Přejít k hlavnímu obsahu

Lesbická láska na pozadí války: Manželka nacisty se bláznivě zamilovala do Židovky

Dvě ženy ze zcela odlišných světů nemohly být rozdílnější. Manželka nacistického velitele Lilly Wust (†92) a nebojácná Židovka Felice Rachel Schragenheim (†22) vzplanuly neskutečnou vášní a vznikla mezi nimi upřímná láska. Lesbickou romanci ale překazil příchod gestapa a transport židovské dívky do koncentračního tábora.

Takový příběh by nevymysleli ani nejlepší hollywoodští scenáristé. Židovka a Němka v jedné posteli zní spíš jako sci-fi. Láska mezi Lilly a Felice ale byla opravdová a jedna pro druhou by obětovala svůj život. 

Znuděná manželka nacisty

Za seznámení obou žen mohla ohnivá povaha Felice. Přátelila se s Inge, jež hlídala Lilly děti a hodně svým  kamarádkám vyprávěla o své paní domácí. Manžel byl na frontě a znuděná panička posedávala po kavárnách, scházela se s milenci a považovala se po vzoru manžela za nacistu. Jednou směrem k Inge pronesla, že pozná Žida po čuchu. Taková slova zvedla Felice ze židle a rozhodla se, že tuto sebevědomou dámu chce poznat. Zosnovala setkání a ani v nejdivočejším snu by ji nenapadlo, že pozná lásku svého života.

Nejněžnější bláznivá láska

Samozřejmě Lilly na první pohled nepoznala, že je Felice národností, kterou Němci tolik nesnášejí. Po pár setkáních k ní ale začala cítit velké sympatie a poznala, že mladá dívka je na tom podobně. ‚‚Byla to ta nejněžnější láska, jakou si dokážete představit," svěřila Lilly deníku The Guardian po mnoha letech s tím, že po všech milencích pro ni byl šok, že dokázala zahořet láskou k ženě. Navíc když nacisté považovali homosexualitu za nemoc, která výrazně ohrožuje zachování rasy. ‚‚Měla jsem docela zkušenosti s muži, ale s Felice jsem dosáhla mnohem hlubšího porozumění sexu než nikdy předtím," dodala, že se velké lásce zcela oddala a cítila, jak začíná konečně znovu žít. Netušila ovšem, jaké tajemství její milovaná skrývá.

Dopis na rozloučenou z Osvětimi, který trhá srdce: Vilma Grülweldová nechtěla nechat jít syna do plynu samotného

Všichni jsme si vědomi toho, jaké nelidské hrůzy páchali Nacisté na vězních koncentračních táborů. Většině z nás přijde až nereálné, jaké zvěrstva byli tito lidé schopni udělat. Své poslední chvíle před smrtí v plynové komoře zvěčnila Vilma Grünwaldová v dopise na rozloučenou pro svého muže. A z toho, co v něm stálo, jde mráz po zádech.
svetzeny.cz

Lesbická romance trvala několik měsíců

Reakce Lilly ale byla přesně taková, jakou si láska vyžadovala. ‚‚Hned jsem ji vzala do náruče a milovala jsem ji ještě víc," prozradila Lilly, kterou Felice zcela změnila. V objetí proplakaly celou noc. S nacistickým manželem se stihla Wust rozvést, než padl ve válce. Strávily pak spolu několik dalších měsíců a slíbily si, že se nikdy nerozejdou. Vzhledem k Felice původu ale žily stále ve stresu a každé zaklepání na dveře v nich vzbuzovalo velké obavy. Snažily se na to nemyslet, vychutnávat si každou společnou chvilku a také zvěčňovat svou lásku na fotoaparát. Tak vznikl i legendární snímek Němky a Židovky v plavkách. Ani jedna netušila, že to bude jejich poslední fotka. Když se odpoledne vrátily domů, na Felice už čekalo gestapo - někdo ji udal. 

Poslední fotografie Lilly s Felice

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Okamžitý transport do koncentráku

Následoval drsný výslech, kde Felice zarytě mlčela a nikoho nepodrazila. Zpět ke své lásce se ale už nevrátila. Byla deportována do koncentračního tábora. Nejdříve ji odvezli do Terezína, kam se za ní Lilly vydala. Očekávala, že jako německé občance ji vyhoví a bude moci alespoň na chvilku vidět Felice. Velitel tábora však její žádost odmítl a okamžitě ji vyhodil. Felice byla později převezena do Osvětimi, Gross-Rosenu a nakonec Bergen-Belsenu, kde v březnu 1945 zemřela. 

Nechtěla bez své milenky žít

Následující roky byly pro Lilly jako v mlze, ale po vzoru své zemřelé milenky se snažila židům pomáhat. Ukryla u sebe tři židovské ženy a pomohla jim přežít, než byl konec války. Bez Felice ale pro ni byl život prázdný a pokusila se i o sebevraždu. Naštěstí byla zachráněna a svět se tak později mohl dozvědět o neuvěřitelném milostném příběhu na pozadí války. ‚‚Cítila jsem, že dlužím Felice, aby lidé věděli, kdo byla." uvedla Lilly, na jejímž vyprávění vznikla kniha, divadelní hra a byl natočen i film.

Silné citové pouto provázelo Lilly celý život. Přesto, že se znovu vdala, na svou osudovou lásku nikdy nezapomněla. ‚‚Od té doby, co odešla, jsem dvakrát cítila její dech a vřelou přítomnost vedle sebe. Sním o tom, že se znovu setkáme - žiju v naději," svěřila Wust. Zemřela v roce 2006 a její nejbližší nechali na náhrobek vyrýt jméno také Felice. 


 

Románek Lilly a Felice měl smutný konec
Zdroj článku