Přejít k hlavnímu obsahu

Nové zjištění vědců: Sklenice tohoto nápoje denně vás učiní odolnější vůči onemocnění, které je nejčastější příčinou úmrtí v České republice

Odborníci se dlouho dohadovali, zda je pravidelné pití mléka pro lidské tělo prospěšné či nikoliv. Každý z nich na to má jiný názor, ale mléku nelze upřít řadu zdravotních benefitů, které byly dokázány vědeckými studiemi. A nyní mezinárodní vědecký tým došel k závěru, že mléko má ještě jeden zdravotní benefit, o kterém dosud nikdo neměl tušení.

Nové zjištění vědců

Vědci z několika zemí světa se spojili, aby blíže studovali vliv mléka na lidské zdraví. Podařilo se jim objevit další podstatný benefit pití mléka, informoval o tom britský deník Daily Mail. V rámci svého výzkumu studovali informace ze zdravotních karet více než 2 milionů Britů a Američanů. Došli k závěru, že už pouhá jedna sklenice mléka denně snižuje riziko srdečního onemocnění. Pokud mléko pijete pravidelně, máte podle jejich zjištění až o 14 % nižší riziko infarktu a srdečních chorob obecně. Studie také zjistila, že lidé pravidelně pijící mléko měli nižší hladinu cholesterolu. Vědcům se také podařilo vyvrátit hypotézu, že zvýšená konzumace mléka způsobuje cukrovku. Avšak je třeba podotknout, že z výzkumu vyplývá, že lidé pravidelně konzumující mléko, mají vyšší BMI než ti, kteří ho nepijí. Prevence vůči onemocnění srdce není jediný zdravotní benefit, který mléko má. Přečtěte si, jaké jsou ty další.

Mohlo by se vám líbit

Trápí vás bolestivé puchýře z bot? Vyzkoušejte triky, se kterými se zahojí velmi rychle

Příjemné jarní počasí přímo láká k procházkám a pěší turistice. Výlet vám ale mohou dost pokazit nežádoucí bolestivé puchýře. Po delších výšlapech se s nimi potýká mnoho lidí. Proč vznikají a jak se jim vyhnout? Přinášíme vám několik tipů, jak puchýřům úplně předejít, i na to, co si počít, když už se objeví. Na co si dávat při výšlapech pozor?
svetzeny.cz

Mléko je skvělým zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů

Mléko má vysoký obsah bílkovin, které jsou pro naše tělo klíčové, protože se z nich vytváří tkáně našich orgánů. Bílkoviny tvoří cca 20 % našeho těla a najdeme je v kostech, kůži i svalech. Nedostatek bílkovin ve stravě vede k úbytku svalové hmoty, oslabení imunitního systému, bolestem svalů a kloubů, otokům i zvýšené chuti na sladké. V mléce najdeme i cenné vitamíny a minerály – vitamíny A, D, E, K a skupiny B, vápník, hořčík, fosfor, sodík, chlor, železo a jód. Tuk v mléce je pro naše tělo snadno stravitelný a pomáhá se vstřebáváním vitamínů A a D.

Info ikona
Mléko

Zdravé kosti a silné zuby

Mléko je nejlepším zdrojem vápníku, který je klíčový pro zdraví kostí a zubů. Jeho nedostatek může vést k paradontóze a osteoporóze. Také se mohou objevit i neurologické potíže, zhoršení zraku, řídnutí kostí, zubní kazy a křivice. Vápník je tělo schopné vstřebat jedině, když máte optimální hladinu vitamínu D, ten je v mléce také obsažen.

Mléko pro růst svalů

Mnoho atletů a sportovců pije pravidelně mléko, a to nejen kvůli tomu, aby jejich kosti zůstaly zdravé. Je zde ještě jeden benefit – mléko napomáhá růstu svalů. Je to díky vysokému podílu bílkovin, které mléko obsahuje. Mléko navíc pomáhá předcházet bolestivosti svalů a částečně doplňuje tekutiny po náročné aktivitě. Proto je dobré si po cvičení dopřát sklenku mléka.

Mohlo by se vám líbit

Dokážete rozpoznat nemocné ledviny? Bolest se objevuje až příliš pozdě. Zabraňte jejich onemocnění

Tento životně důležitý párový orgán nebolí a ani jinak nevaruje, že má potíže – ozve se až v okamžiku, kdy může být skoro pozdě. Jak můžete onemocnění ledvin předejít a co jim prospívá?
svetzeny.cz

Uleví od stresu i bolestivého PMS

Díky mnoha vitamínům a minerálům, které mléko obsahuje, může fungovat jako tlumič stresu. Pokud jste měli náročný pracovní den, je ideální si na jeho konci dopřát sklenici ohřátého mléka. Pomůže to zmírnit svalové napětí a uklidní vás to. Rovněž je mléko schopné tlumit bolesti při PMS (premenstruačním syndromu). Bylo prokázáno, že mléko poskytuje tělu úlevu a snižuje bolesti, které PMS obvykle doprovázejí.

Zdroje: https://www.dailymail.co.uk/health/article-9614781/A-glass-milk-day-keeps-heart-disease-away.html, https://www.dairynutrition.ca/scientific-evidence/roles-on-certain-health-conditions/pre-menstrual-syndrome-and-milk-products-evidence-update

Mohlo by se vám líbit

Existuje důvod, proč byste měli pít kávu jen v určité časy. Káva bude nejúčinnější a vaše tělo zůstane zdravé

Kdy ráno pijete kávu? Hned po vstávání, po snídani nebo až po cestě do práce? Podle nových studií není lhostejné, kdy si svůj šálek kávy vypijete. Zjistěte, kdy je ideální doba.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Oblíbené letní pochoutky, které škodí zdraví: Hrozí dehydratace, přibírání na váze a zdravotní problémy

Blíží se léto a nastává dilema: Jíst zdravě a pokračovat v dodržování dietního režimu, abychom měli co nejlepší postavu do plavek, nebo se nechat zlákat oblíbenými letními dobrotami? Po přečtení tohoto článku bude vaše rozhodnutí jednodušší, některé oblíbené letní pochoutky totiž mají negativní vliv nejen na vzhled vašeho těla, ale i na zdraví.
svetzeny.cz