Přejít k hlavnímu obsahu

Myšlenkové hry manipulátorů: Víte, jak si pohrávají s vaší myslí?

Manipulátoři bývají okouzlující a docela inteligentní, což jim usnadňuje pohrávat si s myslí ostatních. Zezačátku jsou k vám milí a zdvořilí, ale jakmile se chytnete do jejich pasti, rozzlobí se, když neděláte to, co chtějí. Když se pak rozhodnete takový vztah opustit, nakonec je to manipulátor, kdo ze vztahu odejde jako oběť a vy jste ti špatní.

1. Donutí vás uznat chybu, i když máte pravdu

Znáte ten pocit, kdy jste na začátku rozhovoru absolutně přesvědčeni o své pravdě, ale na konci se za svůj názor nakonec omlouváte? Možná na vás váš protějšek právě použil metodu Gaslighting [vysl. gas-lajtink], což je forma psychické manipulace a citového zneužívání, kdy ve vás manipulátor zasévá pochybnost a ohýbá vaše vnímání reality.

2. Zcela ignoruje jakoukoliv vaší kritiku

Pokud zkusíte narcistického manipulátora zkritizovat, pak hodně štěstí. Nejspíš vás totiž natolik zmanipuluje, že si ani nevšimnete, že dávno převedl konverzaci na něco jiného a kritika ho absolutně minula.

Mohlo by se vám líbit

13 varovných signálů, že jste ve vztahu s narcistou

Když jste ho poznala, nemohla jste uvěřit svému štěstí, byl galantní a choval se k vám jako k princezně. Pomalu však začal být kritický a měl snahu vás ovládat. Jako byste najednou žila vedle někoho jiného. Sedí na vás tento popis? Pak máte možná co dočinění s narcistou. Pokud se chcete ujistit, podívejte se na varovné signály, které prozradí, že skutečně žijete s narcistickým partnerem.
svetzeny.cz

3. Váš a jeho příběh se nikdy neshodují

Nezáleží na tom, jak si pamatujete průběh událostí. Manipulátor bude v devadesáti procentech případů ohýbat příběh přesně tak, jak se mu to hodí.

4. Vždy je obětí

Když už se pohádáte, často se manipulátor staví do role oběti, protože ve vás chce vzbudit pocit viny. Nakonec si připadáte vždy mizerně vy.

5. Zažíváte s ním často déjà vu

Při rozhovoru s manipulátorem můžete mít často pocit déjà vu, protože je to součást jeho myšlenkových her. Budete tak mít často pocit, že mu něco říkáte určitě už po několikáté. Tuto myšlenkovou hru umí hrát manipulátoři i prostřednictvím textových zpráv!

Mohlo by se vám líbit

Sedm věcí, které říkají manipulátoři, abyste se cítili špatně

Shodneme se, že manipulaci nemáme spojenou zrovna s hezkým a milým chováním. Ovšem někdy se může stát, že manipulaci ani nepoznáme! V našem článku najdete sedm nejčastějších vět, za kterými se skrývá manipulativní chování.
svetzeny.cz
Info ikona
Smutek

6. Začnete si myslet, že má vždycky pravdu

Někteří manipulátoři jsou natolik dobří, že vás nakonec přesvědčí o vlastní neomylnosti a vy tak začnete pochybovat o svých názorech i o sobě.

7. Velmi snadno se rozzlobí

Když už se vám podaří, aby manipulátor vzal vaši kritiku na vědomí, velmi se rozčílí, vše popře a pokusí se vše otočit proti vám.

8. Nazývá vás různými nelichotivými jmény

Manipulátoři vás ve vypjatých situacích často budou nazývat blázny, hloupými, šílenými nebo použijí jakékoliv jiné slovo, které vás v danou chvíli umlčí a uzemní.

Mohlo by se vám líbit

Emoční vyzrálost: Pouhých 30 procent mladých lidí má tuto vlastnost. 6 známek toho, že jste mezi nimi

Jak ukazují vědecké studie, většinou emoční vyzrálost přichází s věkem. Pouhých 30 procent mladých lidí se může touto vlastností pochlubit, s vyšším věkem toto procento však narůstá. Jak jste na tom vy, co se týče emoční vyzrálosti?
svetzeny.cz
Info ikona
Manipulátor

9. Snaží se na svou stranu získat další lidi

Manipulátor neváhá ke své manipulaci s vámi využít ani ostatní. Díky svým schopnostem manipulátora může přesvědčit o své pravdě i vaše přátele, které se pak v případě sporu postaví na jeho stranu.

10. Nakonec se vždy omluvíte vy

Bez ohledu na to, jak jste na něj naštvaní, nakonec se manipulátorovi omluvíte. Dříve nebo později se z toho však může stát pravidlo.

11. Máte pocit méněcennosti

Pokud je váš partner manipulativní narcista, může ve vás často vyvolávat pocit méněcennosti. Pokud ve vás partner tyto pocity často vyvolává, jde o jasný důkaz toho, že jste ve vztahu s manipulátorem!

Mohlo by se vám líbit

Poznejte ženskou mysl: 6 důvodů, proč vám žena neříká, jak se cítí

Někteří lidé mají vrozenou schopnost asertivity a jsou natolik silní, že vždy řeknou své pocity přímo. Některým ženám, obzvlášť když jsou ve vztahu, to nejde tak snadno. Komunikace ve vztahu je skvělá věc, ale někdy může váznout, když je pro ženu obtížné věci říkat narovinu. Obvykle to bývá založeno na strachu z vaší reakce nebo odpovědi, kterou si nepřeje slyšet. Někdy za tím ale bývá víc než to, poznejte 6 důvodů, proč to pro ženu může být obtížné!
svetzeny.cz

12. Cítíte se osaměle

I když jste ve vztahu, nejspíš se stále cítíte osaměle, pokud je váš partner narcista a manipulátor. Všechno se totiž točí jen kolem něj a vy na něj vynakládáte veškerou svoji energii. Nejspíš se budete cítit izolovaně a prázdně.

13. Cítíte se provinile, když o něm smýšlíte špatně

Cítíte se hrozně, pokud vás napadne, že udělal něco špatně. Je to proto, že ve vás manipulátor již dokázal nastavit vzorec vlastní dokonalosti, díky kterému se budete cítit provinile pokaždé, když o něm budete smýšlet špatně.

14. Okamžitě litujete výčitek

Pokaždé, když se vám podaří sebrat odvahu k nějaké kritice, trpce toho poté litujete. Hádky s manipulátorem vás budou psychicky velmi vyčerpávat a nakonec se jim naučíte zcela vyhýbat tím, že si vše necháte pro sebe.

Info ikona
Manipulátor
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku