Přejít k hlavnímu obsahu

Krejčí z Osvětimi: Martin Greenfield detailně popsal hrůzy holocaustu. Nakonec ho čekal osud, o kterém se mu nesnilo

V koncentračních táborech našlo za druhé světové války smrt kolem šesti milionů Židů, mezi nimi i celá rodina Martina Greenfielda. On jediný měl to štěstí, že se mu hrůzy holocaustu podařilo přežít. Zachytil je ve své knize Krejčí z Osvětimi, která vyšla také u nás. Jaký byl příběh židovského chlapce, který prošel Buchenwaldem a Osvětimí a nakonec se stal jedním z nejvyhledávanějších krejčích v Americe?

Maximilian Greenfield se narodil ve vesnici Pavlovo na Podkarpatské Ukrajině, která patřila Československu. Bylo mu 15 let, když do jeho domova, kde vyrůstal se svými rodiči, bratrem a sestrami vthli nacisté. Židovskou rodinu Greenfieldových odvlekli nejprve do ghetta v Mukačevu, odkud je čekal transport do vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi. Právě zde hned při selekci, které se osobně ujal doktor Josef Mengele nazývaný také anděl smrti, byla většina rodiny poslána rovnou do plynu.

Zůstal jen Maximilian se svým otcem, kterého napadlo, že bude bezpečnější, když se rozdělí. Doufal, že tak budou mít oba větší šanci na přežití. Poslední, co pro Maximiliana zvládl udělat, bylo, že mu v táboře jako zázrakem zajistil pracovní místo automechanika. Tím pro něj získal i čas navíc, protože lidé, kteří uměli řemeslo, byli v koncentračních táborech potřební. Maximilianův otec byl zavražděn týden před osvobozením.

Koncentrační tábor Bergen-Belsen: Pro mnohé byl tím nejhorším peklem na zemi

Po vypuknutí druhé světové války sloužily budovy v Bergen-Belsenu pro ubytování válečných zajatců. Po roce 1943 se toto místo stalo doslova peklem na zemi. Koncentrační tábor sice neměl plynové komory, přesto zde zemřelo neskutečné množství lidí. Šílené podmínky, ve kterých Židé museli žít, byly neúnosné. Někteří se raději nechali dobrovolně zastřelit, aby nemuseli strávit další dny v nelidských podmínkách.
svetzeny.cz

Pochod smrti a vysvobození

Maximilian byl v lednu 1945 poslán z Osvětimi na pochod smrti, který navzdory svému špatnému zdravotnímu stavu přežil, i když vězni kolem něho umírali jeden za druhým. „Uviděl jsem záblesk zbraně SS a škubnutí těla ve sněhu. Vězni padali a další po nich šlapali během crescenda výstřelů. Procházeli jsme kolem dalších a dalších mrtvol, které se postupně ztrácely pod závějemi sněhu,“ vypráví Greenfield ve své knize Krejčí z Osvětimi.

Po nekonečně dlouhém pochodu se ocitl v táboře Buchenwald, kde posledních několik měsíců do konce války strávil prací v muničním skladě a hledáním otce v příšerných podmínkách jednoho z nejhorších koncentračních táborů.Kolem tábora vyrůstaly hromady kostí obalených vysušenou kůží. Když jsem poprvé v Buchenwaldu spatřil hromadu mrtvol, zastavil jsem se a prohlížel si ji, protože jsem hledal otce. Mezi propletenými končetinami pobíhaly krysy a žraly hnijící maso,“ popisoval ve vzpomínkách. Právě v Buchenwaldu se Maximilian dočkal i osvobození. „12. dubna přijel do Buchenwaldu přes vedlejší tábor Ohrdruf můj budoucí zákazník a už navždy můj hrdina, vrchní velitel spojeneckých sil generáů Dwight D. Eisenhower,“ stojí v knize.

