Přejít k hlavnímu obsahu

Vězeň číslo 35 132 Josef Čapek: Umělec, který zachytil hrůzy nacismu. Krutou smrt našel v koncentračním táboře

Josef Čapek byl významný český malíř, spisovatel a novinář, který byl zatčen gestapem a zemřel v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Jeho kresby z tábora jsou jedinečným uměleckým svědectvím o tragédii holokaustu.

Slavné ženy, kterým hlavu popletli nacisté: Adina Mandlová naplňovala masochistické choutky vládního rady

Kolaborace – toto slovo se po druhé světové válce často opakovalo. V našem seriálu se dočtete o hvězdách stříbrného plátna, které právě ze spolupráce s nacisty byly obviňované. Jako první vám představíme příběh Adiny Mandlové.
svetzeny.cz

Zatčení a deportace do koncentračního tábora

Josef Čapek se narodil v roce 1887 v Hronově jako starší bratr spisovatele Karla Čapka. Byl nadaným malířem, knižním grafikem, kreslířem, básníkem a spisovatelem. Spolu s bratrem se angažoval v protinacistickém odboji a kritizoval tehdejší společenské rozpory. V roce 1919 se oženil se svou dlouholetou láskou Jarmilou Pospíšilovou a měli spolu dceru Alenu.

1. září 1939 byl Josef Čapek v Želivě u Humpolce zatčen gestapem a uvězněn. Byl to začátek akce Albrecht I., při které byly zatčeny tisíce exponovaných osobností – nepřátel nacismu. Mezi nimi byli i další čeští umělci, jako Emil Filla nebo Ferdinand Peroutka. Josef Čapek byl spolu s ostatními převezen do koncentračního tábora Dachau a odtud do Buchenwaldu, kde strávil dva a půl roku.

Malířská dílna Josefa Čapka

V Buchenwaldu byl Josef Čapek přidělen do malířské a písmomalířské dílny ve správě koncentračního tábora. Zde musel ilustrovat dopisy a malovat rodokmeny členů SS nebo kýčovité krajinky a zátiší pro milenky a rodiny esesmanů. Čapek ovšem tajně kreslil i scény z každodenního života v táboře, které ukazují strach, beznaděj, ale i naději a solidaritu mezi vězni. Jeho kresby jsou jedinečným uměleckým svědectvím o tragédii holokaustu.

V roce 1942 byl Josef Čapek převezen do koncentračního tábora Sachsenhausen, kde pokračoval ve stejné práci. Zde také tajně překládal anglickou, španělskou a norskou poezii a napsal první rozsáhlou báseň Za bratrem Karlem, kterou věnoval památce svého bratra, který zemřel na zápal plic v roce 1938. Jeho díla kolovala po táboře v opisech.

Hrůzy v nacistických táborech, o kterých se léta nemluvilo: prostituce byla denním chlebem

Z hrůz, které nacisté páchali na nevinných lidech, jde mráz po zádech. Mezi takové příběhy patří i prostituce, ke které byly vězenkyně koncentračních táborů nuceny nacisty. K tomuto účelu dokonce v táborech přímo vznikaly nevěstince. Podmínky byly šokující a ženy, které dokázaly přežít, se staly hrdinkami.
svetzeny.cz

Poslední cesta 

V posledních měsících války se situace v koncentračních táborech ještě více zhoršila. Josef Čapek maloval na malé formáty – motáky, už jen variace zoufalých, trýzněných těl, ležících, vzpínajících se a marně vzdorujících smrti. Těsně před koncem už kreslil jen idealizované výjevy ze svého dětství: děti cvrnkající kuličky, hrající si na honěnou, maminku zalévající zahrádku.

25. února 1945 byl Josef Čapek převezen do koncentračního tábora Bergen-Belsen, kde vypukla tyfová epidemie. Byl to jeden z posledních transportů, které byly nazývány „ztracené transporty“, protože nebyly evidovány a nebylo jim poskytnuto žádné ubytování ani strava. Čapek byl spolu s dalšími vězni nahnán do otevřených baráků bez střechy, bez lůžek, bez dek. Zcela vyčerpaný nedokázal skvrnitý tyfus porazit. Zemřel krátce před osvobozením tábora v dubnu 1945. Jeho tělo bylo spolu s tisíci dalších naházáno do masových hrobů, aniž by bylo identifikováno nebo důstojně pohřbeno.

Odkaz a památka Josefa Čapka

Josef Čapek je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých umělců 20. století. Jeho dílo ovlivnilo mnoho dalších umělců, jako byli Toyen, František Hrubín nebo Jiří Kolář. Byl také spoluautorem několika knih se svým bratrem Karlem, jako byly Dášeňka čili život štěněte, Krakonošova zahrada nebo Povídání o pejskovi a kočičce. Je také autorem slova robot, které poprvé použil v divadelní hře R.U.R.

Josef Čapek je dodnes ctěn a uctíván jako symbol odvahy, lidskosti a umělecké svobody. Jeho památka je připomínána různými akcemi, jako je Mezinárodní den dětské knihy, který se slaví 2. dubna – v den jeho narozenin. Jeho jméno nese i cena Josefa Čapka, kterou uděluje Obec spisovatelů za literaturu pro děti a mládež.

Josef Čapek
Zdroj článku