Přejít k hlavnímu obsahu

5 tipů, jak sobě i dětem ulehčit návrat do školy

Kritická část roku se blíží a pro některé rodiče je začátek školy hektickým obdobím.
Představujeme pět tipů, které vám pomůžou zvládnout příchod září bez stresu.

1) Napište si seznam

V klidu se zamyslete a zkuste sepsat úplně všechno, co vám do zdárného zahájení školní docházky zbývá zařídit. Úplně všechno, včetně malých detailů. Pak si ještě rozpočítejte, kolik vám zbývá dní a k jednotlivým položkám seznamu napište den, kdy je splníte. 

2) Všechno ostatní odložte

Jestli jste chtěla na začátku září zahájit třeba nový projekt v práci nebo provést rekonstrukci kuchyně, odložte to na říjen, nebo alespoň na druhou polovinu září. Může se to zdát jako velká oběť, ale pokud vás začátek školy stresuje, je dobré koncentrovat se jen na něj a nic dalšího nového nebo náročného nezačínat.

3) Zapojte děti

Pokud zrovna nemáte doma prvňáčka a dítě už má se školou nějaké zkušenosti. Některé věci si tedy zvládne připravit samo. Vraťte se proto k bodu jedna a vyberte položky, které mu můžete svěřit. Zároveň se snažte přípravy pojmout jako zábavu (pro děti i pro vás) - po nákupech sešitů jděte za odměnu do kina a podobně. Nezapomeňte, že leccos můžete pořídit také on-line.

4) Zrychlete vše, co jde

Zkuste vymyslet, jak se dají urychlit jednotlivé kroky, které vás čekají každé školní ráno i odpoledne. Nemůžete se domluvit s maminkami spolužáků a střídat se v rozvážení dětí? Není u školy dobrá pekárna, kde dítěti koupíte obložený chleba k svačině, a tím pádem nemusíte nic chystat doma? Přípravu snídaně usnadní cereálie. Samozřejmě musí být takové, které dětem chutnají, a tak snědí celou misku a ještě se na ně budou těšit, zatímco vám příprava takové snídaně zabere pár vteřin. Skvělým tipem jsou cereální kuličky, které stačí jen zalít mlékem nebo jogurtem

5) Zvykejte si na režim

Během prázdnin mívají děti volnější režim, chodí spát později, vstávají, kdy chtějí. S koncem srpna je začněte znovu pozvolna zvykat na pravidelný režim a brzké vstávání. Můžete to spojit právě s povinnostmi, které je třeba kvůli škole zařídit a na jejichž konci čeká odměna, na kterou se můžou těšit. Dobrým trikem je naplánovat na poslední prázdninový týden příměstský tábor, kvůli němuž děti musí pravidelně vstávat, ale nevadí jim to, protože je čeká den plný zábavy a her.