Přejít k hlavnímu obsahu

4 nejsilnější příběhy z koncentračních táborů v knihách: Tyto nejlépe hodnocené se vám zapíšou do paměti

Těžké časy přinášejí silné a dojemné příběhy. A pokud se do zpracování příběhů z druhé světové války a hrůz koncentračních táborů pustí někdo s opravdovým talentem, vzniknou knihy, které ve vás navždy zanechají hlubokou stopu. Vybrali jsme pro vás 4 nejlepší knihy z období holokaustu, které byste si měli přečíst.

Tatér z Osvětimi od Heather Morrisové vás nenechá spát

Hodnocení: 80%

Ne nadarmo se říká, že ty nejlepší příběhy píše sám život. Jenže ne všechny příběhy můžeme označit jako „nejlepší“, když jsou tak neskutečně děsivé a palčivě bolestné jako ty, které vypovídají o hrůzách holokaustu. Osud Laleho Sokolova, tatéra z Osvětimi, není přímo popisem trestuhodného chování Němců, jak jsme v podobných knížkách zvyklí. Je to příběh vzkvétající lásky uprostřed ostnatých drátů a s tímto vědomím je také nutné ke knize přistupovat. Byť se příběh odehrává v období skutečných hrůz, Laleho příběh přináší vyprávění o lásce, o víře a naději. Protože každý zachráněný život má svoji váhu a svůj smysl a jak sám Lale říkával: „Pokud se ráno probudíš, pak je to hezký den.

Krásná a talentovaná baletka Franceska Mann v Osvětimi zabila nacistického strážce, ostatní zmlátila: Zapsala se tím do dějin

Před 80 lety, přesněji 23. října 1943, se polská balerína Franceska Manheimer-Rosenberg, též známá jako Franceska Mann, odhodlala k odvážnému kroku. V polské Osvětimi usmrtila nacistického strážce Josepha Schillingera a další dva dozorce zranila. Bylo jí pouhých 26 let a její příběh fascinuje veřejnost dodnes.
svetzeny.cz

Nepatrná ztráta osamělosti od Eliho Beneše vás zavede do poválečného období

Hodnocení: 96%

Knih o hrůzách holokaustu už vyšlo nespočet a pořád přibývají další. Spisovatel Eli Beneš se však rozhodl uchopit téma z jiné perspektivy zaměřené na život a události v poválečném období. Ve své prvotině popisuje skutečný příběh židovského chlapce, který se vrací z vyhlazovacího tábora zpět do rodné Prahy na pokraji svých duševních a fyzických sil. Hledání ztracené rodiny, přátel i lásky chlapce zavede na nečekaně obtížnou cestu, během které se musí vyrovnávat se svými traumaty, úzkostmi i nedůvěrou k okolnímu světu. A protože válka zanechala nezhojitelné jizvy nejen v něm, nic nebude snadné a zcela podle jeho představ… 

Anděl života z Osvětimi od Niny Majewské-Brown zachraňuje život novorozencům

Hodnocení: 86%

Polská autorka Nina Majewska-Brown ve své druhé knize zpracovala další silný příběh inspirovaný osudy věznů koncentračního tábora v Osvětimi. Tentokrát se zaměřila na osud porodní asistentky Stanisławy Leszczyńské, Anděla života, která se nebála postavit nebezpečnému a nevyzpytatelnému lékaři Josefu Mengeleovi. Tato drobná a křehká žena namísto uposlechnutí rozkazu krutého lékaře děti okamžitě po narození usmrcovat, bojovala na maximum za záchranu každého malého novorozence i jeho rodičky. Nejenže v osvětimském koncentračním táboře neztratila víru a naději, ale celé své uvěznění vnímala jako misi. Porody vedla bez jakéhokoliv lékařského vybavení, léků a mnohokrát i bez dostatečného množství vody a všem vězeňkyním byla v jejich těžkých chvílích oporou. Kniha i díky autentickým svědectvím žen, bývalých vězeňkyň, vzbudila ve světě velký ohlas a dokonce několikrát zvítězila v kategorii nejlepší historický román roku 2020.

Půvabná osvětimská hyena Irma Grese, jedna z nejkrutějších dozorkyň koncentračního tábora. Vztek si vybíjela na krásných vězeňkyních

Když chtěla, dokázala být Irma Grese i vcelku půvabnou ženou. Jenže ani sebevětší půvab by neskryl její zkaženou povahu, díky které byla prolita krev mnoha nevinných lidí v nacistickém koncentračním táboře v Osvětmi. Její mysl byla podobně zvrácená, jako třeba mysl šíleného nacistického lékaře Josefa Mengeleho.
svetzeny.cz

Nejšťastnější muž na Zemi od Eddieho Jaka vás vtáhne do děje hned po prvních pár větách

Hodnocení: 91%

Eddie Jaku se vždy považoval primárně za Němce a až pak za Žida. Byl hrdý na svou zem. To se však změnilo v listopadu 1938, kdy ho zbili, zatkli a poslali do koncentračního tábora. Od té doby, nekonečně dlouhých sedm let, musel čelit nepředstavitelným hrůzám v Buchenwaldu, v Osvětimi i během nacistického pochodu smrti. Ztratil svou rodinu, přátele i zem. A protože přežil, slíbil si, že se bude každý den usmívat. Svůj příběh vypráví k uctění památky těch, kteří vyprávět nemůžou, dělí se s námi o svou moudrost a žije nejlepší život, jaký může. Nyní věří tomu, že je ten „nejšťastnější muž na světě”. Kniha je plná bolesti, smutku, naděje, lásky, ale i poselství. Během krátkého okamžiku se stanete Eddieho blízkým přítelem, který vás donutí zapřemýšlet nad svými životními prioritami.

Toto jsou knihy, které se vám rozhodně zapíšou do paměti
Zdroj článku