Přejít k hlavnímu obsahu

Mladý esesák se na první pohled zamiloval do krásné Židovky: Dechberoucí láska za zdmi koncentračního tábora skončila tragicky

Lásce se nedá poručit, a to ani v těch nejdrsnějších podmínkách, kde umírali lidé. Za zdmi koncentračního tábora v Estonsku vznikl příběh, jako z pera Williama Shakespeare. Esesácký velitel Heinz Drosihn se bezhlavě zamiloval do Židovky, krásné Ingeborg Syltenové. Šance na životní lásku byla vzhledem k okolnostem nulová a milenecký příběh skončil tragicky.

Když byla Inge přeložena z Terezína do estonského lágru Ereda, neměla ponětí, co si na ní osud přichystal. Ani ve snu by osmnáctiletou slečnu nenapadlo, že zrovna v koncentračním táboře potká lásku. Navíc v náručí příslušníka SS.

Láska na první pohled

Drsný a fanatický velitel Droshin měl pověst nelítostného člověka, který se se Židy nemazlil a pro ránu nešel daleko. Jakmile ale spatřil krásnou Inge, okamžitě zjihl a vzal si dívku pod svou ochranu - nabídl jí deku a chutnější příděl jídla. Na začátku byla Syltenová opatrná, nedůvěřivá a nevěděla, co má velitelovo chování znamenat. Nakonec se ale k němu nastěhovala a přijala pozici kuchařky. Tak začal románek Romea a Julie z koncentráku. 

Zkrocení zlého esesáka

Nelítostný esesák se měnil před očima a Inge na něho měla obrovský vliv. Což potvrdila i Heinzova bývalá hospodyně Gisela Danzigerová. Inge neváhala bojovat za práva vězňů, a když viděla, jak velitel jednoho drsně bičuje, vyrvala mu bič z ruky a pořádně mu vynadala. Droshin překvapivě svou milou poslechl a zcela upustil od fyzických trestů a navíc se začal k vězňům chovat mnohem lépe. Velitelova nenadálá změna chování ale bohužel neunikla jeho nadřízeným.

Půvabná osvětimská hyena Irma Grese, jedna z nejkrutějších dozorkyň koncentračního tábora. Vztek si vybíjela na krásných vězeňkyních

Když chtěla, dokázala být Irma Grese i vcelku půvabnou ženou. Jenže ani sebevětší půvab by neskryl její zkaženou povahu, díky které byla prolita krev mnoha nevinných lidí v nacistickém koncentračním táboře v Osvětmi. Její mysl byla podobně zvrácená, jako třeba mysl šíleného nacistického lékaře Josefa Mengeleho.
svetzeny.cz

Výslech, bití a útěk

Slepě zamilovaný muž své city k židovské dívce neskrýval a o lásce věděli jak vězni, tak dozorci. Bylo jen otázkou času, kdy Heinze někdo udá vyšším důstojníkům. Stalo se tak po třech měsících neuvěřitelného vztahu. Do lágru dorazila kontrola, která zjistila, jak moc velká privilegia má obyčejná Židovka. Inge byla odvedena k výslechu a zbita. Její milenec mezitím stihl utéct. O pár dní později se podařil útěk i Inge. Setkala se s Heinzem a společně plánovali nový život za mořem, ve Švédsku.

Svobody se ale nedočkali. Jestli byli zastřeleni nacisty nebo se raději rozhodli životy dobrovolně ukončit, se už nedozvíme. Těla milenců byla dovezena zpět do Ereda a snad důstojně pohřbena. 

Zdroj článku