Přejít k hlavnímu obsahu

Nové zjištění vědců: Inteligenci lze poznat pouhým okem. Jaký fyzický rys sdílejí vysoce inteligentní lidé?

Info ikona
Inteligence, rysy

Díky novému zjištění vědců bude snazší zjistit inteligenci člověka na první pohled, i bez toho, aby daná osoba řekla byť slůvko. Vědci totiž objevili společný rys, kterým se vyznačují inteligentní lidé. Zjistěte, který to je. Překvapí vás, jak úzce spolu fyzická krása a inteligence souvisí.

Američtí vědci našli společný fyzický rys inteligentních lidí

Vědci z univerzity v Georgii se rozhodli zjistit, zda existuje fyzický rys, podle kterého by na první pohled bylo poznat, že je daný člověk inteligentní. Zaměřili se přitom na zkoumání očí, konkrétně velikosti zorničky. Vědci zkoumali celkem 500 lidí ve věku 18 až 35 let. Účastníci průzkumu byli podrobeni celé sérii testů. Jejich zornička byla důkladně změřena speciálně vyvinutým monitorovacím zařízením, které obsahovalo i kameru. Nejdříve výzkumníci změřili zorničku v klidovém stavu, zatímco dobrovolník zíral do prázdna po dobu 4 minut. To jim umožnilo zjistit průměrnou velikost zorničky u každého z dobrovolníků.

Veganská strava u dětí: Prospívá zdraví, nebo je to nebezpečný hazard? Nová vědecká studie zná odpověď

svetzeny.cz

Průměrná lidská zornička je velká 2 – 8 milimetrů. Jakmile vědci dokončili toto měření, museli se účastníci výzkumu podrobit celé sérii testů, aby vědci zjistili, jak moc inteligentní jsou. Museli projít logickými testy, prokázat schopnost poradit si v případě problémů, zapamatovat si informace a zůstat soustředění, i když jsou rozptylováni. Výsledky hovoří jasně, čím větší je zornička, tím vyšší je inteligence člověka. Zjistili, že velikost zorničky se pojí s oblastní v mozku zvanou locus coeruleus, která se táhne do zbytku mozku prostřednictvím nervových spojení. Tato oblast v mozku souvisí s pozorností, řešením komplikovaných úkolů, vnímáním a pamětí. Vědci pracují s hypotézou, že vyšší inteligence u lidí s velkými zorničkami je způsobena lepším řízením této oblasti mozku.

Proč jsou fyzicky atraktivní lidé inteligentnější?

Studie amerických vědců není první, která se snaží najít korelaci mezi fyzickými rysy a inteligencí. Už v roce 2004 publikovali vědci z London School of Economics studii, která zjistila, že lidé, kteří jsou fyzicky atraktivní, jsou zároveň i více inteligentní. Pohlední muži ostatní převyšují v průměru o 13,6 bodu na stupnici IQ a krásné ženy o 11,4 bodu. Spoluautor studie, Satoshi Kanazawa, má svou teorii, proč tomu tak může být. Odpověď se podle něj může ukrývat v genetické kvalitě. Pokud někdo podědí kvalitní geny, může být lepší v různých ohledech – krásnější, zdravější, inteligentnější. Alternativně to může být také tím, že úspěšní inteligentní muži mají často děti s krásnými ženami. A jejich děti pak do vínku dostanou to nejlepší z obou – fyzickou atraktivitu a inteligenci.

Tyto maličkosti, které ženy dělají, jsou pro muže nesmírně atraktivní: Zjistěte, které to jsou

svetzeny.cz

Krása postačí k tomu, abyste působili inteligentně

Pokud zrovna nevyhrajete genetickou loterii a zdědíte pouze krásu, není třeba smutnit. I tak vás lidi budou vnímat podvědomě jako inteligentnější než ostatní. Alespoň to tvrdí britští vědci, kteří ve své studii nechali 124 lidí hodnotit fotografie druhých. Výsledky byly jednoznačné, lidé s fyzicky atraktivními rysy v obličeji byli hodnoceni jako inteligentnější. Vědci si to zdůvodňují tzv. haló efektem, což je druh chybného úsudku v posuzování lidí na základě celkového dojmu, jak na nás jedinec působí. Zjednodušeně řečeno, pokud se nám například líbí obličej daného člověka, hned mu přiřadíme další pozitivní vlastnosti – inteligenci, přátelskost, můžeme ho vnímat i jako zdravějšího či schopnějšího.

Info ikona
Krásná žena

Zdroje: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-9652019/Its-eyes-People-large-pupils-INTELLIGENT-study-finds.html, http://eprints.lse.ac.uk/17461/, https://www.wired.co.uk/article/prettier-people-more-intelligent

Vysoce inteligentní osoby mají společné tyto návyky. Kolik z nich děláte i vy?

svetzeny.cz