Přejít k hlavnímu obsahu

Veganská strava u dětí: Prospívá zdraví, nebo je to nebezpečný hazard? Nová vědecká studie zná odpověď

Info ikona
Děti

Veganská strava se těší stále větší oblibě, řada lidí na ni přechází z etických důvodů, nebo protože ji považují za zdravější. Spolu s rostoucím počtem veganů se zvyšuje i počet dětí, které se také stravují vegansky. Jak to však ovlivňuje jejich vývoj? Zjistěte, jaká rizika a benefity veganská strava skýtá.

Britští vědci zjistili, jak veganství ovlivňuje vývoj dětí

Počet dětí vychovávaných vegany se v poslední době zvýšil, mluví se až o čtyřnásobném nárůstu. Nedávný britský průzkum ukázal, že se vegansky stravuje 1 rodina z 12. Celých 97 % z nich pak vede k veganské stravě i své děti. Většina z rodičů jako důvody uvádí zdravější stravování, 36 % rodičů pak k tomuto rozhodnutí vedly etické důvody. I v České republice počet veganů a vegetariánů roste, v současné době se jejich počet odhaduje na 100 000 – 200 000. Odborníci proto nepřestávají zdůrazňovat rizika, která jsou s veganskou stravou spojena. Nedávná studie londýnských vědců se rozhodla zaměřit na to, jaký vliv má veganská a vegetariánská strava na vývoj dětí. Nově zveřejněná studie zkoumala 187 polských dětí ve věku od pěti do deseti let. Byly do ní zahrnuty děti s různými typy stravování. Studie sledovala, jak strava dětí ovlivní jejich růst, stavbu těla, riziko kardiovaskulárních chorob a stav mikroživin.

Nikdy byste neměli kombinovat tyto potraviny s čajem. Zjistěte, které kombinace škodí vašemu zdraví

svetzeny.cz

Vědci zjistili, že děti, které se stravovaly vegansky, byly v průměru o 3 centimetry nižší než jejich vrstevníci. Horší bylo, že měly také o čtyři až šest procent nižší obsah minerálů v kostech a více než třikrát vyšší pravděpodobnost nedostatku vitamínu B12 než ostatní děti. Děti stravující se vegansky mají slabší kosti a jsou více náchylné k osteoporóze v pozdějším životě. Studie doporučuje, aby děti, které vůbec nejedí maso a mléčné výrobky, braly doplňky stravy – zejména vitamín B12 a vitamín D. Jejich užívání by mohlo snížit negativní dopady na zdraví způsobené striktně veganskou stravou. Hlavní autor studie, profesor Jonathan Wells poznamenal, že chápe, proč stále více lidí rostlinná strava láká, ať už jsou to etické důvody, nebo je za tím snaha o ochranu klimatu.

Jak se těmto dvěma celebritám podařilo zhubnout neuvěřitelných 40 kg? Zde je pro vás návod podle Adele nebo zaručený recept Rebel Wilson!

svetzeny.cz

Veganská strava má i své benefity

Ze studie je však patrné, že veganská strava má i své benefity. Děti, které se stravovaly vegansky, měly o 25 % nižší hladinu „špatného“ cholesterolu. Spoluautorka výzkumu Małgorzata Desmond napsala, že děti stravující se vegansky mají lepší kardiovaskulární zdraví a také nižší procento tělesného tuku. V tomto ohledu však dobře nedopadly děti, které se stravovaly vegetariánsky, což vědce zprvu překvapilo. „Zpočátku jsme byli překvapeni, jak špatný profil kardiovaskulárního zdraví měly děti stravující se vegetariánsky. Údaje o jejich stravování však ukázaly, že jedli průmyslově zpracovanou rostlinnou stravu s nižším obsahem vlákniny a vyšším obsahem cukrů, než tomu bylo u veganů,“ říká spoluautorka výzkumu. Všichni členové výzkumného týmu se shodují na jednom, je potřeba osvěta ohledně veganského stravování u dětí a zdůraznění potřeby suplementace vitamínu B12 a D s ohledem na vývoj dětí. „Náš výzkum ukázal, že musíme veřejnosti poskytnout více rad, jak zdravě jíst, když se stravujete vegansky. To je zvláště důležité u dětí, protože ty mají během růstu vyšší potřebu živin. Naším cílem je provést další výzkum, který pomůže maximalizovat zdravotní přínosy rostlinné stravy u dětí,“ uzavírá profesor Wells.

Info ikona
Dítě vegan

Zdroje: https://www.manchestereveningnews.co.uk/news/greater-manchester-news/parents-children-vegan-veganuary-diet-14166253, https://www.ucl.ac.uk/child-health/news/2021/jun/vegan-diets-children-may-bring-heart-benefits-pose-growth-risks

Každý z nás by si měl o hodinu přivstat: Je to prevence vůči chorobě, která je dnes na vzestupu a má to i další výhody

svetzeny.cz