Přejít k hlavnímu obsahu

Tajemný démon Kikimora: Miluje rozhádané rodiny, kterým ubližuje. Zjistěte, kde se schovává u vás doma

Podle staré slovanské legendy je démon Kikimora ženou, která se ukrývá v kuchyni například za kamny, za krbem, nebo obývá temná zákoutí. Pokud se dostane do nefungující domácnosti, mohou se její obyvatelé připravit doslova na peklo. V opačném případě se Kikimora stane ochránkyní všech členů rodiny a jakousi strážkyní domu.

Každý slovanský národ má ve svých pověstech zcela jiný pohled na Kikimoru. Někteří ji popisují, jako starou babiznu, podobnou naší Ježibabě, další jako krásnou mladou ženu nebo malé chlupaté stvoření. Podle legend také existují dva druhy těchto démonů, kteří dokáží všechny terorizovat podobně, jako známější poltergeist.

Kikimora domácí si vychutnávala nefungující rodiny

Jakmile si Kikimora vybrala svůj nový dům, mohli si být její obyvatelé jisti, že doma už nebude nikdy klid. Ať po stránce dobré, či zlé. Většinou byla zalezlá za kamny, ale i ve sklepě či v krbu a vydávala zvuky podobné myšímu pískotu. Do domu se dokázala dostat klíčovou dírkou, ale v některých případech ji prý ‚‚nasadili” stavitelé domů, kterým nebyli po chuti budoucí majitelé. Pokud se k sobě lidé v rodině nechovali hezky, pořádně si je Kikimora vychutnala. Přítomnost démona byla popisována, jako šílené noční můry, pocit, že jim někdo sedí na hrudníku nebo létání předmětů vzduchem. 

Z démona se stal hodný strážce

Zbavit se zlé Kikimory nebylo vůbec snadné, a pokud nechtěla mít rodina zdemolovaný dům a ještě větší psychické problémy, musela vyzkoušet jedinou možnost. Tou bylo napravení vztahů mezi členy domácnosti. Jakmile Kikimora začala cítit štěstí, lásku a smích mnohdy nakonec v rodině zůstala a naopak pomáhala. ‚‚Ráda se starala o kuřata a byla velmi ochranitelská vůči tvrdě pracujícím ženám,” tvrdí legenda s tím, že se ze zlého démona stala najednou velmi ochranitelská strážkyně domácnosti. 

Dejte si pozor na mrtvou nevěstu u dálnice D1: Na 168. kilometru u Brna může potkat i vás!

Přímé důkazy o krvavém vraždění, které se odehrálo v roce 1540 u dálnice D1 sice neexistují, ale řidičům se zde dějí divné věci. Zjevuje se jim prý krvavá nevěsta, která zde byla zavražděna a i přesto, že je úsek přehledný, je častým místem dopravních nehod. Je to jen náhoda, nebo je místo opravdu magické a poznamenané děsivou legendou, jež připomíná devět křížů?
svetzeny.cz

Stahovali dospělé i děti do bažin

Horší variantou byla pro lidi Kikimora lesní. Žila v bažinách a lákala zbloudilé cestovatele do svých spárů. Malá ošklivá stvoření s rozcuchanými chlupy byla postrach všech. Mimo dospělých lidí, jenž stahovala do bažin, prý občas unášela děti. Tyto Kikimory byly zlé, zákeřné a rozhodně se u nich nečekala žádná proměna v hodné démony. Podle lesních záškodníků byl pojmenován i pavouk, který žije v bažinách ruských lesů. 

Za vše mohla Kikimora

Staré slovanské slovo mora znamená noční duch nebo špatný sen. Odtud pak pramení legenda o domácím démonovi. Nejhorší byly Kikimory asi v Chorvatsku a Srbsku. Ženský démon zde v noci chodil do domů a škrtil pouze muže. Mohl pak za všechna příkoří, která se v rodině stala. Ať už jsou tato tvrzení pravdivá, nebo si lidé rádi něco přimysleli, aby zakryli své problémy, legendy jsou věčné a je hezké si je připomínat.

Ve slovanských legendách má Kikimora mnoho podob
Zdroj článku