Přejít k hlavnímu obsahu

Znaky nadprůměrně inteligence u dětí: Zjistěte, zda máte doma malého génia, známky nejsou rozhodující!

Info ikona
Intelektově nadané dítě

Někteří rodiče dělají tu chybu, že nadání dítěte odvozují čistě od jeho studijních úspěchů a známek ve škole. Ty ale nejsou hlavní, jak už se v průběhu let často ukázalo. O tom, zda je dítě nadané či ne, svědčí jiné faktory. Jaké to jsou, se dozvíte v tomto článku. Rovněž v něm najdete tipy, jak talent vašeho dítěte rozvíjet.

Známky nejsou rozhodující

Často mají rodiče tendenci držet se zažitého hodnocení nadání dle známek. Je třeba si ale připomenout, že ty nejsou tím hlavním. Například Thomas Edison ve škole slyšel, že je příliš hloupý na to, aby se něco naučil. Albertu Einsteinovi zase trvalo 4 roky, než vůbec začal pořádně mluvit. Také měl problémy s kontrolou emocí, míval prudké záchvaty vzteku. Jeho rodiče byli přesvědčeni, že má poruchu učení. Alexander Graham Bell, vynálezce telefonu, míval špatné známky z matematiky, ta ho ve škole totiž k smrti nudila. Dnes by inteligenci a nadání těchto mužů, kteří se zapsali do historie, už nikdo nezpochybnil. Jsou krásným příkladem toho, že neúspěch ve škole se automaticky nerovná tomu, že dítě nemá talent.

Základní věci, které dělají zdraví a úspěšní lidé. Dělejte je taky a změní se vám život

Opravdu chcete žít zdravěji? Pak si zvykněte na některé z těchto "pravidel", které praktikují zdraví lidé každý den. Díky novým návykům budeme úspěšnější a budete si více užívat života. Pojďte do toho společně se Světem ženy.
svetzeny.cz

Jak poznáte, že máte intelektově nadané dítě?

Neexistuje univerzální návod na to, jak určit, jestli je dítě nadané. Avšak často nadané děti splňují tyto body:

  • Velmi brzy se naučí číst a rozumět jazyku, tuto schopnost získají mnohem rychleji než jejich vrstevníci. Často takové dítě čte napříč různými žánry a tématy nebo se naopak do hloubky specializuje na jednu oblast.

 

  • Získá širokou slovní zásobu dřívě než jeho vrstevníci. Dokáže naprosto jasně popsat své myšlenky, hovoří skoro jako dospělý.

 

  • Má excelentní paměť. Často vás i učitele překvapí detaily, které si vybaví. Také si rychle zapamatuje nové poznatky.

 

  • Dokáže se velmi dobře soustředit. Také je zvědavé a má silnou touhu objevovat a samo vyhledává témata, která mu přijdou zajímavá. Také tyto děti bývají velmi kreativní a rády tvoří.

 

  • Má široké spektrum zájmů, které se často mění. Pokud získá poznatky v jedné oblasti, jeho touha po poznání tím nekončí a ihned začíná studovat něco dalšího. Je velmi dychtivé po nových poznatcích.

 

  • Dovede zpracovávat velké množství informací a komplexně je vyhodnotit (vnímat souvislosti, chápat důsledky, atd.). Dítě je také schopno kritického myšlení.

 

  • Má schopnost uvažovat abstraktně. Už v raném věku chápe význam symbolického zobrazení.

 

  • Dítě vykazuje vysokou míru samostatnosti a zodpovědnosti.

Jak rozvíjet inteligenci u dítěte? 3 techniky, které opravdu fungují

Rozvíjet dětskou inteligenci lze různými způsoby. Odborníci se ale shodují, že existují 3 techniky, které obecně velmi dobře fungují. Pokud chcete dítěti dopomoci k lepším výsledkům ve škole, zdokonalit jeho paměť a rozvíjet jeho soustředěnost, kreativitu a inteligenci, pak jsou následující řádky určené právě vám.
svetzeny.cz

Jak rozvíjet potenciál takového dítěte?

Pokud jste v popisu výše poznali své dítě, je velmi pravděpodobné, že je to nadaný jedinec. Jak ale rozvinout naplno jeho potenciál? Zaprvé, poskytněte mu studijní materiály, kartička do knihovny je základ. Nechte ho, ať si vybere oblast, kterou chce zkoumat. Takové dítě ocení i poznávací výlety, berte ho do muzeí, na výstavy či přednášky. Zvažte, zda neinvestovat i do letní školy. Pracujte s výzvami, nadané děti je rádi přijmou. Může to být například studium nového jazyka, přečtení určitého počtu knih či zvládnutí nové dovednosti (například naučit se hrát na hudební nástroj). Na druhou stranu je vhodné dítě nepřetěžovat, dát mu také prostor pro to, aby si našlo vlastní zábavu a oddych. Nezapomínejte ani na chválu, někdy mají tendenci rodiče nadaných dětí brát jeho úspěchy jako samozřejmost. Za své úsilí si dítě zaslouží vaše uznání.

Jak být lepším rodičem: Chyby, které děláme a mohou fatálně ovlivnit budoucnost našich dětí

Každý rodič má svůj osobitý styl výchovy a každá rodina se řídí dle jiných pravidel. Na výchovu panuje řada názorů, nelze říct, že existuje jeden správný univerzálně platný postup. Doktoři a psychoterapeuti se však shodují, že rodiče často dělají 4 základní chyby ve výchově. Jaké to jsou?
svetzeny.cz

Rodiče ovlivňují sexuální život dětí: Ty, které emocionálně zanedbávali, trápí sexuální dysfunkce i nespokojenost se sexem

Rodiče výrazně ovlivňují sexuální život svých dětí. Podle odborníků se emocionální zanedbávání dítěte ze strany rodičů v jeho dospělosti projevuje řadou negativních projevů, mezi nimiž mohou být vedle malého sebevědomí i různé sexuální dysfunkce či tendence k rizikovým sexuálním praktikám. Potvrdila to nejnovější studie, podle níž se s emočním zanedbáváním v různé míře setkalo 65 procent respondentů.
svetzeny.cz