Přejít k hlavnímu obsahu

Existuje 8 typů inteligence: Zjistěte, v jaké vyniká vaše dítě a jak jeho typ inteligence rozvíjet?

Info ikona
Dítě inteligence

Věděli jste, že existuje celkem 8 typů inteligence? V 80. letech 20. století je představil profesor Harvardské Univerzity Howard Gardner v rámci teorie mnohočetné inteligence. Ten tvrdí, že inteligence nezahrnuje jen to, co se naučíme ve škole. Přečtěte si více o jeho rozdělení inteligence do jednotlivých typů a zjistěte, jakou dominantní inteligencí oplývají vaše děti.

Přírodní inteligence

Děti s přírodní inteligencí jsou zvídavé a především je zajímají zvířata, rostliny a ekologie. Rády chodí ven, kde pozorují zvířata, sbírají rostliny a z nich tvoří herbáře a také se zajímají o přírodní a fyzikální jevy. Často vám domů nadšeně přinesou i nějaký suvernýr – kamínek, kytičku a někdy dokonce živé zvířátko. Doma vám pomáhají se zahrádkou a vzorně se starají o domácí mazlíčky. Jejich inteligenci lze rozvíjet tím, že dětem dáte dostatek volnosti, aby měly co nejvíce příležitostí v přírodě provádět pokusy, pozorovat jevy a zvířata. Vaše děti ocení i tématické výlety a časté vycházky. Nejradši se podívají do přírodovědného muzea a zoologických a botanických zahrad. Také jim v televizi nalaďte programy s touto tématikou, případně jim najděte vzdělávací videa na internetu. Pokud nemohou mít vlastního domácího mazlíčka, nechte je starat se alespoň o rostliny.

Znaky nadprůměrně inteligence u dětí: Zjistěte, zda máte doma malého génia, známky nejsou rozhodující!

Někteří rodiče dělají tu chybu, že nadání dítěte odvozují čistě od jeho studijních úspěchů a známek ve škole. Ty ale nejsou hlavní, jak už se v průběhu let často ukázalo. O tom, zda je dítě nadané či ne, svědčí jiné faktory. Jaké to jsou, se dozvíte v tomto článku. Rovněž v něm najdete tipy, jak talent vašeho dítěte rozvíjet.
svetzeny.cz

Matematicko-logická inteligence

Tyto děti jsou už od malička mistři v počtech. Dále také snadno rozklíčují i stuktury komplikovaných jevů, umí řešit hlavolamy i logické hádanky. Snadno se jim pracuje s abstraktními pojmy a symboly. Jsou systematické a pečlivé. Nejsou zbrklé a vždy si po sobě věci kontrolují. I z neúplných informací jsou schopny vyvodit smysluplný závěr. Máte celou škálu možností, jak tento typ inteligence nechat „rozkvést“. Určitě dětem pořiďte sudoku, logické a matematické deskové hry. Nechte je také tvořit vlastní šifry, návody a propočty. Bude je také bavit počítat zpaměti, trénujte to s nimi. Za další rozvíjejte jejich argumentační schopnosti, bavte se s nimi o vědeckých tématech a nechte je rozvíjet jejich vlastní hypotézy.

Jazyková inteligence

Jazyková inteligence se týká mateřského i cizího jazyka. Toto dítě se snadno a rychle naučí číst a psát, v těchto dovednostech exceluje. Také jej baví hry se slovy – křížovky, říkanky, doplňování slov. Literaturu tyto děti čtou většinou napříč žánry, oproti vrstevníkům toho „přelouskají“ mnohem více. Umí se dobře vyjadřovat, ale i naslouchat. Rády píší dopisy ostatním. Mají vrozený cit pro jazyk a rychle pochytí cizí přízvuk. Pro tyto děti je zásadní mít přístup k velkému množství literatury, doporučujeme dětem zřídit kartičku do knihovny. Také jim pořiďte zápisník, aby mohly trénovat psaný projev. Abyste podpořili jejich tvůrčí psaní, nechte je například přepsat konec oblíbené pohádky tak, jak by se líbil jim. Také ať vám čtou a recitují na hlas, vytrénují si tím svůj projev. Tyto děti milují slovní hry, jako je třeba slovní fotbal či hra Jméno, město, zvíře, věc.

