Přejít k hlavnímu obsahu

Bridget Cleary byla poslední upálená čarodějnice v Irsku: Zapálil ji její vlastní manžel

V roce 1895 Bridget Cleary zapálil její manžel, protože věřil, že je čarodějná zlá víla. Ještě předtím, než těžce nemocná Bridget zemřela touto násilnou smrtí, si prožila peklo v podobě týrání, na kterém se podíleli další lidé. Stala se poslední upálenou čarodějnicí v Irsku a za její týrání a vraždu bylo odsouzeno celkem osm lidí.

Tarotskop na květen: Štíři budou pod šťastnou hvězdou, Blížence budou trápit emoce. Zjistěte, co čeká právě vás

Čas lásky, květen, je tu. Podíváme se do karet, abychom zjistili, komu tento čas nadělí to nejlepší, co ve svém květnovém zasnění má. A na co si máme dát pozor, abychom si tento laskavý čas jarního rozpuku nepokazili?
svetzeny.cz

Byli obyčejným manželským párem, dokud neonemocněla

Bridget byla švadlenou a prodavačkou vajec z Ballyvadlea poblíž Clonmelu v Co Tipperary. Bridget doručovala vajíčka v Kylenagranagh, kde se podle místního folklóru nacházel vílí prsten. Jednoho dne jí po cestě na tomto místě přeběhl mráz po zádech a poté onemocněla a zůstala několik dní upoutána na lůžko. Její manžel Michael ji bedlivě pozoroval a nechal poslat pro lékaře do nedalekého města. Později požádal i o kněze. Pro svou ženu také sehnal bylinky, které mu sesbíral místní šaman Ganey.  Michael Cleary totiž začal mít podezření, že jeho žena je ve skutečnosti čarovná zlá víla a její onemocnění je ve skutečnosti začínající přeměna. Michael Cleary, kterému bylo v té době 35 let, byl bednářem z Killenaule. S Bridget byli manželé osm let a neměli spolu žádné děti. Sestřenice Johanna Burke, která se stala korunní svědkyní v případu její vraždy a týrání, vypověděla, že ti dva se nikdy nehádali a působili jako normální manželský pár. Jejich dům začali navštěvovat sousedé a příbuzní, kteří začali věřit teorii Michaela, že je Bridget čarodějná víla. Vílí měňavec, jak se povídalo, byl duplikátem umístěným na místo skutečné osoby – často ženy nebo dítěte – poté, co je unesly víly.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Numerologie: Květen se ponese ve znamení optimismu. Číslo 6 čeká zkouška trpělivosti

Co vás v květnu čeká a nemine? Součet měsíce a roku dává optimistické číslo 3. Ta nám přináší hodně energie. Měly by nás čekat harmonické dny. Vypočtěte si svoje osobní číslo měsíce, které prozradí, jaký bude váš měsíc březen.
svetzeny.cz

Před smrtí si prožila peklo

Podle soudní zprávy v The Irish Times z 27. března roku 1895 Johanna Burke vypověděla, že když přišla navštívit svou sestřenici Bridget Cleary, zjistila, že šestadvacetiletou ženu drží na zemi násilím několik mužů a krmí ji směsí bylinek a mléka. Těmi muži byli tři Johannini bratři, starší soused John Dunne a Bridgetin manžel Michael. Cleary se poté zeptal: „Jsi Bridget Boland, manželka Michaela Clearyho, ve jménu Boha?“. Nebohá Bridget mu dvakrát odpověděl, ale když odmítla odpovědět potřetí, byla odvlečena nad hořící uhlíky ohně v kuchyni. Ve zprávě stálo, že Bridget vypadala jako divoká a šílená, obzvlášť poté, co se k ní muži takto chovali. Nakonec z posledních sil odpověděla: „Jsem Bridget Bolandová, dcera Pata Bolanda ve jménu Boha!“. Podle Johanny muži po této epizodě uložili Bridget zpět do postele.

Její rodina jen nečinně přihlížela

V pátek 15. března řekla Bridget Michaelovi, že vidí u okna policii u okna a on by ji měl nechat pustit dovnitř. Michael však místo toho na Bridget vylil obsah blízkého hrnce. Poté ji přivedl do kuchyně, kde v té době seděli Johanna, její matka Mary Kennedy, Bridgetin otec Pat Boland a Johannin bratr Pat Kennedy a povídali si o vílách. Michael pak připravil tři kousky chleba s marmeládou a požadoval, aby Bridget všechny tři snědla, než mohla vypít šálek čaje, který pro ni připravila Johanna. Přitom se ji znovu třikrát zeptal na její identitu. Dvakrát odpověděla a snědla dva kousky chleba, uvádí soudní zpráva The Irish Times. Když potřetí neodpověděla, donutil ji sníst i třetí kousek. Poté ji shodil na zem a nasedl na ni, s kolenem na hrudi a rukou na krku. „Spolkni to!" řekl. Následně popadl horkou tyč z ohně a přidržel ji blízko jejích úst. Nakonec ji svlékl do košilky, polil ji lampovým olejem a zapálil. „Není to moje žena,“ řekl prý Michael, zatímco Bridget hořela. „Nebudu si nechávat starou čarodějnici místo své ženy, takže musím získat zpět svou ženu,“ řekl a očekával, že jakmile měňavec zemře, unesená milovaná se mu vrátí na bílém koni. Dům byl plný kouře a zápachu a Pat Kennedy poté pomohl odnést ostatky z domu. Bridgetino spálené tělo bylo později objeveno v mělkém hrobě poblíž domu a 10 lidí, z nichž všichni byli v okamžiku jejího utrpení v domě, bylo zatčeno.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Cleary, o kterém noviny tvrdily, že je „slušně oblečený muž“, ačkoli „jeho oči vypadaly divoce“, měl během procesu sklony jednat výbušně a obviňoval spoluviníky z tajných spiknutí proti němu. Ačkoli ti, kteří byli přítomni u upálení, byli vyděšení a žádali Michaela, aby přestal, neudělali nic proto, aby pomohli Bridget, byli tak také odsouzeni. Michael byl usvědčen a odsouzen k 20 letům odnětí svobody a sedm dalších lidí bylo odsouzeno za zranění Bridget, kdy každý dostal trest v rozmezí od šesti měsíců do pěti let nevolnictví.

Zdroj článku