Přejít k hlavnímu obsahu

Emoční vyzrálost: Pouhých 30 procent mladých lidí má tuto vlastnost. 6 známek toho, že jste mezi nimi

Jak ukazují vědecké studie, většinou emoční vyzrálost přichází s věkem. Pouhých 30 procent mladých lidí se může touto vlastností pochlubit, s vyšším věkem toto procento však narůstá. Jak jste na tom vy, co se týče emoční vyzrálosti?

Jak definujeme emoční vyzrálost?

Emoční vyzrálost se dá jednoduše definovat jako schopnost přijmout zodpovědnost za své emoce a převzít nad nimi kontrolu. Emočně vyzrálý člověk je si vědom toho, že on sám i ostatní jsou ovlivněni svými pocity, ale nedovolí, aby se jimi nechal pohltit nebo dle projevených emocí soudil druhé. Někdy bývá tato vlastnost mylně spojována se sebeúctou, ale indická studie z roku 2020 vyvrátila, že by spolu tyto dvě věci korelovaly. V mládí je emoční vyzrálost spíše vzácná, dle indické studie z roku 2018 jí oplývá pouhých 30 procent mladých lidí. Spíše je výsadou starších lidí, kteří už mají více životních zkušeností. Myslíte si, že i vy jste emočně vyzrálý? Ověřit si to můžete tak, že se podíváte na body zmíněné níže, pakliže na vás většina z nich sedí, je pravděpodobné, že patříte mezi emočně vyzrálé lidi.

Mohlo by se vám líbit

Psychologický test: Který lektvar byste vypili? Vaše volba odhalí, po čem skrytě toužíte

Chtěli byste se dozvědět, po čem vaše duše skrytě touží? Pak stačí, když si uděláte náš jednoduchý psychologický test. Vyberete si jeden z pěti nabízených lektvarů, který vám dodá určitou superschopnost. Posléze si přečtete číslovaný výklad. Překvapí vás, jak to sedí.
svetzeny.cz

1. Umíte se omluvit

Může se vám to zdát jako samozřejmost, ale faktem je, že spousta lidí nedokáže uznat svou chybu a omluvit se za své jednání. Často raději svalují vinu na druhé, či nechávají celou věc „vyšumět“ a omluvě se vyhýbají jako čert kříži. Pokud jste vy mezi těmi, které omluva nebolí, je to známka emoční vyzrálosti.

2. Máte své emoce pod kontrolou

Známkou toho, že je člověk emočně vyzrálý, je schopnost kontrolovat své emoce. Takový člověk nedovolí, aby ho emoce ovládaly a ovlivnily jeho úsudek. Už ví, co dělat v situaci, kdy jím zmítají emoce, nedělá mu problém zachovat chladnou hlavu.

Info ikona
Klidná povaha

3. Umíte přetavit emoce v něco smysluplného

Namísto toho, abyste ve vzteku panikařili, už víte, jak se máte zachovat. Znáte osvědčené techniky, které vám pomohou smutek či hněv přetavit v něco smysluplného. Vhodnými činnostmi jsou: psaní deníku, tvořivost, box a posilovna, povídání si s dobrým kamarádem i návštěva psychoterapeuta, kterému můžete říct všechno. Emočně vyzrálý člověk si nikdy nevybíjí svou špatnou náladu na ostatních.

Info ikona
Box
Mohlo by se vám líbit

Ženy narcistky: Nebezpečné sokyně v lásce i falešné kamarádky. Jak je spolehlivě rozpoznat?

Narcisté jsou lidé, na které si ostatní musí dávat velký pozor. Jsou přesvědčeni o své dokonalosti a s ostatními jednají s despektem. Vnímají je jen jako prostředek k dosažení svých cílů. Psychologové tvrdí, že existují rozdíly mezi ženami-narcistkami a muži-narcisty. Zjistěte jaké to jsou, pomůže vám to narcistky rozpoznat a raději se jim vyhnout.
svetzeny.cz

4. Nesoudíte lidi za to, jak se zachovali pod vlivem emocí

Je jednoduché lidi odsoudit za to, jak se zachovali pod vlivem emocí. Avšak emočně vyzrálí lidé už vědí, že to vůbec nemusí odrážet skutečný stav věci. To, že někdo ve vzteku udělá něco špatného, ještě neznamená, že tento člověk není v jádru hodný.

5. Umíte přijmout omluvu

Stejně jako je důležité umět se omluvit za své chyby, je také známkou emoční vyzrálosti umět přijmout omluvu a už věc znovu neotvírat. Emočně vyzrálí lidé nemají potřebu vytahovat věci, které se staly před mnoha lety. Pakliže jednou omluvu akceptují, už se k dané záležitosti nevrací. Také nedávají ostatním jejich chování „sežrat“ a umí odpouštět, protože vědí, že svět není černobílý.

6. Chápete, že komunikovat své pocity je důležité

Emočně nevyzrálí lidé se často vyznačují tím, že od ostatních vyžadují magickou schopnost rozpoznat jejich pocity. Namísto, aby lidem opravdu řekli, co cítí, čekají, až to jejich protějšek vytuší, což se také nemusí stát nikdy, a tak v nich jejich nespokojenost tiše bobtná. Naopak emočně vyzrálí lidé vědí, že je třeba se o emocích bavit naprosto otevřeně, jinak to může vést k nedorozuměním.

Zdroje

https://www.researchgate.net/publication/325267472_Emotional_Maturity_Variation_among_College_Students_with_Perceived_Loneliness

https://www.researchgate.net/publication/342094784_A_Study_on_Emotional_Maturity_and_Self-_Esteem_among_Adolescents

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon
Mohlo by se vám líbit

5 známek špatné energie ve vašem životě a jak ji odstranit

Termín „špatná energie“ používáme neustále. Kdykoliv se nám něco nedaří, rychle si to vyčítáme. Lidé, kteří nás obtěžují nebo vypadají negativně, nám přináší špatnou energii do života a my se ihned začneme cítit špatně. Poradíme vám, jak ji odstranit ze života.
svetzeny.cz