Přejít k hlavnímu obsahu

Světla Amortová: Nacisté herečku týrali krutými pokusy, které zanechaly následky. Možná proto zahořkla natolik, že chtěla smrt kolegyně

Info ikona
Světla Amortová

Může někoho utrpení změnit natolik, aby pak sám ubližoval? Pokud ano, herečka Světla Amortová, která si zahrála například v seriálu Třicet případů majora Zemana, by toho byla příkladem.

Předurčena k herectví

7. ledna roku 1911 se v Dobromilicích u Prostějova narodila Světluše Amortová. Její otec byl sochař, pocházela tedy z uměleckého prostředí. Zřejmě díky tomu se jí dostalo náležité podpory, což dokazuje i fakt, že soukromě studovala herectví a brzy působila jako elévka v Národním divadle v Praze. Kromě dalších divadel pak hrála také ve Slovenském národním divadle v Bratislavě.
 

Kvůli odboji do koncentračního tábora

Světla Amortová se jakožto komunistka zapojovala do protinacistického odboje, v němž prý řadě lidí pomohla. Bohužel kvůli tomu byla více než rok vězněna v koncentračním táboře Osvětim-Březinka, kde na ní prováděli kruté pokusy, jejichž následkem nemohla mít děti. 

Lidská psychika na silná traumata reaguje různě, u této herečky nejspíš mohla za silné zahořknutí. 
 

Jan Skopeček: Nejtěžší okamžiky života prožil už před dvacítkou. Oženil se s kolegyní, kterou určitě znáte

svetzeny.cz

Byla zlá

Po válce se vdala za herce Karla Beníška a adoptovali spolu chlapce. Oba manželé byli politicky velmi aktivní a pohybovali se v nejvyšších sférách komunistické vlády. Svých konexí přitom uměla využít, navíc lidem ráda komplikovala život.

Řada hereckých kolegů na ni proto nevzpomínala právě v dobrém. Jaromír Hanzlík například vyprávěl, jak se s herci po cestě na zájezd mačkal v přeplněném kupé, zatímco Amortová měla jedno celé jen pro sebe. V případě Daniely Kolářové si zase rýpla do židovského původu jejího manžela a Ladislav Županič kvůli ní v rozhlase dostal nižší platovou třídu, protože se zastal studentů AMU, které přivedla na natáčení a hystericky na ně křičela.

A byla to právě Světla Amortová, kdo se měl stál hlavním iniciátorem vzniku dopisu proti Jiřině Štěpničkové. Ta za pokus o nelegální přechod hranic dostala 15letý trest, ale Amortová ho považovala za příliš mírný a požadovala její smrt.

Hvězda první republiky Jiřina Štěpničková: Kolegyně požadovaly její smrt, syna téměř deset let neviděla

svetzeny.cz

Hvězda černobílých filmů Světla Svozilová: Bulvár tvrdí, že zemřela kvůli alkoholu; pravda je ale jinde

svetzeny.cz