poté Ridgway vyšetřovatele šokoval výčtem 71 žen, které zavraždil. Ne všechna těla se však nalezla, takže byl Ridgway odsouzen za „pouhých“ 48 vražd. U soudu projevoval lítost, příbuzným obětí se nedokázal podívat do očí. K trestu se nakonec připočetlo ještě 10 let za manipulaci s důkazy a 480 let navrch.

Gary Ridgway dnes obývá celu ve věznici Washington State Penitentiary ve městě Walla Walla ve státě Washington. Naposledy o něm bylo slyšet, když v roce 2011 objevila skupinka teenagerů u Zelené řeky značně rozloženou mrtvolu ženy. Ridgway se pak přiznal ke 49. vraždě…