Přejít k hlavnímu obsahu

Jak rozpoznat malého sociopata v rodině? 6 alarmujících projevů, že je vaše dítě jedním z nich

Snad každý rodič se ve svém dítku vidí a přeje si, aby z něj byl minimálně doktor, právník nebo kdokoliv bohatý, kdo žije spokojený a úspěšný život. Přijde období, kdy se tyto sny mohou rozbít na tisíc kousků. Přijdou ze strany dětí lži, ignorace, nulová empatie. Jak se s tím vyrovnat?

Někdy to mohou být projevy puberty, které se časem vytratí, ale někdy to může být vážnější. Mohou se projevovat lehké sklony k sociopatii. Stupňují se vaše obavy? Pozorujete své děti a kladete si otázku, jak na tom vlastně jsou? Tyto znaky mohou naznačovat, že má vaše dítě tyto sklony.

Ubližují zvířatům

Ruku na srdce, každý v dětství někdy utrhnul mouše křídla, ale když přistihnete své děti, které ubližují domácím mazlíčkům, nedělá jim problém nakopnout jakékoliv zvíře nebo jim ubližují často a záměrně je čas se nad jejich chováním zamyslet.

Lžou často a bez pocitu viny

Všechny děti někdy lžou. Některé víc, některé míň. V pubertě snadno řeknete, že rodiče kamaráda jsou doma, i když nejsou, že ve škole nebyla žádná známka, i když se v žákovské kulatí pětka. Když však lži nejsou nevinné, ale promyšlené a s cílem lhát jen tak, protože mohou, ne proto aby se vyhnuli trestu nebo problémům, mějte se jako rodiče na pozoru.

 

Mohlo by se vám líbit

Test: Jste psychopat, nebo sociopat? Jednoduché otázky odhalí pravdu

Psychopati jsou jedinci s amorálním a antisociálním chováním, kdy se u nich často projevuje nedostatek schopnosti milovat nebo navazovat blízké vztahy. Bývají také extrémně egoističtí a nepoučitelní. Otestujte se pomocí testu, který vám pomůže získat určitou představu o tom, zda můžete mít psychopatické sklony.
svetzeny.cz

Žádná empatie

Empatie je důležitá a v dětech ji jako rodiče pěstujete odmalička. Omluvit se, soucítit s druhým a nabídnout pomocnou ruku jsou věci, které v určitém věku děti umí. Když však postrádají schopnost vcítit se do druhých, může to být dalším varovným signálem. Děti pláčou, když jim umře domácí mazlíček, pláčou, když se jim rozbije oblíbená hračka. Děti se sklony k sociopatickému chování nehnou ani brvou, neprojeví žádné emoce.

Nerozlišují co je správné a špatné

Malé děti ne vždy úplně rozeznají to, co je správné a co naopak špatné. Už ve dvou letech však začínají těmto pojmům rozumět a vydefinovávají si, co do které skupiny patří. Sociopatické chování však rozlišit to, co je dobré a co špatné neumí. Takové děti ignorují společenské normy, pravidla, nastavené hranice a to ve škole i doma.

 

Mohlo by se vám líbit

Jste psychopat? Poukazovat na to může nejenom vaše chování, ale i hudební vkus či chuťové preference

Psychopatů je v populaci odhadem asi jedno procento. Odhalit je není snadné, bývají to charismatické osobnosti, kteří svou pravou tvář neradi ukazují. Prozradit je však může dle vědců nejenom chování, ale i chutě či hudební vkus.
svetzeny.cz

Manipulují se svým okolím

Malé děti velmi rychle přijdou na to, že stačí pár slz nebo smutný obličej a někteří členové rodiny jim povolí vše, co chtějí. Postupem času se však situace mění a děti si uvědomují, že takové chování je špatné. Ty se sklony k sociopatickému chování manipulují druhými i ve vyšším věku. A jejich manipulace jsou mnohdy dosti promyšlené.

Agresivní a násilnické chování

Agresivní a násilnické chování je silným varovným signálem, že něco není v pořádku. Ať už jde o fyzické nebo verbální projevy agrese, v tomto případě musíte jako rodiče zasáhnout. Náhlé změny nálad, podrážděnost a mnoho dalšího může v dětech vyvolat nekontrolovatelné výbuchy vzteku

 

Zdroj článku