Přejít k hlavnímu obsahu

Odhalte sociopata ve vaší rodině, než bude pozdě: 10 znaků, že je vaše dítě sociopat!

Info ikona
Psychologie

V dnešní době se ve zprávách čím dál tím častěji objevují tragické zprávy o útočnících, kteří zabili v amoku několik lidí. Možná vás někdy napadlo, jak takový člověk mohl být vychovaný a zda na tom mají podíl jeho rodiče. Jenže možná i jeho rodiče kdysi přemýšleli, zda z jejich dítěte nevyroste špatný člověk. Možná přehlédli některé z následujících varovných signálů, že je jejich dítě sociopat. Sociopatie je jednou z nejčastějších poruch osobnosti a její příznaky se projevují již v dětském věku. Podívejte se na 10 nejčastějších poznávacích znamení sociopatických dětí.

1. Ubližují zvířatům obzvlášť krutým způsobem

Je normální, že děti občas zatahají kočku za ocas či šťouchají do psa. Jenže sociopatické děti mají tendenci zvířata úmyslně zranit a často to může dojít tak daleko, že zvířata mučí a zabijí. Pokud u vašeho dítěte zpozorujete takové chování, okamžitě si domluvte schůzku s dětským psychologem.

2. Často lžou bez viny

Všechny děti někdy lžou. Jenže většinou je to proto, aby se vyhnuly trestu, nebo jde o nevinné lži. Sociopatické děti lžou, protože je to baví, ze svých lží nemají výčitky svědomí a dokážou svou lží leckdy dosáhnout svého cíle.

3. Neohlíží se na důsledky svého jednání

Děti se obvykle učí, že každé jejich jednání má nějaký důsledek. Své jednání tedy začnou velmi brzy upravovat tak, aby nedocházelo k nepříjemným důsledkům, i když vás občas mohou zkoušet. Sociopatické děti vůbec nereagují na následky svého jednání a konají podle sebe bez ohledu na to, jaký trest je může čekat.

Info ikona
Dítě

4. Nemají empatii

Sociopatické děti se neumí vcítit do ostatních. Většinou jim není líto ani zvířat, pokud například vidí sraženou kočku, nevyvolá to v nich žádné emoce. Stejně tak vás nebudou litovat, pokud jim sdělíte, že vás některé jejich jednání mrzí.

5. Neumí ovládat svůj hněv

Sociopatické děti neumí ovládat svůj hněv a dokáže je rozčílit sebemenší drobnost. Epizody hněvu mohou trvat minuty, ale dokonce hodiny a bývají pro okolí značně znepokojivé.

6. Umí s vámi manipulovat

Sociopatické děti umí být okouzlující a dobře si to uvědomují. Svoje osobní kouzlo tak velmi často využívají k tomu, aby dostaly, co chtějí.

7. Šikanují ostatní děti

Sociopatické děti rády ubližují druhým, můžete se tak dozvědět ze školy nebo od ostatních rodičů o šikaně.

Info ikona
Dítě

8. Nesmějí se a působí chladně

Sociopatické děti mívají problém vyjadřovat své emoce a jen zřídkakdy se smějí. Navenek mohou působit bezcitně a chladně. 

9. Pravidelně demolují a zapalují věci

Děti občas něco rozbijí nebo se nedopatřením mohou nějak dostat k ohni a zkoušet něco zapálit ze zvědavosti. Sociopatické děti se však v demolování věcí vyžívají a oheň mohou považovat za něco fascinujícího. Přes všechny vaše zákazy jim bude stát za to něco zničit nebo spálit.

10. Vzbuzují ve vás strach

Sociopatické děti svým podivným a nestandardním chováním vzbuzují ve svých rodičích strach. Nejde jen o klasické obavy, ale strach z dítěte jako takového. Pokud jste k sobě naprosto upřímní a takové pocity k vašemu dítěti si přiznáte, odhalte včas jejich příčinu.