Těhotenství v Osvětimi: Potraty bez narkózy, tajné porody a škrcení novorozenců

Hrůzy spáchané v koncentračních táborech za druhé světové války zůstanou už navždy činy, které normální lidská mysl dodnes nedokáže pochopit. V Osvětimi umíraly a trpěly miliony lidí a mezi nimi i tři těhotné ženy, jimž se jejich stav podařilo utajit. Jak dokázaly porodit a zachránit své děti?
svetzeny.cz

Martin Greenfield a jeho cesta do Ameriky

Po válce se Maximilian marně snažil najít členy své rodiny. Bohužel bez úspěchu, všichni zemřeli v Osvětimi. Dva roky se trápil, chvíli sloužil v československé armádě, pak zkoušel i další zaměstnání a stále nevěděl, jak naložit se životem. Až mu přišel nečekaný dopis. Z amerického Marylandu se mu ozval strýc Irving a nabídl mu, aby za ním a dalšími příbuznými přijel do Ameriky. Maximilian se rychle vzdal svého nápadu odejít do Palestiny. V devatenácti letech odešel do Ameriky, kde si změnil jméno na Martin Greenfield.

Chvíli žil u svých bohatých příbuzných v Baltimoru, než se rozhodl přestěhovat ke své tetě do New Yorku. V Brooklynu nastoupil do krejčovské firmy GGG Clothing, kde začínal jako „floor boy“ a postupně se učil krejčovskému řemeslu. Jelikož byl velmi všímavý a pracovitý, brzy jeho dovednosti rostly a s ním i jeho pověst. Začal si budovat dobré jméno, a tak se jeho prvním klientem stal na počátku 50. let právě generál Eisenhower, který ho na konci druhé světové války zachránil. Jeho hvězda stoupala vzhůru, a tak si v roce 1977 mohl dovolit firmu koupit a přejmenovat ji na  Martin Greenfield Clothiers. Do roku 2010 se rozrostla ze šesti na 117 zaměstnanců.

Milostný příběh tatéra z Osvětimi Ludwiga Eisenberga: Díky lásce překonal neuvěřitelné nástrahy nejen koncentračního tábora

Pokud by se velký příběh lásky nejdříve neodehrával za zdmi osvětimského koncentračního tábora, byl by jako z pera červené knihovny. Ludwig Eisenberg (†90) se na první pohled zamiloval do krásné Gity, když jí na paži tetoval číslo pro vězně a dělal vše, aby jí pobyt v Osvětimi alespoň trochu ulehčil.
svetzeny.cz

Krejčí z Osvětimi: Obleky od něj mají prezidenti i celebrity

Greenfieldova oděvní firma nakonec dosáhla takového ohlasu, že šila oblečení i pro přední americké osobnosti od sportovců po celebrity jako Michael Jackson, Frank Sinatra, Paul Newman, Wayne Gretzky, ale také novodobé hvězdy střbrného plátna jako Leonardo DiCaprio, Johnny Depp nebo Ben Affleck. Greenfieldovy obleky se dokonce objevily i ve filmech, k vidění byly například ve snímku Velký Gatsby. Ani velké osobnosti americké politiky nepohrdly oblekem od bývalého osvětimského vězně, Martin Greenfield oblékal prezidenty a kromě Eisenhowera mezi jeho zákazníky patřil i Lyndon B. JohnsonGerald FordBill ClintonBarack Obama, Donald Trump i Joe Biden.

Info ikona
Kniha Krejčí z Osvětimi

Se svou ženou Arlene se Greenfield oženil v roce 1956. Mají dva syny, Jaye a Toda. Oba synové pracují v rodinné společnosti, zatímco jejich otec si dnes v pětadevadesáti letech užívá zasloužený důchod. Martin Greenfield vydal v roce 2014 své paměti pod českým názvem Krejčí v Osvětimi. V knize detailně vzpomíná na utrpení za druhé světové války i na svoji cestu za hvězdným úspěchem.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Zdroj článku