Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Holocaust, nacisti, Mnichovská dohoda. Vyzkoušejte si, jak se orientujete v událostech a faktech 2. světové války

Druhá světová válka je jednou z nejvýznamnějších a nejničivějších událostí v moderní historii lidstva. Tento globální konflikt, který probíhal mezi lety 1939 a 1945, zasáhl téměř každý kout světa a měl hluboký dopad na miliony lidí. Každý člověk se s válkou tehdy setkal buď přímo, nebo nepřímo. Válka byla charakterizována nesmírným utrpením, ale také hrdinskými činy a neuvěřitelnou odvahou mnoha jednotlivců.

Začátek války je obvykle datován k 1. září 1939, kdy nacistické Německo napadlo Polsko. Tento akt agrese vedl k vyhlášení války Německu ze strany Velké Británie a Francie. Konflikt se rychle rozšířil po celé Evropě, a nakonec zasáhl i další kontinenty, čímž se z něj stala skutečně světová válka. Válka se neomezovala pouze na evropské bojiště, ale zahrnovala i Pacifik, Afriku a další oblasti.

Vedle vojenských aspektů měla válka také hluboký dopad na civilní obyvatelstvo. Miliony lidí byly nuceny opustit své domovy, miliony lidí se staly uprchlíky. Holocaust, systematické vyvražďování šesti milionů Židů a dalších menšin nacistickým režimem je jednou z nejtemnějších kapitol lidské historie. Tento genocidní akt je připomínkou toho, kam může vést nenávist a intolerance.

Po šesti letech bojů a nesmírných obětí skončila druhá světová válka v roce 1945 vítězstvím Spojenců. Evropa a Asie byly zdevastovány a mnoho zemí čelilo obrovským výzvám při obnově. Vznik Organizace spojených národů (OSN) byl jedním z kroků k zajištění, aby se podobný konflikt již nikdy neopakoval. Válka také vedla k rozdělení světa na dva bloky - západní a východní, což bylo základem pro studenou válku, která následovala. Ověřte si své znalosti o druhé světové válce v našem kvízu!

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Takhle jsme bydleli za socialismu. Vzpomenete si na vychytávky komunistických příbytků?

Dnes sice nad panelákovými byty ohrnujeme nos, v dobách těžkého socialismu ale bylo terno získat takové bydlení. Domov v takzvaných lidských králíkárnách našlo za komunismu několik milionů lidí, jejichž příbytky se často jeden druhému podobaly jako vejce vejci. Vzpomínáte?
svetzeny.cz
Zdroj článku