Jak být lepším rodičem: Chyby, které děláme a mohou fatálně ovlivnit budoucnost našich dětí

Každý rodič má svůj osobitý styl výchovy a každá rodina se řídí dle jiných pravidel. Na výchovu panuje řada názorů, nelze říct, že existuje jeden správný univerzálně platný postup. Doktoři a psychoterapeuti se však shodují, že rodiče často dělají 4 základní chyby ve výchově. Jaké to jsou?
svetzeny.cz

Pohybová inteligence

Tyto děti chtějí vnímat zážitky hmatem, baví je pohyb a fyzický kontakt. Nejlépe se budou učit aktivní činností a napodobováním druhých. Své vrstevníky převyšují svou fyzickou zdatností, koordinací pohybů a také mají lepší balanc. Jsou manuálně zručné a kreativní. Určitě je zapište na sportovní či umělecký kroužek, tento typ dětí je hodně aktivní, baví je tanec, divadlo, keramika. Rovněž s nimi hrajte hry na postřeh, tvořte a také je skvěle zaměstnáte pantomimou a cvičením.

Intrapersonální

Tyto děti se vyznačují tím, že dobře chápou myšlenkové pochody a rády přemýšlí nahlas. Jsou to takoví malí filozofové, kteří už od malička dumají nad důležitými tématy a mají hluboké myšlenky. Je u nich silně vyvinutý smysl pro odpovědnost, vždy dodržují pravidla a jsou čestné. Rády čtou a spíše preferují hraní o samotě. Jejich inteligenci budete snadno rozvíjet debatami, rády si s vámi budou povídat, klást zvídavé otázky a oponovat vám. Také jsou to velcí čtenáři, proto jim zajistěte dostatek literatury. Dejte jim prostor, rády přemýšlí o samotě a sní. Také by je mohla bavit meditace a jóga.

Interpersonální

Hlavní výsadou těchto dětí je empatie, tu už od malička mívají vysoce rozvinutou. Dobře komunikují a dovedou se vcítit do druhých. Jsou to ti nejlepší posluchači, ostatním rádi pomohou a poradí. Dokážou ovlivňovat chování druhých lidí, mají hodně kamarádů a nejradši si hrají v kolektivu. Nejlépe se budou učit ve skupině, když budou týmově vypracovávat projekt. Zapojte je do školních aktivit, budou se cítit jako ryba ve vodě. Analyzujte s nimi filmy, baví je diskutovat o vjemech a pocitech.

Jak rozvíjet inteligenci u dítěte? 3 techniky, které opravdu fungují

Rozvíjet dětskou inteligenci lze různými způsoby. Odborníci se ale shodují, že existují 3 techniky, které obecně velmi dobře fungují. Pokud chcete dítěti dopomoci k lepším výsledkům ve škole, zdokonalit jeho paměť a rozvíjet jeho soustředěnost, kreativitu a inteligenci, pak jsou následující řádky určené právě vám.
svetzeny.cz

Hudební

Hudební inteligenci u dítěte rozpoznáte snadno. Umí vyťukat rytmus, rozpoznává jednotlivé tóny a hudební nástroje, má zájem o zpěv a muziku, často si pro sebe prozpěvuje a má zvýšené vnímání okolních zvuků. Rozvíjet ji můžete libovolnými hudebními aktivitami – zpěvem, ťukáním do rytmu, poslechem hudby, hrou na hudební nástroj, vymýšlením melodií atp. Také vaše děti bude bavit soutěž v rozpoznávání slavných skladeb a prezentace jejich umu na veřejnosti.

Vizuálně-prostorová

Tyto děti se vyznačují skvělou prostorovou představivostí. Mají konstrukční schopnosti a baví je hrát si se skládačkami a stavebnicemi. Mechanické vlastnosti strojů a fyzikální zákonitosti rychle pochopí. Mají skvělou paměť a rády pracují s mapami, grafy a tabulkami. Nejlépe se učí pozorováním, nechte je studovat výkresy a tvořit. Jsou pro ně vhodné různé skládačky a modely, ty je zabaví na dlouhé hodiny. Také lze jejich inteligenci rozvíjet modelováním, hraním „bojovek“ a tvorbou počítačových prezentací či grafiky.


Zdroj: https://dl1.cuni.cz/

Když trpí mysl dětí i dospělých. Jak působí psychika na zdraví těla, prozradí fyzioterapeut Tomáš Rychnovský

Psychika a nemoci jdou ruku v ruce, proto existuje lékařská oblast, která se nazývá psychosomatika. A právě s ní pracuje také fyzioterapeut Dr. Tomáš Rychnovský, Ph.D. Popovídali jsme si s ním mimo jiné o tom, jakých signálů si všímat a zda se problémy s psychikou projevují na tělesném zdraví i u dětí.
svetzeny.cz